پاسخ به انتقادات از سامانه همسان یابی | اتاق خبر
کد خبر: 332647
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 13:45
قائم مقام مدیرعامل موسسه تبیان با ابراز آمادگی نسبت به دریافت نظرات و کمک های دستگاه های مسئول در توسعه سامانه همسان یابی، خواستار تشکیل شبکه مشاوران از سوی وزارت ورزش و جوانان شد.

اتاق خبر: سیدحیدر مرتضوی ، با اشاره به سوالات و تردیدهای مطرح شده در خصوص فعالیت سامانه همسان یابی تبیان، افزود: موسسه تبیان از حدود ۳ سال پیش و با توجه به رسالتی که در زمینه رفع نیازهای خانواده با تکیه بر ظرفیت های فضای مجازی برای خود قائل است و هچنین با توجه به تهدیدات گسترده که از سوی سایت های همسریابی متوجه جوانان شده بود، روی طرحی کار کرد که در پیدا کردن همسر مناسب برای دختر و پسر با رعایت همه شئون دینی، اخلاقی و علمی تمرکز داشت. مصمم بودیم با اجرای این طرح جلوی کلاهبرداری سایت های غیرمجاز گرفته شود و زمینه ایجاد ارتباطات فرازناشویی گرفته شود و حرمت دختر و پسرانی که نیت واقعی ازدواج داشتند حفظ شود. به همین منظور مدت ها کار مطالعاتی انجام شد و در نهایت به مدل خوبی رسیدیم و بسترهای مقدماتی فراهم شد.

سازمان های مسئول، سامانه همسان یابی را تایید کرده اند

وی ادامه داد: پس از فراهم شدن بسترهای مقدماتی، به سمت وزارت ورزش و جوانان و به ویژه معاونت ساماندهی امور جوانان رفتیم که دکتر گلزاری معاونت وقت ساماندهی جوانان طرح را از جنبه های مختلف ارزیابی و مطالعه کرد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که سامانه همسان یابی به عنوان یک الگوی بومی مدل خوبی است. البته نکاتی هم برای تقویت طرح داشتند از جمله اینکه پیشنهاد دادند مشاورانی در این طرح اضافه شوند و روش های پیدا کردن زوج و آموزش های معرفان و داوطبان را برعهده بگیرند. این مذاکرات منجر به یک رونمایی مشترک با وزارت ورزش و جوانان شد.

قائم مقام مدیرعامل موسسه تبیان اضافه کرد: پس از رونمایی از طرح، ارگان های مسئول دیگر هم وارد شدند و وقتی طرح را بررسی کردند و مشاهده کردند که اصول لازم در آن پیش بینی شده است، پیش‌قدم شدند تا طرح را برای پرسنل خود اجرا کنند. نیروی انتظامی هم در بررسی دقیق سایت‌های همسریابی در نهایت به این نتیجه رسید که تنها سایت مجاز، همین سامانه همسان یابی موسسه تبیان است.

آمار بالای ثبت نام جوانان گویای امید به سامانه همسان یابی است

مرتضوی تاکید کرد: این طرحی است که مدل آن در تبیان فراهم و بستر فنی و نرم افزاری آن ایجاد شده است. اما اگر طرح بخواهد در ابعاد ملی و با قدرت کامل پیاده شود حمایت دستگاه های ذی‌ربط را می خواهد. معتقدم ما به وظیفه خودمان درست عمل کرده ایم و ظرفیت فضای مجازی را شناخته ایم. همچنین سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز مشخص شده و سازمانهای مسئول هم آن را تایید کرده اند. امروز اگر نقطه ضعفی احساس می شود یا توان طرح را برای توسعه کافی نمی دانند، این مطالبه ما هم هست و ما اعلام نیاز می کنیم برای دریافت کمک. 

در توافقات مقرر شده بود که شبکه مشاوران از سوی وزارت ورزش و جوانان تشکیل شود اما این شبکه هنوز تشکیل نشده استوی با اشاره به توافق وزارت ورزش و جوانان در هنگام رونمایی از سامانه همسان یابی تبیان، گفت: در توافقات مقرر شده بود که شبکه مشاوران از سوی وزارت ورزش و جوانان تشکیل شود. ما در اجرای طرح و در مراحل مختلف معرفی جوانان به یکدیگر برای ازدواج، بارها نیاز به ارجاع به مشاور داریم و قرار بود جوانان و خانواده ها به این شبکه مشاوران معرفی شوند اما این شبکه هنوز تشکیل نشده و وزارت ورزش و جوانان به تعهدات خود عمل نکرده است. علاوه بر این، معرفان هم علاوه بر آموزشها دوره ای که در حال انجام است، نیاز به مشاوره مداوم دارند. حتی در طرح، پیش بینی شده بود که افراد متقاضی، اطلاعاتشان را به صورت اتوماتیک برای شبکه مشاوره ارسال کنند و این بستر فنی ایجاد شده بود.

قائم مقام مدیرعامل موسسه تبیان افزود: با تمام این صحبت ها دست ما همچنان برای کمک به سوی وزارت ورزش و جوانان دراز است و منتظریم کسی کمک کند. این طرح یک بارقه امید در جوانان ایجاد کرده زیرا طرحی جایگزین برای طرح های همسریابی آسیب زای مشابه است. با توجه به آمار بالای ثبت نام جوانان در سایت، مردم هم مطالبه خود را در حال پاسخ می بییند. ما اصراری نداشتیم که بسته عمل کنیم و تعامل نداشته باشیم. علاوه بر قوه قضاییه تعدادی از دانشگاه های کشور هم اعلام آمادگی کرده اند که با معرفان خودشان و آموزشهای تبیان به معرفان، سامانه همسان یابی را در دانشگاه پیاده کنند.

صلاحیت معرفان و ارزیابان براساس آیین نامه سنجش می شود

مرتضوی در خصوص انتقادات مطرح شده به عملکرد و صلاحیت معرفان و ارزیابان در طرح همسان یابی تاکید کرد: برای همه این موارد آیین نامه پیش بینی شده است. در واقع این آیین نامه با کمک متخصصان وزارت ورزش و جوانان تهیه شده است. به عنوان مثال در طرح مشخص شده است که معرفانی که می خواهند وارد سامانه شوند باید چه ویژگی هایی داشته باشند. ما چندین شبکه در سامانه همسان یابی در نظر گرفته ایم. یکی شبکه معرفان است و دیگری شبکه مشاوران. همچنین شبکه اُمَنا طراحی شده که افراد خبره ای هستند و صلاحیت علمی و اخلاقی معرفان را ارزیابی می کنند و به طور مرتب تحت نظارت قرار دارند. براساس توافق نامه قرار بود وزارت ورزش و جوانان هم در شبکه امنا هم کمک کند.

وی افزود: شبکه بعدی شبکه راستی آزمایان جوانانی است که وارد سامانه می شوند و متقاضی ازدواج هستند. این افراد باید با روش های متقن احراز هویت شوند تا مطمئن شویم اطلاعات صحیحی وارد سامانه کرده اند. دوستان ما در وزارت ورزش و جوانان اگر احساس می کنند طرح تبیان نقطه ضعفی دارد به ما در رفع آن کمک کنند. 

قائم مقام مدیرعامل موسسه تبیان با اشاره به یکی از انتقادات دیگر وارد شده به طرح در مورد توسعه طرح بیش از ظرفیت های موجود گفت: ما به دنبال توسعه کمی نیستیم و با توجه به حساسیت ها و احتیاط هایی که داریم توسعه را متوازن با توان و ظرفیت های موجود پیش می بریم. سامانه همسان یابی یک طرح ملی است اما ظرفیت های تبیان محدود است. مسیر پرخطر و کار حساس است و به طور طبیعی سوالاتی وجود دارد که ما آماده هستیم با همکاری دستگاههای ذی ربط کار را پیش ببریم و اعتقاد به فضای بسته کاری یا تک روی نداریم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید