نشست كارشناسان همكاري اسلامي در استانبول پشت درهاي بسته پايان يافت | اتاق خبر
کد خبر: 332590
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 10:16
دومين و آخرين روز از نشست كارشناسان سازمان همكاري اسلامي عصر دوشنبه در استانبول تركيه با بررسي دستور كار اجلاس سران كشورهاي عضو اين سازمان در پشت درهاي بسته به كار خود پايان داد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ايرنا، فردا و پس فردا (سه‌ شنبه و چهارشنبه) نشست وزيران خارجه عضو سازمان برگزار مي‌شود و قرار است اجلاس سران كشورهاي عضو سازمان همكاري‌ اسلامي (OIC) روزهاي پنجشنبه و جمعه اين هفته در استانبول برگزار مي‌شود.

نشست دو روزه كارشناسان سازمان همكاري اسلامي با حضور هيات ايراني به رياست سيد عباس عراقچي معاون حقوقي و بين الملل وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران تحت تدابير امنيتي شديد برگزار شد و از ورود خبرنگاران به محل اجلاس جلوگيري شد.

در شرايطي كه جهان اسلام نياز به همدلي و همكاري براي رفع دردهاي مسلمانان دارد، نشست سران سازمان همكاري اسلامي در استانبول در شرايطي برگزار مي شود كه محافلي در تركيه از همكاري نزديك نظامي با عربستان سعودي براي ايجاد جبهه اي عليه مقاومت اسلامي سخن مي گويند.

سكوت عجيب رسانه اي و تدابير شديد امنيتي موضوع نشست را تحت الشعاع قرار داد و رسانه هاي تركيه كوچكترين خبري در باره مسائل مورد بحث منتشر نكرده و به ارتباط سفر امروز (دوشنبه ) ملك سلمان پادشاه عربستان به تركيه با نشست سران سازمان همكاري اسلامي پرداختند.

روزنامه استار كه به حمايت از دولت تركيه اشتهار دارد در مطلبي تحت عنوان «در كيف ملك سلمان چه پرونده هايي وجود دارد» نوشت: مهمترين مساله دستور كار ملك سلمان مساله ارتش اسلامي و جنگ عليه تروريسم در سوريه، عراق، يمن و لبنان براي مقابله با ايران و حزب الله است.

اين روزنامه با تاكيد بر مخالفت رياض با بشار اسد و حزب الله نوشت : اوايل سال جاري ميلادي عربستان رهبري ابتكار عملي براي تشكيل يك ائتلاف نظامي متشكل از 34 كشور را بر عهده گرفت و اكنون تلاش دارد كه با داخل كردن تركيه به اين طرح و همكاري با مصر در اين رابطه، تركيه و مصر را آشتي دهد.

روزنامه استار با ستايش از اين طرح و تاكيد بر لزوم رهبري مشترك تركيه و عربستان براي ائتلاف به اصطلاح ارتش اسلامي افزود: اين ابتكار عمل قابل رقابت با ائتلاف نظامي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) مي باشد.

اين روزنامه دومين هدف ملك سلمان را تامين كريدور انرژي در منطقه ارزيابي كرد.

روزنامه صباح ديگر روزنامه حامي دولت تركيه در تحليلي در اين باره نوشت ، با بروز اختلاف بر سر حمايت آمريكا از حزب كردي اتحاد دموكراتيك سوريه و شاخه نظامي آن يعني واحدهاي مدافع خلق، ميان واشنگتن و آنكارا اكنون دولت تركيه در صدد تقويت مناسبات خود با عربستان سعودي و اسرائيل (رژيم صهيونيستي) در آمده است.

به نوشته اين روزنامه سفر ملك سلمان به تركيه تلاشي براي گسترده تر كردن همكاريهاي دو كشور در نزديكي بيشتر راهبردي و نظامي است.

كارشناسان عقيده دارند كه افزايش نفوذ ايران در منطقه به ويژه در خليج فارس و موفقيت ايران در جلب محبت مردم منطقه به ويژه در عراق ؛ سوريه، يمن و بحرين موجب نگراني رياض شده و عربستان مشغول رايزني و لابي‌گري با كشورهاي مصر، تركيه و قطر براي مقابله مشترك با نفوذ قوي ايران در منطقه است.

به گفته كارشناسان، رياض در كشمكش عليه جمهوري اسلامي ايران و براي مقابله با جبهه مقاومت اسلامي ، ائتلاف با كشورهايي مانند تركيه ، مصر و قطر را ضروري مي داند.

پايگاه خبري وطن تركيه نيز هدف از سفر پادشاه عربستان به تركيه را آشتي دادن اين كشور و قطر با مصر دانسته است.

وطن با اشاره به اينكه پادشاه عربستان پيش از سفر به تركيه از مصر ديدار كرده است، افزود: ملك سلمان در طول اقامت پنج روزه خود در مصر تلاش كرده است كه عبدالفتاح السيسي رئيس جمهور مصر را براي شركت در نشست سران سازمان همكاري اسلامي و آشتي با تركيه متقاعد كند.

مصر اعلام كرده است كه در اين نشست در سطح وزير خارجه شركت خواهد كرد.

حمايت هاي تركيه و قطر از محمد مرسي رئيس جمهور سابق مصر موجب تيرگي در روابط آنان با قاهره شده است.

رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه پيشتر گفته بود كه تركيه هرگز با دولت سيسي كه يك كودتاگر است همكاري نخواهد كرد و آنكارا محمد مرسي را رئيس جمهوري مشروع مصر مي شناسد.

پايگاه خبري وطن افزود: عربستان در راستاي همكاري هاي جديد در منطقه تلاش دارد كه مناسبات تركيه و قطر با مصر را بهبود و همه اين كشورها را در يك صف قرار دهد.

سازمان همكاري اسلامي اعلام كرده است كه در نشست استانبول رهبران كشورهاي اسلامي، تصميم ها و اقدام هاي عملي در راستاي تلاش مشترك اسلامي و تحكيم نقش سازمان همكاري هاي اسلامي در دو سطح منطقه و جهان اتخاذ خواهند كرد.

از جمله اين اقدامات عملي مي توان به تصويب چشم انداز راهبرد 10ساله جديد (2015 تا 2025) سازمان همكاري اسلامي اشاره كرد كه شامل اولويت هاي مشخصي در زمينه برقراري امنيت و ثبات،‌ مبارزه با تروريسم و افراطي گري، رعايت حقوق بشر،‌ حمايت از توسعه و‌ كاهش ميزان فقر مي شود.

اين كنفرانس كه با شعار 'يكپارچگي و همبستگي براي عدالت و امنيت' برگزار مي شود، وضعيت جاري در سوريه،‌ يمن،‌ ليبي،‌ افغانستان، سومالي،‌ مالي،‌ جامو و‌ كشمير،‌ درگيري هاي ميان ارمنستان و جمهوري آذربايجان و ساير كشورهاي ناامن اسلامي را مورد بحث و بررسي قرار خواهد داد.

سازمان همكاري اسلامي، دومين سازمان بين دولتي پس از سازمان ملل متحد است كه 57 كشور در آن عضويت دارند و در سال1970 نشست اولين كنفرانس اسلامي وزيران امور خارجه سازمان همكاري اسلامي در جده برگزار شد.

منشور يا قانون اساسي سازمان كنفرانس اسلامي طبق ماده 102 منشور سازمان ملل متحد در اول فوريه 1974 به ثبت رسيد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید