نخستین کنفرانس توسعه پایدار سلامت برگزار می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 331018
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 02:00
نخستین کنفرانس توسعه پایدار سلامت، پنجم و ششم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

اتاق خبر: دکتر علی اکبری‌ساعی در نشست خبری نخستین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار سلامت که قرار است پنجم و ششم اردیبهشت ماه سال 95 برگزار شود، گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف ما در این سمینار آشنایی اساتید، محققین و دانشجویان با مفاهیم کاربردی توسعه پایدار است. 

وی افزود: بعد از دو دهه گذشته که شاهد تغییر روند بیماری‌ها از بیماری‌های واگیر به سوی بیماری‌های غیرواگیر بوده‌ایم، در حال حاضر مشخص شده که بیشترین بار بیماری و مرگ و میر را بیماری‌های غیرواگیر به جامعه تحمیل می‌کنند و این موضوع دغدغه نظام بهداشت و درمان است. مهم‌ترین این بیماری‌ها دیابت، بیماری‌های قلبی، چاقی و ... هستند که چاقی عامل 30 درصد سرطان‌هاست. مصرف سیگار نیز از جمله این موارد است.

رییس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت به بحث توسعه پایدار سلامت توجه ویژه‌ای کرده و این موضوع جزو اهداف اصلی نهادهای بین‌المللی است، گفت: مبارزه و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و پوشش همگانی سلامت از جمله موضوعات مهمی است که در بحث توسعه پایدار سلامت مطرح است. پوشش همگانی سلامت به این معنی است که بتوانیم خدمات پیشگیری، درمان و تسکین را به همه مردم ارائه دهیم به طوریکه مردم برای دریافت این خدمات دغدغه مالی نداشته باشند.

اکبری‌ساعی ادامه داد: بر این اساس محورهای کنفرانس توسعه پایدار سلامت نیز پوشش همگانی سلامت و بحث مبارزه و کنترل بیماری‌های غیرواگیر است. بر این اساس ما از صاحب‌نظران تراز اول دنیا دعوت کردیم که تاکنون 17 نفر دعوت ما را پذیرفته‌اند. همچنین صاحب نظرانی از داخل کشور نیز در این کنفرانس حضور دارند تا بتوانیم با تبادل تجربیات، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مرتبط با این حیطه را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه تصمیم داریم شبکه‌ای میان دانشکده‌های بهداشت داخل کشور و سپس شبکه‌ای میان دانشکده‌های بهداشت منطقه ایجاد کنیم، گفت: در این کنفرانس نیز از افراد برجسته دانشکده‌های بهداشت کشورهای منطقه دعوت می‌کنیم. همچنین در این کنفرانس یک پنل محیط زیستی نیز داریم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست امیرحسین تکیان، دبیر نخستین کنفرانس توسعه پایدار سلامت با بیان اینکه 17 صاحب‌نظر بین‌المللی در این کنفرانس شرکت می‌کنند، گفت: همچنین از صاحب‌نظران 9 کشور دنیا برای حضور در این همایش دعوت کردیم که از دو دانشگاه استنفورد و جان هاپکینز آمریکا، دانشگاه بریتانیا، کانادا، مصر، آلمان و ... افرادی حضور خواهند داشت.

وی گفت: بحث پوشش همگانی سلامت و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر از جمله اهداف بحث توسعه پایدار سلامت است که جزو اهداف سلامتی دولت یازدهم هم محسوب می‌شود و ما نیز در این همایش این دو محور را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در این کنفرانس سه پنل برگزار شده و تاکنون 30 مقاله نیز مورد تایید قرار گرفته است. همچنین در این همایش نقش دانشکده بهداشت دانشگاه تهران را در ایجاد شبکه‌های بهداشتی سراسر کشور بررسی می‌کنیم.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید