اصلاح شرایط صنعت برق کشور نیازمند یک اراده جدی است | اتاق خبر
کد خبر: 330549
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 22:54
رئیس سندیکای صنعت برق:
کلاهی: وزارت نیرو همچنان با کسری بودجه مواجه است و میزان بدهی های این وزارتخانه 33 هزار میلیارد تومان است

اتاق خبر - علیرضا کلاهی رئیس سندیکای صنعت برق معتقد است وزارت نیرو با دو مشکل عمده یعنی کسری بودجه و بدهی ها در سال جاری نیز درگیرخواهد بود، چالشی که چندین سال است درگیر آن است و انگار پایانی ندارد. او می گوید:« وزارت نیرو کماکان دو مشکل عمده دارد.

یکی کسری بودجه که همین طور با اختلاف قیمت فروش برق و تولیدش ادامه پیدا کرده است. در حال حاضر متوسط قیمت فروش سال گذشته 52 تومان بوده است. به این ترتیب مقدار بدهی های وزارت نیرو 33 هزار میلیارد تومان است.»

او با بیان اینکه اصلاح شرایط صنعت برق کشور نیازمند یک اراده جدی است، می گوید:« در حال حاضر اوضاع صنعت برق اصلا خوب نیست برق کمترین تورم را در خدمات دولتی در 15 ساله گذشته داشته اس، اگر در نمودار ببینید، بین برق، مخابرات و گاز، کمترین افزایش قیمت متعلق به برق بوده است. اما با این حال، هیچ اقدام جدی برای حل مشکلات آن دیده نمی شود.»

او با اشاره به این که بخشی از بدهی از دولت قبل به ارث رسیده ولی وزارت نیرو نیز موفق نبوده از ظرفیت هایموجود همچون  بند قاف و ماده 12استفاده کند. بند"ق" تبصره 2 قانون هدفمندی یارانه ها به وزارت نفت اجازه می دهد، به سازمانی که در سوخت صرفه جویی کند به همان میزان از محل هدفمندی سوخت پرداخت کند. کلاهی می گوید:« مثلا راه آهن جمهوری اسلامی موفق شد برای اتمام پروژه هایش با استفاده از همین ظرفیت 19 میلیارد دلار مصوبه شورای عالی اقتصاد بگیرد اما وزارت نیرو هیچ کاری نکرده است.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه می گوید:« به نظر من بروکراسی داخلی و عدم تصمیم گیری باعث این مساله شده است.  به این ترتیب نه خودشان کاری انجام داده اند و نه اجازه دادند بخش خصوصی پروژه تعریف کند . یا حتی به نوعی پروژه ها را سرمایه گذاری و فاینانس کند.»

 کلاهی می گوید:« نگرانی بعدی این است که وزارت نیرو برای حل مشکلاتش به سمت فاینانس های خارجی برود و پروژه ها را خیلی راحت تقدیم آنها کند. یکسری مذاکرات با شرکت های خارجی در حال انجام است که این شرایط، شرایط نابرابری است نسبت به شرکت های داخلی.»

منبع: سایت اتاق بازرگانی تهران

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید