آمریكا در تجزیه مصر سوریه و عراق ناكام ماند | اتاق خبر
کد خبر: 331486
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 10:42
كارشناس روس:
كارشناس برجسته مركز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه گفت: براساس طرح آمریكا برای خاورمیانه و آفریقا، مصر و سوریه و عراق باید تجزیه می شد اما نقشه ها با مانع برخورد كرده و اكنئن فقط اتحاد كشورهای منطقه می تواند مانع اجرای این طرح های شوم شود.

اتاق خبر - سرهنگ «آناتولی تسیگانوك» در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: آمریكا برای اهداف ویران كننده خود منطقه خاورمیانه را به هرج و مرج می كشاند و اقدام های واشنگتن علیه كشورهای خاورمیانه هدف گیری شده است.

وی افزود: تمامی اقدام ها و برنامه های آمریكا به ایجاد هرج و مرج در كشورهای هدف متمركز شده است و تصادفی نیست كه پس از هر اقدام واشنگتن در خاورمیانه كشوری به آشوب كشیده و شاهد جنگ داخلی می شود.
كارشناس مركز مطالعات سیاسی - نظامی روسیه در ادامه، مسایل عراق، سوریه و افغانستان را پیامد اقدام ها و سیاست های مخرب آمریكا در منطقه دانست كه تاثیر ویرانگر آن برای همیشه در این كشورها باقی می ماند.
تسیگانوك گفت: تهاجم آمریكا و متحدانش به لیبی، این كشور را به قدری ضعیف كرده و در آستانه فروپاشی و تجزیه قرار داده كه به پناهگاه و مامن تروریست های خطرناك تبدیل شده است.
تسیگانوك افزود: این اقدام ها در راستای اجرای طرح خاورمیانه بزرگ انجام می گیرد كه جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریكا آغاز آن را اعلام كرد و بر اساس این طرح ویرانگر باید برخی كشورهای بزرگ منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به بخش های كوچك تجزیه شود.
وی ادامه داد: در راستای اجرای این طرح، سودان تجزیه شد و مصر و سوریه و عراق هم می بایست تجزیه می شدند، اما این نقشه ها با مانع برخورد كرد و اكنون فقط اتحاد كشورهای منطقه می تواند مانع اجرای این طرح های شوم آمریكایی شود.
كارشناس روس افزود: به همین دلیل روسیه با برخی كشورهای منطقه ازجمله ایران برای جلوگیری از پیاده شدن طرح های آمریكا همكاری می كند و این تعامل شكل راهبردی گرفته و در آینده نیز توسعه خواهد یافت.
وی خاطرنشان كرد: اگر اقدام های روسیه در سوریه شكل نمی گرفت، واشنگتن پس از تضعیف شدید این كشور توسط گروه های تروریستی و در وهله اول داعش، به این كشور حمله می كرد و مناطق مختلف سوریه را بر اساس تقسیم بندی قومی و مذهبی تجزیه می كرد.
تسیگانوك گفت: این طرح در واحدهای برنامه ریزی سازمان های اطلاعاتی غربی به صورت كامل سنجیده شده بود، اما اقدام فوری روسیه و آغاز عملیات ضد تروریستی گسترده نیروی هوافضای روسیه در سوریه آن را نقش بر آب كرد.
وی ادامه داد: پیش از ان نیز روسیه با همكاری ایران و عراق مركز اطلاع رسانی ضدتروریستی در بغداد ایجاد كرد كه به ساز و كار مهمی در مبارزه با تروریسم تبدیل شده است.
كارشناس روس هدف از این اقدام های آمریكا را ایجاد زمینه برای فروش هر چه بیشتر تسلیحات به كشورهای نفت خیز و ثروتمند منطقه خاورمیانه و شیخ نشینان خلیج فارس عنوان كرد و گفت: واشنگتن ده ها میلیارد دلار از این راه درآمد كسب كرده و ثروت های منطقه را جذب می كند.
تسیگانوك یكی دیگر از اهداف آمریكارا برتری یابی در خاورمیانه و بیرون راندن روسیه از این منطقه عنوان كرد كه به صورت هدفمند جریان دارد.
وی همچنین گفت: آمریكا تلاش می كند با تضعیف كشورهای منطقه، شرایط امنیتی لازم را برای اسراییل متحد اصلی خود در منطقه ایجاد كند هر چند كه بین واشنگتن و تل آویو در مورد راهبرد عمل در خاورمیانه اختلاف وجود دارد.
كارشناس برجسته مركز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه در پایان بر لزوم توسعه همكاری های كشورهای مستقل به ویژه روسیه، چین، ایران و هند برای تامین شرایط توسعه نظام جدید جهانی بر اساس عدالت و برابری تاكید كرد و افزود كه این كشورها می توانند با اقدامات و همكاری های خود نظام جدید مناسبات بین المللی را در برابر نظام غرب و آمریكا توسعه دهند.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید