ابراز نگرانی گروه‌های حقوق بشری درباره مناطق امن پناهجویی در سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 332780
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 21:59
گروه‌های حقوق بشری و امدادگران هشدار دادند که ایجاد مناطق امن پناهجویی در خاک سوریه در نزدیکی مرز بین ترکیه و سوریه و ندادن اجازه عبور به مردم فراری از جنگ برای برخورداری از حمایت بین‌المللی می‌تواند نقض قوانین بین‌المللی باشد و افراد آسیب پذیر را در معرض

 به گزارش اتاق خبر به نقل از روزنامه گاردین، با اینکه ترکیه برای مدت زمان طولانی سیاست مرزهای باز را با سوریه حفظ کرد، این کشور اخیرا موضع سخت‌گیرانه‌ای را اتخاذ کرده است و با نظامی کردن مرز و فقط اجازه عبور دادن به تجار مجاز، سازمان‌های امداد رسان و افرادی که به شدت مجروح شده‌اند، مردم سوری را در یک منطقه جنگ زده درمانده کرده است.

 سازمان ملل تعداد افراد بی خانمان را که در منطقه اعزاز در 4 مایلی مرز ترکیه گرفتار شده‌اند را حدود 250 هزار نفر برآورد می‌کند که بیش از نیمی از آنان در 9 اردوگاه پناهجویی زندگی می‌کنند. این اردوگاه‌ها برای تامین آذوقه مورد هجوم گروه‌های مسلح واقع شده است و گاهی نیز فقط دو مایل با مواضع گروه داعش فاصله داشته است.

 گروههای حقوق بشری و امدادگران اعلام کردند اگر تعداد این اردوگاه‌ها افزایش یابد کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز شریک جرم هستند.

 طبق توافق مهاجرتی بسیار بحث برانگیز اتحادیه اروپا - ترکیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد دادند تا با ترکیه در هر تلاش مشترک به منظور بهبود وضعیت بشر دوستانه داخل سوریه به ویژه در مناطق مشخص در نزدیکی مرز ترکیه همکاری کنند که به افراد محلی و پناهندگان اجازه خواهد داد تا در مناطقی که امن‌تر است زندگی کنند.

 امدادگران گفتند: که دو اردوگاه دیگر در اعزاز در حال ساخت است و اردوگاه‌های بیشتری نیز ممکن است ساخته شود.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته پیشنهاد ساخت یک شهر پناه جویی در شمال سوریه با تمام زیر ساختهای ضروری و با همکاری جامعه بین‌المللی را مطرح کرد.

 بیل فرلیک مدیر حقوق پناهجویان در دیده بان حقوق بشر در این باره گفت: چنین مناطق امنی اغلب با اهداف ژئوپولتیکی و نه اهداف انسان دوستانه ایجاد شده‌اند. این به معنی استفاده از غیرنظامیان آسیب پذیر شبیه پیاده نظام در صفحه شطرنج است.

 وی ادامه داد: صرف امن خواندن یک منطقه باعث امنیت آن نمی شود. یک منطقه امن ظاهرا مردم را از خطر مصون نگه می‌دارد.

 عبدالسلام الشریف مشاور مدیریت در بنیاد کمک انسان دوستانه در ترکیه اظهار کرد که اردوگاه‌های پناهندگان در اطراف اعزاز برای افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند امن است.

 وی اضافه کرد: به لحاظ جغرافیایی حملات هوایی به این اردوگاه‌ها بدون ورود به حریم هوایی ترکیه غیرممکن است. در 5 سال گذته شاهد حتی یک مورد حادثه هم نبوده‌ایم.

 احمد یک امدادگر وابسته به سازمان بشردوستانه در این منطقه تاکید کرد که پس از ماه ژانویه زمانی که نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی حملات هوایی روسیه یک عملیات نظامی را در شمال سوریه آغاز کردند، اوضاع وخیم‌تر شده است.

 وی ادامه داد:‌ این اردوگاه‌ها بیش از ظرفت خود پر شده‌اند، بسیاری از افراد در مدارس، محوطه‌ها در حال ساخت یا ویرانه‌ها، مغازه‌ها و انباری‌ها و هر کجا که سرپناهی پیدا کنند می‌خوابند.

 احمد اضافه کرد: به‌طور متوسط 125 نفر از یک سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند و زنان به دلیل ترس از خشونت های جنسی از آن استفاده نمی‌کنند.

 به دلیل سیاست آنکارا در اجازه عبور دادن به افراد بسیار مجروح که خطر تهدید جانی دارند، برخی از مردم سوریه با وضعیت سلامتی بحرانی به خودزنی روی آورده‌اند تا در ترکیه درمان پزشکی دریافت کنند.

 احمد گفت:‌ یک فردی که از هپاتیت رنج می‌برد برای دریافت کمک به خودش شلیک کرد.

 اندرو گاردنر محقق ترکیه در عفو بین‌الملل گفت: ترکیه کشوری که 2.7 میلیون پناهجو را در خود جای داده، نباید به تنهایی بار این مشکل را تحمل کند.

 وی تاکید کرد که سیاست‌های پناهجویی اتحادیه اروپا تاثیرات بسیار بدی را به وجود آورده است. اگر اروپا مرزهایش را باز کند و محل اسکان امنی را برای پناهجویان فراهم آورد فشار بر ترکیه کاهش می‌یابد و باعث می‌شود تا این کشور به راحتی مرزهایش را برای مردمی که در سوریه گرفتار هستند و نیاز به حمایت دارند، باز کند.

منبع:ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید