تیمگاد شهری، باستانی با طراحی جدید | اتاق خبر
کد خبر: 332964
تاریخ انتشار: 25 فروردین 1395 - 10:59
تیمگاد یک شهر به جامانده از دوران امپراطوری روم با قدمت ۱۰۰ سال قبل از میلاد است که در کوه آورس الجزایر واقع شده است. این مکان در سال ۱۹۸۲ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

اتاق خبر: ویرانه‌های شهر تیمگاد در سرازیری‌های آورس، حدود ۳۵ کیلومتری شهر بتنا(Batna) در الجزایر کنونی واقع شده‌است. این شهر حدود ۲۰۰۰ قبل توسط تراژان امپراطور روم ساخته شد. طراحی این شهر با دقت بسیار زیادی انجام شده و یکی از بهترین مثال‌های باقیمانده از طراحی‌های شبکه‌ای است که توسط طراحان قدیمی روم به کار گرفته می‌شده‌است.

در اصل شهر به منظور سنگری برای محافظت در مقابل بربرها که در نزدیکی کوه‌های آورس (Aures) بودند، به عنوان یک مستعمره نظامی توسط امپراطور تراژان در ۱۰۰ سال قبل از میلاد بنا گذاشته شد.

ساکنان اصلی شهر عمدتا سربازان کهنه‌کار پارتیان ارتش روم بودند که در مقابل خدمات و فداکاری‌های آنها در اینجا به آنها زمین داده‌شده بود.

تیمگاد با بافت شطرنجی منعطف، منظم‌ترین نمونه شهرسازی رومی و بدون خیابان متقاطع است. طرح اصلی شهر یک مربع کامل با اضلاعی به طول ۳۵۵ متر بود با یک طرح قائم که به وسیله دکمنوس ماکزیموس decumanus maximus (با خیابان‌های شرقی غربی) و کاردو cardo (با خیابان‌های شمالی جنوبی) برجسته شده‌بود و با ردیف ستون‌های قرنتیان (Corinthian) خط‌کشی شده‌بود.

طرح به این منظور بود که فضایی را برای ۱۵۰۰۰ ساکن فراهم کند، ولی ساکنین این شهر خیلی زود از این تعداد بیشتر شد و از این طراحی عمودی افقی بیرون زد. این شهر گسترد‌گی بیشتری پیدا کرد ولی امروزی‌تر سازماندهی شد. شهر در طی ۳۰۰ سال بعد توسعه پیدا کرد، واحد‌های مسکونی به زمین اصلی اضافه شد و از سایز اصلی خودش ۴ برابر بزرگتر شد.

طی قرن‌های دوم و سوم، شهر در صلح و آرامش زیست. قرار داشتن در راس دره آبیود و یک تقاطع حیاتی به رومی‌ها امکان کنترل یکی از محل‌های عبور و مرور در کوه‌های آورس را می‌داد، بنابراین دسترسی به و از صحرا را ایجاد می‌کرد. در شروع قرن سوم تیمگاد به مرکزی برای فعالیت مسیحیان و در قرن چهارم مرکز فعالیت فرقه دناتیست (Donatist) تبدیل شد. تیمگاد بعد از حمله وندال‌ها در قرن پمجم و متعاقب آن غارت و تخریب بربرها سقوط کرد.

در قرن ششم شهر توسط امپراطوری جاستین‌ها که امپراطور بیزانس بود دوباره احیا شد. دژی در بیرون از شهر اصلی ساخته شد و در ساخت آن بسیاری از بلاک‌ها و دیوار‌های بتونی که در زمان روم ساخته شده‌بود مجددا استفاده شد. ولی شهر یکبار دیگر در حمله اعراب در قرن هفتم سقوط کرد. شهر بالاخره در قرن هشتم متروکه شد. شهر به دست فراموشی سپرده شده‌بود تا در حفاری‌های اکتشافی باستان شناسی از زیرزمین در سا ۱۸۸۱ پیدا شد.

تمام این قرون که تیمگاد در زیر شن‌های صحرا مدفون بود به طور استثنایی خوب حفظ شده‌بود. در انتهای غربی دکمنوس ماکزیموس هنوز کمان ۱۲ متری پیروزی که کمان تراژان نامیده می‌شود و تا حدودی در سال ۱۹۰۰ احیا شد وجود دارد و یک معبدی که به همان ابعاد معبد پانتئوم روم می‌باشد و به سیاره مشتری اختصاص داده شده بود وجود دارد. یک دژ بزرگ متعلق به بیزانس‌ها در جنوب شرقی شهر ایستاده‌است. همچنین یک تئاتری با ۳۵۰۰ صندلی با وضعیتی خوب در آنجا وجود دارد و علاوه بر آن یک کتابخانه، یک قصر سلطنتی و چهار گرمابه عمومی وجود دارد.

منبع: کجارو

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید