زمینه برای روابط ایران و اسلونی بعد از رفع تحریم ها فراهم است | اتاق خبر
کد خبر: 331873
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 13:26
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه زمینه برای روابط ایران و اسلونی بعد از رفع تحریم ها فراهم است، گفت: در روابط ایران و اسلونی همکاری با بخش خصوصی مورد توجه خواهد بود.

اتاق خبر: محمدجواد ظریف صبح امروز یکشنبه در نشست خبری مشترک با همتای اسلونی خود اظهار داشت: امروز بسیار خوشحالیم که برای اولین بار در تاریخ وزیر خارجه اسلونی را در ایران داریم.

وی با بیان اینکه روابط ایران و اسلونی نزدیک به صد سال قدمت دارد، افزود: در سال ۱۹۳۱ میلادی قرارداد مودت میان دو کشور امضاء شد و ما اولین کشوری بودیم که استقلال اسلونی را به رسمیت شناختیم، اما اولین بار است که میزبان مقامات سیاسی اسلونی هستیم.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به موضوع رایزنی ها و گفتگوها میان خود و همتای اسلونی اش گفت: ما در مورد همکاری های میان دو کشور صحبت کردیم؛ چراکه همکاری های میان ایران و اسلونی می تواند در حوزه های مختلف سیاسی، پارلمانی، فرهنگی، علمی و اقتصادی باشد.

ظریف با بیان اینکه ما امروز ۲۲ دانشجوی ایرانی در اسلونی داریم و ۲ استاد ایرانی نیز در این کشور تدریس می کنند، توضیح داد: امکان همکاری میان دو کشور وجود دارد. همانطور که همه می دانند اسلونی، کشور پیشرفته ای در زمینه دنیای الکترونیک است، لذا زمینه های همکاری در این حوزه وجود دارد.

وی با اشاره به حجم صادرات و واردات میان دو کشور بیان کرد: چند صد میلیون حجم صادرات و واردات است که امکان گسترش آن در آینده به شدت وجود دارد و ما در این سفر امکانات مختلف روابط دو جانبه را بررسی کردیم و زمینه برای روابط به خصوص بعد از رفع تحریم ها فراهم است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: وزیر خارجه اسلونی با همکاران من و همچنین اتاق بازرگانی دیدارهایی خواهد داشت و همکاری با بخش خصوصی نیز در این گفتگوها مورد توجه خواهد بود، لذا با توجه به سابقه نزدیک به صد ساله روابط بین دو کشور زمینه را برای یک روابط گسترده تر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باز می کنیم و یقین دارم این روابط به نفع دو کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما همچنین بحث هایی در مورد همکاری های منطقه ای داشته ایم، خاطرنشان کرد: یکبار دیگر به خانم وزیر و همکارانشان خوش آمد عرض می کنم و امیدوارم این سفر، سفر پرخاطره و شیرینی برای شما باشد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید