آغاز رشد اقتصادی معقول در جنوب شرق | اتاق خبر
کد خبر: 333446
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1395 - 01:53
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در پناه امنیت، رشد اقتصادی معقول و سنجیده ای در جنوب شرق کشور آغاز شده که باید با همدلی و همراهی آن را تقویت کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، علی لاریجانی صبح پنجشنبه در تجمع بزرگ وحدت و امنیت در زاهدان اظهار داشت: در مجلس فرصتی است که بحث‌هایی پیرامون بودجه سالانه و برنامه پنج ساله ششم پیگیری شود و باید با توجه خاص نسبت به توسعه استان سیستان و بلوچستان برنامه ریزی کرد تا در پناه امنیتی که در این استان وجود دارد، رشد اقتصادی معقول و سنجیده‌ای نیز در آن ایجاد شود.

وی افزود: نگاهمان در راستای توسعه و تکمیل زیر ساخت های این استان راهبردی ایران زمین است، پس باید تلاش هایمان را برای خدمت بیشتر به این مردمی که برای ایران اسلامی عزیز اند دو چندان کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای ایران، سیستان و بلوچستان استان عزیزی است، مردم مهربان و با ریشه ای دارد، این استان از سابقه تمدنی عمیقی برخوردار بوده و مهم تر اینکه مرزدار ایران بزرگ است که در هر شرایطی باید تقویت شود.

وی افزود: امنیت سیستان و بلوچستان آن قدر برای ما مهم بوده است که نیروی زمینی سپاه ماموریت حضور در این استان را بر عهده گرفت تا با استفاده از ظرفیت نیروهای بومی، امنیت را حفظ کنند تا بعد از ایجاد امنیت پایدار بتوانیم فصل تغییر اقتصادی را فراهم کنیم.

لاریجانی گفت: امنیت سازی در سیستان و بلوچستان تجربه موفقی بوده و از طرفی دیگر مسئله توسعه سیستان و بلوچستان مطرح است، موضوع ساماندهی راه روشن برای آینده این استان امری ضروری بوده و باید نمایندگان و مسئولان در راستای تبیین این نقشه تلاش کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: لایجه منطقه آزاد سیستان قابل طرح بوده و پیگیری خواهد شد و من هم موافق ایجاد این منطقه با توجه به شرایط استان هستم.

وی با اشاره به تکمیل نبودن زیرساخت ها در این دیار گفت: باید زیربناهای اساسی گاز و راه را با جدیت در این استان اثرگذار تکمیل کرد، بدانید سرمایه گذاری زیادی انجام شده و همچنان این طرح ها نیز در اولویت قرار دارند.

لاریجانی تاکید کرد: مسئله سرمایه گذاری اقتصادی که عزت و زندگی با شرافت را برای مردم این دیار به همراه دارد، باید جدی گرفته شود تا با توجه به زمینه های مناسب، راهی برای توسعه پایدار طی ۵ سال آینده برای جنوب شرق فراهم شود.

نباید گذاشت تفکر افراطی ترویج پیدا کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط شکل گرفته در منطقه بیان کرد: نگاه کلی به اوضاع منطقه نشان می دهد یک نوع بیماری از نظر امنیتی و سیاسی به وجود آمده که باید تلاش کنیم این بیماری مزمن نشود.

وی افزود: دست هایی در کار است که این بیماری را در منطقه نگه دارد، چرا که اگر مسلمانان با هم باشند، به قدرتی بزرگ تبدیل خواهند شد که این مورد خواست دشمنان نیست و آنان از همین هراس دارند.

لاریجانی بیان کرد: ایران نیز به سبب نیروی انسانی ۸۰ میلیون نفری با کشوری غنی، طبعیت الهی و فکری الهی و حکومت الهی حسب یقین در نقطه هدف آماج حملات دشمنان قرار دارد، پس باید هوشیار بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دشمن برای هر کشوری نسخه ای مطابق شرایط آن پیچیده است، آنان با ایجاد جریان افراطی در منطقه، دو مسئله ایجاد نفرقه و بدبینی را در میان مذاهب دنبال می کنند که از دیرباز استعمار به دنبال آن بود.

وی گفت: مسلمانان از دیرباز با هم مشکلی نداشتند، اتحاد مسلمانان شکستی بزرگ برای آمریکا است و به همین سبب در صدد ایجاد تفرقه هستند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با نگاهی به شرایط گذشته عراق می بینیم که همگان با هم رفیق بودند و امروز هم می بینیم عشایر شیعه و سنی با رهبری آیت الله سیستانی به رغم اقدام های تفرقه انگیر بسیار کنار هم هستند.

لاریجانی گفت: مسئله دیگر عقب افتادگی کشورهای اسلامی است، وقتی که تفرقه به وجود بیاید و جریان های تروریستی شکل بگیرد سرمایه و سرمایه گذار فراری می شود و این شرایط عقب افتادگی را در پی خواهد داشت.

وی افزود: اگر با توجه به شرایط و داشته های غنی نفت و گاز، کشورهای اسلامی آباد شوند حسب یقین حیات دشمنان به خطر می افتد، پس در این راستا روشن است که به دنبال تفرقه و جدایی باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروز امنیت جمهوری اسلامی مرهون چشم های باز است، استقرار سپاه در سیستان و بلوچستان نشان دهنده عزیز بودن مردمان این دیار است که جمهوری اسلامی ایران، سرمایه بزرگ خود، یعنی سپاه را مامور ایجاد امنیت در این خطه کرده است.

وی افزود: اکنون ایران به برکت جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، توطئه های دشمن را تحلیل کرده و با استراتژی درست، جدای از ایجاد امنیت در درون، بر دیگر کشورها نیز اثرگذاری مطلوبی داشته است.

لاریجانی گفت: نقش رهبری در مقابله با سیاست های افراطی و تفرقه انگیز بسیار ارزشمند و به موقع است و یکی از دلایل اقتدار ایران اسلامی نیز همین نقش رهیری بوده که پایداری و عزت را برای ایران اسلامی به ارمغان آورده است.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید