بیانیه پایانی نشست سران همکاری اسلامی خوانده نشد | اتاق خبر
کد خبر: 333662
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1395 - 21:39
بیانیه حاوی چه نکاتی است؟
شبکه الجزیره اعلام کرد که اختلافات در نشست سران همکاری اسلامی در استانبول مانع از خواندن بیانیه پایانی نشست شد!

اتاق خبر - شبکه الجزیره اعلام کرد اختلافاتی که در نشست سران سازمان همکاری اسلامی به وجود آمد مانع از خواندن بیانیه پایانی در پایان جلسات شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که ریاست این جلسه را برعهده داشت در جلسه پایانی اعلام کرد که سازمان همکاری اسلامی در کنار فلسطین است و از نظر سیاسی و اقتصادی از فلسطینی‌ها حمایت به عمل می‌آورد.

وی اعلام کرد که ترکیه دو میلیون دلار به صندوق سازمان همکاری اسلامی کمک می‌کند.

در پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست سران سازمان همکاری اسلامی که با اعمال نفوذ سعودی‌ها تهیه شده بر "حفظ حسن همجواری میان ایران و کشورهای اسلامی و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر" تأکید شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه رأی الیوم، در پیش‌نویس بیانیه پایانی سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی که در استانبول برگزار شد، آمده است: ما حمله به هیات‌های دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد را محکوم می‌کنیم و آن را نقض توافق‌نامه وین درباره روابط و قوانین بین‌المللی می‌دانیم.

در این بیانیه تأکید شده است که روابط میان ایران و کشورهای اسلامی باید بر پایه حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، احترام به حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی کشورها و حل اختلافات از طریق روش‌های مسالمت آمیز و ممانعت از استفاده از زور یا تهدید به آن باشد.

در این بیانیه همچنین بر حمایت از حل و فصل بحران سوریه بر اساس بیانیه ژنو و روند سیاسی با نظارت سازمان ملل برای تحقق انتقال سیاسی که خود سوری‌ها رهبری آن را برعهده داشته باشند، تأکید شده است.

سران سازمان همکاری اسلامی در نشست خود خواهان حمایت کشورها از پناهجویان سوری در سریع‌ترین زمان ممکن شدند.

سران سازمان همکاری اسلامی همچنین خواهان برگزاری نشست بین‌المللی صلح درباره فلسطین در سریع‌ترین زمان ممکن شدند و بر مرکزیت مسئله فلسطین و حمایت از مردم فلسطین برای رسیدن به حقوق خود تأکید کردند.

در این بیانیه همچنین ترکیه و الجزایر پیشنهادی را ارائه کرده‌اند که براساس آن تمامی کشورها باید از مداخله در امور داخلی لیبی و مجهز کردن گروه‌های مسلح در این کشور به سلاح خودداری کنند.

سران سازمان همکاری اسلامی از توافق سیاسی که اخیرا طرف‌های لیبیایی در شهر الصخیرات امضا کردند، استقبال کردند.

در این بیانیه درباره بحران یمن نیز آمده است: سران سازمان همکاری اسلامی از مشروعیت قانون اساسی که عبدربه منصورهادی (رئیس‌جمهور مستعفی یمن) نماینده آن است، حمایت می‌کنند.

همچنین سران این سازمان تلاش‌ها برای حل مسالمت آمیز بحران یمن را تأیید و خواهان پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت به ویژه قطعنامه 2201 هستند.

در این بیانیه سران سازمان همکاری اسلامی حمایت خود را از "ائتلاف نظامی اسلامی عربستان برای مبارزه با تروریسم" اعلام کردند و از کشورهای عضو این سازمان خواستند به آن بپیوندند.

سران سازمان همکاری اسلامی بار دیگر بر موضع اصولی خود درباره ریشه‌کن کردن تروریسم تأکید کردند و خواهان استراتژی جدید فراگیر برای مبارزه با تروریسم و ایفای نقش فعالی از سوی این سازمان در مبارزه با گروه‌های تروریستی شدند.

در این بیانیه بر حمایت از مسلمانان قبرس ترک‌نشین و همبستگی با این کشور در این راستا و حمایت از مذاکرات سازمان ملل برای حل و فصل این مسئله تأکید شده است.

در این پیش‌نویس همچنین "تجاوز" ارمنستان به آذربایجان محکوم و تأکید شده است که سیطره بر خاک یک کشور از طریق اعمال زور براساس منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی ممنوع است.

در بیانیه بیانیه پایانی سران سازمان همکاری اسلامی از ارمنستان خواسته شده که فورا و به شکل کامل از "قره‌باغ آذربایجان" عقب نشینی کند.

در این پیش‌نویس از دولت جدید میانمار نیز خواست شده از حقوق مسلمانان روهینجا و رساندن کمک به آن‌ها و آغاز آشتی فراگیر حمایت کند.

در این بیانیه از برگزاری نشست سران سازمان همکاری در مه آینده در استانبول برای بررسی امور انسانی استقبال شده است.

در پیش‌نویس سازمان همکاری اسلامی از عراق به دلیل تلاش‌هایش در زمینه مبارزه با تروریسم قدردانی شده و از کشورهای این سازمان نیز خواسته شده تا سفارت‌های خود را در سومالی برای تقویت روابط میان کشورهای عضو با این کشور آفریقایی بازگشایی کنند.

سیزدهمین دور نشست سران سازمان همکاری اسلامی صبح روز پنجشنبه در استانبول با عنوان "وحدت و همبستگی بخاطر عدالت و صلح" آغاز شد و نمایندگان بیش از 50 کشور اسلامی در آن حضور دارند.

برخی منابع نیز به روزنامه الشرق الاوسط گفتند که تقریبا توافق کامل با بندهای پیش‌نویس پایانی نشست سران سازمان همکاری اسلامی صورت گرفته است اما ایران با بندهایی که در آن مسائلی درباره آنچه مداخله تهران در امور کشورهای عربی خوانده شده، آمده است و همچنین محکومیت اقدامات "تروریستی" حزب الله لبنان مخالفت کرده است. به گفته این منابع لبنان نیز با تروریستی خواندن اقدامات حزب‌الله در این بیانیه مخالف است.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید