اطلاعیه سازمان‌انرژی‌اتمی درباره یک معدن اورانیوم | اتاق خبر
کد خبر: 330353
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 11:11
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی در خصوص مطلب منتشرشده در یک روزنامه پیرامون یکی از معادن اورانیوم کشور، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی در خصوص مطلب منتشرشده در یک روزنامه پیرامون یکی از معادن اورانیوم کشور، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

 در این اطلاعیه آمده است: «فعالیت‌های این معدن بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده همچنان در جریان می‌باشد. در عین حال به طور طبیعی میزان استخراج سنگ معدن اورانیوم بایستی متناسب با ظرفیت کارخانه فرآوری سنگ معدن به صورت دوره‌ای تنظیم گردد.

در مطلب منتشره، آماری غیر واقعی در خصوص بهای سنگ معدن خام اورانیوم ارائه شده است که صحت نداشته و این سازمان، قضاوت را به عهده افکار عمومی می‌گذارد: «... این معدن دارای ظرفیت استخراج سالانه 120 هزار تن سنگ اورانیوم است ... هر کیلوگرم سنگ اورانیوم در بازار بین‌المللی بسته به کیفیت آن بین 200 تا 250 دلار به فروش می‌رسد و ...»این معدن دارای ظرفیت استخراج سالانه 120 هزار تن سنگ اورانیوم است

بر مبنای این محاسبه غلط، ارزش سالیانه تولیدات این معدن بین 24 تا 30 میلیارد دلار یعنی مبلغی تقریبا معادل ارزش کل صادرات نفت کشور در سال 1394 قلمداد شده است. این در حالی است که قیمت کیک زرد فرآوری شده (U3O8 خالص) در بازارهای بین‌المللی به ازای هر کیلوگرم حدود 80 دلار می‌باشد. بدین ترتیب برای تولید یک کیلوگرم کیک زرد فرآوری شده (U3O8 خالص) از معدنی مانند معدن ادعا شده، باید 2000 کیلوگرم سنگ معدن خام فرآوری شود. لذا ارزش هر کیلوگرم سنگ معدن خام، حدود 4 سنت خواهد بود. بدین ترتیب مبالغ عنوان شده در رابطه با قیمت سنگ معدن اورانیوم خام، بین 5000 تا 6000 هزار برابر قیمت واقعی ارائه شده است!

مزید اطلاع افکار عمومی، در حال حاضر خوراک لازم برای مصرف کارخانه فرآوری سنگ معدن موجود، برای چندین سال استخراج و انباشت شده است. همچنین بخشی از معدن ادعا شده با ظرفیت کامل همچنان در حال فعالیت بوده و بخش‌های دیگر این معدن نیز در حال تجهیز یا عملیات تعمیر و نگهداری تونل‌ها و تاسیسات می‌باشند.

سازمان انرژی اتمی ایران ضمن آرزوی موفقیت برای رسانه‌های جمعی که در جهت تنویر افکار عمومی تلاش می‌نمایند، انتظار دارد قبل از درج اخبار و اطلاعات، از اعتبار و صحت منبع و مطالب دریافتی خود اطمینان حاصل نموده سپس اقدام به انتشار اخبار و مطالب نمایند.» 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید