بودجه ۹۵ در بخش فرار مالیاتی و کنترل واردات ضعف دارد | اتاق خبر
کد خبر: 331858
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 12:40
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، فرار مالیاتی و افزایش ندادن تعرفه واردات کالاهای خارجی را از مهمترین نقاط ضعف لایحه بودجه ۹۵ خواند.

اتاق خبر: عبدالرحمان رستمیان نماینده مردم دامغان در مجلس در جلسه علنی امروز و در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور، با بیان اینکه مخالفتم لزوماً به معنای رأی منفی نیست و برای اصلاح نقاط ضعف است، اظهار داشت: از جمله اتفاقات خوب لایحه بودجه، کاهش سهم نفت از درآمدهای عمومی است، اما این باید به سمت سرمایه‌گذاری‌های محرک توسعه سوق داده شود.

وی تصریح کرد: مواردی را سال قبل داشتیم که امسال می‌توانستیم آنها را در لایحه بودجه قید کنیم، اما درباره آنها کوتاهی شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان به سلامت می‌تواند ۱۵۰ میلیارد تومان درآمد نصیب دولت کند، گفت: متاسفانه این مسئله در بودجه نیامده و حتی وزیر صنایع نیز برای بررسی در کمیسیون تلفیق حاضر نشد.

رستمیان ادامه داد: سال گذشته وزارت اقتصاد مالیات بر خرده‌فروشان سیگار را نگرفت که این مسئله نیز می‌توانست درآمد خوبی نصیب دولت کند.

وی با اشاره به معضل فرار مالیاتی در کشور عنوان کرد: مالیات بر درآمد و سود ما سیستماتیک نیست و به صورت پلکانی عمل نمی‌شود و این مشکل در بودجه تکرار شده است، در حالی که اگر رصد دقیقی انجام شود دیگر این‌قدر فرار مالیاتی و دزدی نخواهیم داشت.

نماینده مردم دامغان در مجلس اظهار داشت: در حال حاضر قاچاق حدود ۹۰ درصد سودآوری دارد و جریمه قاچاق نیز باید ۲۰ برابر می‌شد؛ نه ۲ برابر.

رستمیان با تاکید بر افزایش حقوق گمرکی کالاهای وارداتی و کوتاهی دولت در این رابطه، عنوان کرد: مراکز فروش لباس‌های خارجی روز به روز در سطح شهرها بیشتر می‌شود.

وی بی‌توجهی به کشاورزی و دامپروری روستاها از سهم صندوق توسعه ملی را از دیگر دلایل مخالفت خود با کلیات لایحه بودجه ۹۵ اعلام کرد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید