اعلام برنامه‌های روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی | اتاق خبر
کد خبر: 332113
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 04:58
برنامه‌های روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در استان تهران در دو بخش جامعه‌ای مخاطب عام و خاص از روز 26 تا 29 فروردین ماه برگزار می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: برنامه‌هایی که در روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ویژه عموم شهروندان برگزار می‌شود، بیشتر با هدف افزایش حساسیت جامعه در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی است که در قالب تورهای عصرانه بازدید از بافت تاریخی تهران قدیم در روز 29 فروردین ماه برگزار خواهد شد.

وی افزود: جامعه‌ای که از داشته‌های فرهنگی و هویتی خود به درستی آگاه باشد، هیچ‌گاه خواسته یا ناخواسته گام در تخریب آن نخواهد برداشت. شهروندان بایستی آشنایی با میراث فرهنگی پایتخت را از نزدیک تجربه کنند تا حس هویت یک تهرانی در آنان نهادینه شود. آنگاه دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر تخریب بافت‌های تاریخی در تهران قدیم نخواهیم بود، چون در این حالت هر تهرانی به یک میراث‌بان تبدیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران فرهنگ‌سازی را سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه مقابله با وندالیسم میراث فرهنگی دانست و اضافه کرد: این اتفاق نیازمند حمایت نهادهای عمومی و تاثیر گذار جامعه از جمله شهرداری‌ها است.

او بیان کرد: بازدیدهای علمی و آموزشی برای جامعه خاص در روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی با حضور اساتید برجسته برگزار می‌شود. این بازدیدها شامل اجرای تور آموزشی در محوطه تاریخی حسن آباد ری که بازدید از کاروانسرای کنارگرد، یخچال کلین و آب انبار آراد می‌شود که 26 فروردین ماه برگزار می‌شود.

خسروآبادی همچنین استقبال از گردشگران خارجی و داخلی در پایگاه جهانی کاخ گلستان را از دیگر برنامه‌های روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی عنوان کرد و گفت: این برنامه با مشارکت دانشجویان مدیریت جهانگردی پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

در این مراسم همچنین از پوستر همایش "گردشگری و صلح در آینه میراث جهانی" که در اردیبهشت ماه سال جاری و در هفته میراث فرهنگی با مشارکت پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود رونمایی خواهد شد.

منبع:ايسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید