Performancing Metrics

اولین مانور مقابله با سیلاب در سه مرحله برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 331649
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 20:34
پیرو اخطار وزارت نیرو مبنی بر احتمال وقوع سیل صورت گرفت
در مرحله اول از نخستین مانور دورمیزی مدیریت سیلاب تهران کارشناسان به بررسی کارخواسته ها و تمرین فرایند سه مرحله ای اجرای مانور پرداختند.

اتاق خبر:در کارگاه این مانور که در محل سالن اجتماعات شرکت آبفای استان تهران برگزار شد، کارشناسان سازمان های عضو کارگروه امور سیل و شریان های حیاتی شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران تمرینات مرتبط با تدوین طرح سازمانی را انجام دادند.

این برنامه بخش نخست از فرایند سه مرحله ای است که به منظور برنامه ریزی اجرا و نهایی ساختن سناریوی مانور، تعیین نقش هر یک از دستگاه های مدیریت شهری در فرایند مقابله با سیلاب احتمالی شهر تهران و تدوین دستورالعمل مقابله، برگزار شد.

 تهيه دستورالعمل مقابله با سيلاب تهران، هماهنگ كردن سازمان‌هاي دخيل درامر سيلاب و بالابردن سطح آمادگي سازمان ها و شركت ها و آشنايي آنها با پديده سيلاب و خطرات ناشي از آن در سطح شهر تهران از جمله اهداف برگزاري اين مانور است.

 مهندس محسن نادی مشاور رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره برگزاری  مرحله نخست اجرای این مانور گفت: پیرو اخطار وزارت نیرو مبنی بر احتمال وقوع سیل در بهار سال ۹۵، مصوبه شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران به کارگروه امور سیل و شریان های حیاتی مبنی بر طراحی مانور سیلاب در تهران ابلاغ و با برگزاری دو جلسه و بررسی سناریوهای متعدد مقرر شد که طرح برگزاری مانور در سه مرحله آماده شود.

وی افزود: بر این مبنا ابتدا به منظور  ایجاد همزبانی یک همایش آموزشی طراحی و در ادامه کارگاه تجزیه و تحلیل برنامه وقوع سیلاب شهر تهران اجرا شد. در قالب اجرای این کارگاه نیز مقرر شد تا هر سازمان از منظر وظایف و مسئولیت های خود به بررسی حادثه سیلاب احتمالی در شهر تهران بپردازد و بعد از سه هفته در مرحله دوم اجرای مانور این وظایف، نقش ها و سناریوها مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد و اصلاح شود و در نهایت به منظور جمع بندی نهایی سناریوی مانور تنظیم و نهایی شود.

 وی  با اشاره به این نکته که این جلسه با حضور بیش از ۱۸۰ نفر از مسئولان، مدیران و کارشناسان  سازمان های عضو کارگروه و سازمان های پشتیبان برگزار شد، خاطرنشان کرد: سازمان های آبفا،  آب منطقه ای  تهران، شهرداری تهران، آتش نشانی، مترو، شرکت برق منطقه ای تهران، وزارت ارتباطات و شرکت پخش فراورده های نفتی به عنوان اعضای اصلی و  کارگروه های هلال احمر، بهداشت و درمان ، نیروی انتظامی ، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و ستادهای مدیریت بحران مناطق ۲۲گانه به عنوان سازمان های پشتیبان  در قالب ۱۲ تیم تخصصی  به عنوان ۸ کارگروه اصلی و ۴ کارگروه پشتیبان  در این مانور حضور دارند.

مهندس نادی افزود: این سازمان ها طی سه هفته آینده زیر نظر یک ناظر برنامه ها و فعالیت های اضطراری خود را مورد بررسی قرار داده و مشخص می کنند تا در روز ۱۵ اردیبهشت ماه در مرحله دوم اجرای مانور این برنامه ها ارزیابی و تجمیع  و سازمان ها برای اجرای مرحله سوم اجرای مانور دورمیزی در خردادماه آینده آماده شوند.

 وی گفت: بعد از انجام مانور و ارزیابی نقاط قوت و ضعف، دستورالعمل مقابله با سیل تدوین  و برای تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارسال می شود تا مبنای برنامه ریزی و مقابله با سیلاب قرار گیرد.

 وی خاطرنشان کرد: در این مدل که برای نخستین بار در قالب فرایندی مشارکتی با حضور تمامی سازمان ها اجرا می شود،  برای نخستین بار از ظرفیت سازمان های مردم نهاد نیز برای تدوین برنامه استفاده شده است.

مهندس غلامرضا احمدی معاون آمادگی، عملیات و پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز درباره  مرحله نخست اجرای مانور گفت: تکالیفی برای هر کارگروه تعیین شده که در قالب طرح پرسش هایی مقرر شد اعضا، ۸ کارخواسته عمومی و یک کارخواسته اختصاصی را مورد بررسی قرار دهند و به سوالات تعیین شده برای این بخش ها پاسخ دهند.

وی افزود: علاوه بر ناظران انتخاب شده از سوی سازمان، مدیران ستادهای مدیریت بحران مناطق ۲۲گانه نیز در این کارگاه حضور داشتند.

وی درباره اهمیت برگزاری این مانور گفت: آشنایی اعضای اجرایی کارگروه های تخصصی با همدیگر ، افزایش ارتباط بین اعضا و تمرین کارگروهی به منظور آمادگی هرچه بیشتر برای انجام اقدامات درست در زمان حادثه بخشی از دستاوردهای مثبت برگزاری مانور به شمار می آید.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید