سوئیفت باز بود | اتاق خبر
کد خبر: 330084
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1395 - 18:43
بازدید خبرنگاران از اتاق سوئیفت
ایسنا نوشت: برج لاجوردی بانک مرکزی امروز (دوشنبه) میزبان خبرنگاران بود و طی بازدید از سالن سوئیفت و روند ارسال پیام از این طریق باید گفت که سوئیفت برخلاف برخی اظهارات و مواضع نسبت به بسته بودن و قطع ارتباط بانک‌های ایرانی با آن، باز بود.

اتاق خبر - بعد از دو ماه از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های بانکی، سوئیفت و باز یا بسته بودن آن ماجرای پرحاشیه‌ای داشت و اظهارات متناقضی از مسئولان خارجی و گاها داخلی در این رابطه مطرح می‌شد؛ به‌طوری که اخیرا خبری در رسانه‌ها منتشر شد که براساس آن یکی از مدیران اتریشی اعلام کرده بود که سوئیفت هنوز برای ایران برقرار نشده است.

اما امروز (دوشنبه) طبقه چهارم و پنجم بانک مرکزی به عنوان سالن سوئیفت و اداره عملیات ارزی بانک مرکزی است، در حضور خبرنگاران پیام‌هایی را از این طریق ارسال کرد.

در جریان این بازدید یعقوبی - مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی - تاکید داشت که باید بحث سوئیفت و روابط کارگزاری بانک‌ها را کاملا از یکدیگر جدا کرد و این‌که برخی اعلام می‌کنند که چرا با وجود برقراری سوئیفت نمی‌توان تمام عملیات ارزی را انجام داد، به نظر می‌رسد نگاه حرفه‌ای نیست.

وی گفت: مگر در جریان تحریم سوئیفت کاملا قطع و روابط برقرار نبود؟ این در حالی است که روابط وجود داشت، اما بسیار سخت و پرهزینه. پس باید عملا بحث سوئیفت و روابط کارگزاری، ال سی و سایر موارد مربوطه را از یکدیگر جدا کرد.

یعقوبی همچنین از برقراری رابطه 300 کارگزار خارجی با بانک‌های ایرانی خبر داد و یادآور شد که تعداد روابط می‌تواند بیش از این باشد، چرا که ممکن است یک کارگزار خارجی با چند بانک ایرانی رابطه برقرار کرده باشد.

مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی این را هم گفت که بانک مرکزی به دنبال ایجاد روابط با بانک‌های مرکزی و بعد از آن بانک‌های بزرگ دنیاست.


94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید