مصباحی مقدم:دولت‌ دیگر مثل بچه‌ لردها نمی‌تواند خرج‌ کند | اتاق خبر
کد خبر: 33264
تاریخ انتشار: 27 آبان 1391 - 14:54

 

نماینده تهران یادآور شد: من معمولا می گویم ایران طی چند دهه گذشته مثل بچه لردها عمل کرده و بچه لردها نمی دانند از کجا در می آورند بنابراین حسابی خرج می کنند اما اکنون داریم معقول رفتار می کنیم می فهمیم که درآمدهایمان بی حساب و کتاب نیست.

مهر:رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خبری از ارائه لایحه متمم بودجه به مجلس نیست، گفت: دولت تخصیص عمرانی را بسیار کاهش داده و دربودجه جاری هم انقباضی عمل کرده است، بنابراین تا کنون شاهد کسری از نظر درآمدها نسبت به هزینه ها نیستیم.

غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه طی نامه نگاری ها و گفتگوهای مجلس با دولت، دولت وعده داده که تا نیمه آذرماه یعنی پایان مهلت قانونی ارائه لایحه بودجه به مجلس، این لایحه به قوه مقننه ارسال شود.

وی درپاسخ به این سوال که لایحه بودجه سال 92 با توجه به شرایط اقتصادی موجود، چه تفاوتی با بودجه سالهای قبل خواهد داشت، گفت: یکی از تفاوت های اساسی لایحه بودجه 92 کاهش اتکا به درآمد نفت است، این بحث دیگر الزام قانونی نیست بلکه فراتر از الزام قانونی است واقعیتی است که خودش را به ما تحمیل کرده است و ما این را فرصت تلقی می کنیم که اتکا بودجه به نفت را کاهش دهیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: هر چه بیشتر این اتکا کاهش پیدا کند تورم هم به همان نسبت کاهش می یابد و ذخایر ملی ما را افزایش می دهد و عمر ذخایر نفتی ما را طولانی تر می کند.

نماینده تهران یادآور شد: من معمولا می گویم ایران طی چند دهه گذشته مثل بچه لردها عمل کرده و بچه لردها نمی دانند از کجا در می آورند بنابراین حسابی خرج می کنند اما اکنون داریم معقول رفتار می کنیم می فهمیم که درآمدهایمان بی حساب و کتاب نیست.

مصباحی مقدم گفت: ما باید بگوییم ثروتمند نیستیم و ناچاریم که صرفه جویی کنیم. با صرفه جویی های درست می توانیم کشور را به خوبی اداره کنیم. ما بی خود هزینه های عمومی را سالانه سی درصد بالا می بریم در حالی که می توانیم هزینه ها را کاهش دهیم. اگر مبنا را بودجه عملیاتی قرار دهیم حتما هزینه های ما کاهش می یابد. ما حتما امسال این موضوع را دنبال می کنیم علاوه بر این سایر درآمدها را می توانیم رشد دهیم که یکی از آنها مالیات هاست.

وی ادامه داد: ما برای این کار می توانیم بدون اینکه نرخ مالیاتی را بالا ببریم، پوشش مالیاتی را افزایش دهیم، یعنی کسانی هستند که مالیات نمی دهند یا کم مالیات می دهند و آنچه حق است را پرداخت نمی کنند بنابراین ابزارها و امکانات لازم باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد که بتواند مالیات ها را درست دریافت کند و کسی فرار نکند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: این به معنای این نیست که مالیات اقشار مانند کارمندان افزایش یابد بلکه ما حتما در سال آینده درخصوص بخشودگی مالیاتی برای کارمندان و کارگران تصمیماتی خواهیم گرفت به این معنی است که به جای اینکه مالیات بیشتر بگیریم، از کسانی اصلا مالیات نخواهیم گرفت.

نماینده تهران گفت: افزایش پوشش مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست بلکه دقیقا به معنای این است که بنگاهها و حرفه ها و پیشه ها که مالیات لازم را نمی دهند باید مالیاتشان را بدهند. با اصلاح قیمت ارز که اتفاق افتاده درآمد دولت نسبت به سال جاری و سالهای قبل افزایش می یابد که این می تواند جبران کاهش اتکا به نفت هم باشد.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای کسری بودجه سال جاری لایحه متمم به دولت می دهد، گفت: اگر بخش مربوط به یارانه ها را استثنا کنیم که در آن بخش دولت حتما برداشت اضافی و غیر قانونی خواهد داشت تا پای وعده ای که داده بایستد، در برابر کاهش درآمدها مبنای دولت ومعاونت برنامه ریزی این است که از راه تخصیص ها مسئله را حل می کند.

وی با بیان اینکه خبری از ارائه لایحه متمم بودجه به مجلس نیست، ادامه داد: دولت تخصیص عمرانی را بسیار کاهش داده و دربودجه جاری هم انقباضی عمل کرده است. بنابراین تا کنون شاهد کسری از نظر درآمدها نسبت به هزینه ها نیستیم و امیدواریم تا آخر سال جاری این روند ادامه یابد.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید