استحصال ۶ محصول از عناصر نادر خاکی در دستور کار | اتاق خبر
کد خبر: 331916
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 16:16
معاون سازمان نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: استحصال ۶ محصول از عناصر نادر خاکی امسال در دستور کار قرار دارد.

اتاق خبر:امیر خرمی‌شاد با اشاره به اینکه برنامه‌های سال ۹۵ ایمیدرو به تحقق اقتصادمقاومتی کمک می‌کند، گفت: یکی از این برنامه‌ها توسعه عملیات اکتشاف است که در سطح ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع در حال انجام است؛ چراکه اکتشاف نخستین حلقه از فعالیت های معدنی است و در سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در بخش اکتشاف هزینه شد.

معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران افزود: امسال همچنین راه‌اندازی آهن اسفنجی ۵ طرح فولادی سپید دشت، شادگان، میانه، نی ریز و سبزوار در دستور کار قرار دارد. افتتاح آنیتموان سفیدابه نیز از دیگر طرح های سال ۹۵ ایمیدرو است.

وی با بیان اینکه فناوری و استحصال ۶ محصول از عناصر نادر خاکی از دیگر موضوعاتی است که در سال ۹۵ دنبال می‌شود، گفت: راه اندازی معدن مهدی آباد با جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، عملیات اجرایی تیتانیوم کهنوج در کنسانتره و سرباره، شروع عملیات پترولیوم کک در منطقه آزاد اروند و راه اندازی طرح ۲۳۵ مگاواتی برق منطقه ویژه خلیج فارس از دیگر برنامه های سال جاری است.

خرمی‌شاد افزود: ایجاد زیرساخت برای بندر پارسیان، شروع عملیات اجرایی فاز ۲ زرشوران برای تولید طلا و ایجاد شرکت های مشترک با طرف های خارجی برای استفاده از منابع مالی خارج از کشور از برنامه های ایمیدرو برای سال جاری است که به طور کامل در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است. البته ایجاد شرکت های مشترک با طرف های خارجی علاوه بر ورود سرمایه خارجی به کشور انتقال فناوری را نیز به همراه دارد.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: استفاده از ظرفیت های داخلی از موضوعات مورد توجه اقتصاد مقاومتی است که این موضوع دربرگیرنده ظرفیت های طبیعی، علمی و انسانی کشور است. ضمن اینکه به ازای یک واحد سرمایه گذاری در بخش معدن ۳ واحد ارزش افزوده ایجاد خواهد شد ضمن اینکه می توان به ایجاد اشتغال در بخش معدن نیز توجه کرد.

وی با اشاره به سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۹۵ و مطرح کردن ۱۰ محور کلی برای اقتصاد مقاومتی افزود: اگر نگاهی به این ۱۰ محور داشته باشیم، به راحتی نقش بخش معدن در تحقق اقتصاد مقاومتی قابل مشاهده است. از سوی دیگر بخش معدن در زمینه نیروی انسانی نیز از توانمندی های خوبی برخوردار است به طوری که این بخش غنی از کارشناسان، متخصصان و مهندسان معدنی است.

خرمی‌شاد تصریح کرد: عوامل یاد شده باعث پررنگ شدن ارکان اقتصاد مقاومتی در بخش معدن می شود اما نکته مهم در اقتصاد مقاومتی این است که ارکان این اهداف در برابر تحریم ها مقاوم است. خوشبختانه بخش معدن در مقابل تهدیدهای خارجی مقاومت بسیاری دارد چون انرژی، نیروی انسانی و مواد اولیه را در اختیار دارد.

منبع:مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید