تأکید ایران، روسیه و آذربایجان بر نهایی کردن رژیم حقوقی دریای خزر | اتاق خبر
کد خبر: 331221
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 21:50
ایران، روسیه و آذربایجان بر تداوم تلاش‌های همه‌جانبه با هدف حفظ دریای خزر به‌ عنوان دریای صلح و دوستی و بر نهایی کردن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تاکید کردند.

اتاق خبر: وزرای خارجه ایران، روسیه و آذربایجان امروز(پنجشنبه) در نخستین نشست سه‌جانبه خود در باکو بیانیه‌ای صادر کردند.

طرفین در این بیانیه بر اهمیت نشست سه‌جانبه و نقش آن در تعمیق گفت‌وگو و تعامل کشورها در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین پایبندی نسبت به منشور ملل متحد و اصول جهان شمول حقوق بین‌الملل تأکید کردند.

اهمیت تشدید مبارزه با تهدیدات و چالش‌های نوظهور علیه ثبات و امنیت منطقه‌ای و ابراز آمادگی برای تعامل نزدیک‌تر در مبارزه علیه تروریسم، افراط‌گرایی، جرایم سازمان یافته فراملی و قاچاق مواد مخدر از دیگر مواردی بود که ظریف، لاوروف و محمد یاروف درباره آن به توافق کردند.

توافق برای گسترش همکاری‌های سه‌جانبه در حوزه اقتصاد، انرژی، حمل و نقل و زیرساخت‌ها، فرهنگ، گردشگری، بازرگانی و همچنین مسائل کنسولی و گمرکی از دیگر توافقات وزرای خارجه سه کشور بود.

وزرای خارجه سه کشور بر ضرورت تشویق و توسعه همکاری‌های اقتصادی - تجاری بر مبنای اصول برابری و منفعت متقابل تأکید کردند.

تدوام تلاش‌های همه‌جانبه با هدف حفظ دریای خزر به‌ عنوان دریای صلح و دوستی و امنیت و همکاری و تاکید بر نهایی کردن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در اسرع وقت هم از دیگر موارد این بیانیه سه جانبه بود.

وزرای خارجه ایران، روسیه و آذربایجان همچنین بر مسیرهای ایمن و قابل اتکا در حوزه حمل و نقل در راستای تقویت و ایجاد فرصت‌های جدید توسعه منطقه و کمک به پیشرفت شهروندان سه کشور تأکید کردند.

تنوع بخشی به مسیرهای جاده‌ای، راه‌آهن و  دریایی و شیو‌های توزیع کالا بر مبنای اصول اقتصاد بازار، رقابت آزاد و منفعت متقابل و تاکید بر اهمیت تقویت و حمایت بیشتر از پروژه‌های مربوط به توسعه کریدور ترانزیتی شمال - جنوب از دیگر موارد مورد توافق در این نشست بود.

ایران، روسیه و آذربایجان همچنین بر ادامه بحث در خصوص مسائل فوق از طریق درگیر کردن نهادهای ذی‌ربط داخلی سه کشور توافق کردند.

ظریف، لاوروف و محمد یاروف همچنین در خصوص گفت‌وگو به منظور تمهید برگزاری نخستین نشست سه جانبه سران سه کشور توافق کردند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید