تروریست، تروریست است آقای اردوغان! | اتاق خبر
کد خبر: 333231
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1395 - 01:57
روزنامه چاپ ترکیه در تحلیلی نوشت: رئیس جمهوری ترکیه معمولا در سخنرانی‌های خود خطاب به مخاطبان ترک و رهبران جهان اعلام می‌کند که نباید مفهومی به نام "تروریست خوب و تروریست بد" وجود داشته باشد. تروریست، تروریست است. وی حرف درستی می‌زند اما واقع گرا نیست.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، روزنامه حریت در تحلیلی با اشاره به سیاستهای رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در قبال تروریسم نوشت: اظهارات اردوغان درباره تروریسم درست اما وی واقع‌گرا نیست و انتظار دارد که همه جهان با او درباره تعریفش از اینکه چه کسی تروریست است و چه کسی نیست، اتفاق نظر داشته باشند.

اردوغان یک اعتقاد عجیب ولی قدرتمند دارد و آن این است، کسانی که با وی در همه امور موافق نیستند، یا دشمن، خیانتکار و یا تروریست و یا ترکیبی از این سه مفهوم هستند!

وی این باور خود را پنهان نکرده است که خبرنگارانی مانند جان دوندار و اردم گول که مطلبی در صفحه اول روزنامه خود علیه او نوشته بودند و یا چهار استاد دانشگاه که در کنار تعداد بسیاری دیگر در بیانیه‌ای از سیاست‌هایش انتقاد کرده بودند، تروریست بوده و خواستار حبس ابد برای آنها است. اردوغان می‌خواهد این افراد بدون برگزاری دادگاهی گناهکار شناخته شده و در بازداشت به سر برند. اردوغان معتقد است که کردهایی که می‌خواهند منطقه خودمختار کردستان در شمال سوریه ایجاد کنند تروریست هستند اما کردهایی که در حال حاضر یک منطقه خودمختار در شمال عراق داشته و می‌توانند به زبان رسمی خود، کردی، صحبت کنند، تروریست نیستند!

در همین حال به تازگی یک هیات عالی رتبه از گروه حزب التحریر که افراط گرایانی را برای تاسیس "خلافت اسلامی" جذب می‌کند و این گروه در لیست گروه‌های تروریستی در روسیه و قزاقستان قرار دارد، به آنکارا سفر کرده است.

به طور مسلم گروه‌های خشونت گرا و مسلح ممکن است به عنوان گروههای تروریستی و مبارزان آزادی بخش در کشورهای مختلف درجه بندی شوند. اما بگذارید این مساله را به کارشناسان بین‌المللی تروریسم واگذار کنیم.

باید دلیل این مساله پرسیده شود که چرا اردوغان که مشتاق است خبرنگاران و اساتید دانشگاه را به عنوان تروریست و جاسوس پشت میله‌های زندان قرار دهد، حتی یک کلمه درباره رای دادگاه ترکیه که باعث آزادی هفت مظنون به عضویت در گروه داعش شد، بیان نکرد.

احمد هاکان، ستون نویس روزنامه حریت به تازگی درباره انتشار مستندی در شبکه دولتی تی آر تی در یادداشتی سوالاتی مطرح کرده است. در این مستند مصاحبه گر از یک دختربچه کوچک سوری می‌پرسد:" اگر مجبور به مبارزه باشی، چه کار انجام می‌دهی؟" این دختر بچه نیز در پاسخ می‌گوید، خود را در یک ایستگاه پلیس منفجر می‌کند.

تی آر تی در برابر انتقادات نسبت به این مستند که ممکن است مشوقی برای عاملان انتحاری باشد، از آن به عنوان یک حقیقت نه داستان نام می‌برد. هاکان در ادامه یادداشت خود از این شبکه دولتی می‌پرسد، اگر در مستندی، یک شبه نظامی کرد بگوید:" من خود را منفجر می‌کنم" آیا باز هم این مستند داستان نبوده و بازگو کننده حقایق خواهد بود؟!

باز هم در نهایت باید گفت که اردوغان درست می‌گوید، "تروریست خوب و تروریست بد" وجود ندارد. تروریست، تروریست است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید