تظاهرات گسترده سراسری در فرانسه در اعتراض به اصلاحات کارگری | اتاق خبر
کد خبر: 330773
تاریخ انتشار: 18 فروردین 1395 - 14:39
در تازه‌ترین دور از اعتراضات علیه اصلاحات کارگری دولت فرانسه، دانشجویان و دانش آموزان دبیرستانی در چندین شهر این کشور با پلیس ضد شورش درگیر شدند و در این جریان 130 تن تنها در پاریس بازداشت شدند.

اتاق خبر - به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، معترضان در شهر رن، واقع در غرب فرانسه خطوط راه آهن را مسدود کرده و به طرف ماموران پلیس سنگ پرتاب کردند و پلیس نیز در واکنش به این معترضان به استفاده از گاز اشک آور متوسل شد.

در پاریس دانشجویان و دانش آموزان معترض به طرف ماموران پلیس رنگ و تخم مرغ پرتاب کردند. در این جریان دست کم یک افسر پلیس زخمی شده و 130 تن برای "اهراز هویت" بازداشت شدند.

منابع پلیس می‌گویند، گروه مهاجمی از جوانان در بین این جمعیت معترضان وجود داشتند که با دستمال سر صورت‌های‌ خود را پوشانده بودند. آن‌ها به طرف پلیس سنگ، تخم مرغ و شیشه پرتاب کردند و نیروهای امنیتی نیز در واکنش متوسل به استفاده از گاز اشک آور شد.

در پاریس دانشجویان و اتحادیه‌های تجاری در نزدیکی منطقه باستیل راهپیمایی کرده و آهنگ فرانسوی "همه اینها مال ماست" را سر دادند.

اصلاحات جدید قوانین کارگری توسط میریام الخومری، وزیر کار فرانسه در اوایل مارس سال جاری میلادی پیشنهاد شد. دولت فرانسه تلاش می‌کند تا با نرخ بالای بیکاری مبارزه کند و پیشنهاد کرده که پرداخت اضافه کاری‌های بالای 35 ساعت در هفته قطع شود.

براساس اصلاحات پیشنهاد شده به کارمندان تنها 10 درصد از حقوق اضافه کاری آنها به جای 25 درصد کنونی پرداخت خواهد شد.

اعتراضات مشابهی نیز در شهرهای مارسی، لیل و دیگر شهرهای فرانسه برگزار شد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و وزرایش می‌گویند، این اصلاحات کمپانی‌ها را به استخدام نیروی کار ترغیب و نرخ بالای بیکاری در فرانسه را کاهش می‌دهد اما مخالفان می‌گویند، این حمله خطرناکی به ضمانت‌هایی که از حقوق کارگران محافظت می‌کند، محسوب می‌شود.

اعتراضات قبلی عمدتا توسط یک انجمن فیس بوکی موسوم به "اصلاحات کارگری نه، مرسی" برگزار می‌شد. این گروه با اشاره به اینکه این اصلاحات تمام شهروندان فرانسوی را نگران کرده طوماری را تهیه کردندن که تاکنون بیش از 2 / 1 میلیون تن آن را امضا کرده‌اند.

براساس نظرسنجی صورت گرفته توسط سازمان "اودوکسا" 71 درصد از مردم فرانسه با این اصلاحات مخالف هستند.

 ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید