ایجاد سکونتگاههای دائم درمحدوده ایمنی نیروگاههای هسته‌ای ممنوع شد | اتاق خبر
کد خبر: 330066
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1395 - 17:30
مجلس، ایجاد سکونتگاههای دائم درمحدوده ایمنی نیروگاههای هسته‌ای را ممنوع کرد.

اتاق خبر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۲۹ لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، ضوابط تاسیس ابنیه و استحکامات در حوالی نیروگاههای هسته ای را تعیین کردند.

بر اساس این ماده، ‌ هرگونه احداث مستحدثات جدید، تملك، جابه‌جایی، صدور سند و تغییر كاربری اراضی در محدوده ایمنی نیروگاهها و تأسیسات هسته‌ای به‌عنوان سكونتگاه دائم ممنوع است و حقوق صاحبان حق در اراضی و املاك واقع در محدوده مذكور، براساس لايحه قانوني نحوه خرید و تملك اراضی و املاك برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت مصوب  شوراي انقلاب ۱۷/۱۱/۱۳۵۸ تأمين می شود. تملك و تصرف املاك مذكور پس از توافق يا كارشناسي و پرداخت نقدی يا غيرنقدي بهای آن به مالكان که به موجب قانون مذکور تعیین می‌شود امكان‌پذیر است.

همچنین بر اساس تبصره ۱، الزامات، مقررات و مصوبات نظام ایمنی هسته‌ای كشور كه توسط مركز نظام ایمنی سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه فناوری هسته‌ای و پرتويی تهیه و به تصویب هيأت وزیران می‌‌رسد، برای كلیه دستگاههای اجرائي و اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی مرتبط، لازم‌الاجراء است.

تبصره ۲ این ماده نیز مقرر می کند، آیین‌نامه اجرائي این ماده، ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ این قانون توسط سازمان انرژی اتمی ایران تهیه مي‌شود و با پیشنهاد مشترک این سازمان، وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به‌تصویب هيأت وزیران می‌رسد.

منبع: مهر

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید