روش حمایت از تولید صادرات محور و توسعه آن | اتاق خبر
کد خبر: 33250
تاریخ انتشار: 27 آبان 1391 - 13:52

محمدرضا مرتضوی، رئیس خانه صنعت و معدن تهران یکی از سخنرانان مراسم جشن ملی صادرات بود کهبه بیان مشکلات و معضلات معدن داران پرداخت.آنچه در زیر می خوانید خلاصه ایی از صحبت های وی است:

امروز تصمیم داریم  کمی حرف های خوب و در جهت پیشبرد امر تولید و صادرات بزنیم و کمتر از یکدیگر گله کنیم .کاش که جناب آقای دکتر رحیمی تشریف داشتند و بحث هایی که ما به عنوان بخش خصوصی و بخش صادرات و بخش تولید می خواستیم ارائه کنیم می شنیدند.البته وزیر ما آقای دکتر غضنفری واقعاً مرد علم و جهد و تلاش و کوشش هستند و فقط یک عیبی دارند که آن هم نجابتشان است و فکر می کنم بعضی وقت ها این نجابتشان باعث می شود که ما آن جوری که باید و شاید در کابینه حرفمان جلو نرود. ما زور آقای رحیمی را می خواستیم که حالا زورمان رفت.

وی ادامه داد:در چند سال اخیر اعداد و ارقام کشور به صورت واقعی نه به صورت آماری که گاهی این آمار ها مورد تائید ما نیست به ما نشان می دهد که در امر صادرات کارهای بزرگی در دست انجام است. آرزوی دیرینه ما که تدریجاً اتکاء خودمان را به در آمد نفتی کم کنیم، دارد محقق می شود .شور و نشاط و این اراده ملی را من در همکاران خودم در بخش تولید و صادرات می بینم و خوب نیست که با حرفهای ناامید کننده ،این اشتیاق و شور و زحمتی که به راه افتاده را نابارور کنیم.

عرب ها می گویند هر وقت گفتند "مافی مشکل" مطمئن شو که می خواهد مشکلی پیش بیاید. امروز هم خیلی به ما گفتند نترسید ولی من در حضور وزیر دوست داشتنی مان که واقعاً به ایشان ارادات داریم و در حضور سید جلیل عالیقدر استاد بزرگ ما استاد ابوترابی، می خواهم به شما بگویم، این شور و نشاط بوجود آمده است. ما در چند سال گذشته تمهیداتی به کار بستیم که بتوانیم این فضا را،  صادرات محور کنیم، جوایز و تسهیلاتی گذاشتیم، فضای کشور را یک مقدار آزاد کردیم که هر کسی هر ابتکاری دارد به کار بندد خوب، این با آن چیزی که الان پشت تریبون می گویند؛ نمی خواند.

وی در ادامه افزود:دشمن قطعاً و حتماً و به صورت هوشمند تک تک ما رصد می کند. چرا زورش به ما نمی رسد ؟چرا پول نفت را نمی شود آورد ولی پول ماها را می شود؟چون این شبکه مردمی است.صادرات ایران به کشورهای مختلف جهان، یک شبکه مویرگی است وگرنه این هم قابل تحریم و هم  قابل شناسائی بود. هر ایرانی اگر بخواهد بیش از 10 هزار یورو پول جابجا کند، این را رصد می کنند و اما و ایما روی آن می گذارند. این وسط یک صرافی نشسته است 10 هزار یورو از من می گیرد و 10 هزار تا از دیگری، 15 هزار یورو از کسی دیگر، 5 هزار تا از نفر بعدی می گیرد جمع می کند. یکی از این ثبت سفارش ها و پروفروما هایی که مورد نیاز کشور است عمل می کند. اگر ما بخواهیم این شبکه مویرگی و به صورت زیرجلی، این کار ی که ما داریم می کنیم که پول را جمع می کنیم و می دهیم کالا می آوریم این تنخواه گردان اداره کشور است اگر شما بخواهید این تنخواه گردان اداره مویرگی کشور را وصل کنید به شریان اصلی، شناسایی می شود و از بین می رود، اما راهش چیست؟

مرتضوی خطاب به غضنفریان  گفت:آقای دکتر نهاوندیان اطلاع دادند ؛مذاکراتی با حضرتعالی و سایر مقامات مجلس و دولت داشته اند. من به عنوان نماینده بخشی از تولید کشور، عرض می کنم که ما هم با ورود ارز صادراتی به داخل چرخه تجارت صد در صد موافقیم و حتماً باید این امر صورت پذیرد اما راهش چیست؟ ما می گوئیم که این شبکه مردمی صادرات و واردات، یک نهاد مردمی است که از درون ما بیرون آمده است که باید و گزارشاتش را به دولت بدهد. فکر می کنیم ما ارز را می توانیم بیاوریم.آوردن این 60 میلیارد دلار اینگونه نیست.

به عقیده بنده ،شاید بعضی ها موافق نباشند، ما می توانیم این ارز را تحت نظارت اتاق بازرگانی و نظارت نهادهای مردمی که ما خودمان داریم بدون دخالت دولت، (فقط گزارشات آن به دولت داده شود)مدیریت کنیم.

این اطمینان را می دهیم که ارز حاصل از صادرات (که در مورد عددش می شود کمی صحبت کرد)این 10 تا 12 میلیاردی یا به روایتی 16-17 میلیاردی که در کشور به عنوان ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است این حتماً و قطعاً تحت نظارت اتاق بازرگانی قابل مدیریت است.

رئیس خانه صنعت و معدن تهران توضیحاتی در خصوص روند کار این صنعت هم ارایه داد و گفت: به عنوان تولید کننده سابقاً با 10% دلار هزار تومانی مواد اولیه وارد کشور کرده و شش ماه هم وقت داشتیم که تولید کنیم پولش را جمع کنیم و در اختیار طرف های مالی خود قرار دهیم. الان قیمت دلار شده 2600 تومان، آن 10درصد هم شده 120%، یعنی به ازای 100 تومانی که ما می دادیم و با آن هزار تومان عملیات تولیدی را استارت می زدیم الان باید 3100 تومان بدهیم، یعنی 31 برابر، اگر شما و اگر مجلس شورای اسلامی و اگر دولت محترم در درون خودش یک اصولی را برای مدیریت مالی این موضوع اندیشه نکند قطعاً و حتماً چرخ تولید دچار آسیب های غیرقابل جبران می شود. این دیگر عدد است. حالا در این میان یک دفعه بخشنامه ای هم می آید که بدهکاران بانکی از خدمات دولتی و بانکی محروم می شوند! کدام از ما بدهکار نیستم .

مرتضوی اضافه کرد:آقای دکتر غضنفری ما که کار می کنیم و به وعده و وعیدهای همدیگر اعتماد و اعتقاد داریم . وقتی دولت می گوید بروید کار کنید، کارگرهایتان را اخراج نکنید ما هزینه ها را از جیبمان می دهیم از بودجه دولت نمی دهیم، ما هم بنا بر وعده ها عمل می کنیم.بنابراین ما همه بدهکاریم، این بدهی که جرم نیست. یک جای دیگر طلب کاریم شما ببنید الان خودروسازها با قطعه سازها حسابشان با همدیگر چه جوری است. قطعه ساز از خودرو ساز طلبکار است و بانک هم از قطعه ساز، یک بخشنامه هم در این وسط در می آید که به اینها هیچ خدماتی ندهید من از شما خواهش می کنم اول هم گفتم نجابت شما سرمایه ماست، در نهایت هم حرف شما و ما پیش می رود اما یک جاهایی اجازه بدهید که ما هم یک حرفی بزنیم.اگر صادراتمان را به 60 میلیارد برسانیم، میعانات و پتروشیمی هم اگر 31-32 میلیارد صادرات داشته باشد .16-17 میلیارد هم ما بخش خصوصی داشته باشیم این تنش را چه کسی به جامع تحمیل کرده آخر یک نفر باید این جواب سوال را بدهد، دیگر یعنی این چین و هند و همه این رفقای گرمابه و گلستان 12 میلیارد پول نفت را نمی توانند به ما بدهند!! تراز باید درست در بیاید یک جای کار ایراد دارد درست می گوید آقای رحیمی، چون جشن است و من هم تعهد دارم که بیشتر از این جسارت نکنم.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید