گسترش اختلافات و استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی، توطئه بزرگ دشمنان علیه مسلمانان است | اتاق خبر
کد خبر: 333684
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1395 - 23:47
روحانی:
رئیس جمهور کشورمان در حاشیه سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول با پادشاه برونئی و رئیس جمهور سنگال دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس‌ جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در دیدار «سید سلطان حسن البولکیا» پادشاه برونئی، با اشاره به اراده جدی برای توسعه روابط و همکاری ها میان ایران و برونئی دارالسلام، اظهار امیدواری کرد: همکاری‌های دو کشور در زمینه مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و در سطح جهان اسلام ارتقاء پیدا کند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی روابط دوستانه و خوب دو کشور را پایه‌ای برای توسعه همه‌جانبه مناسبات برشمرد و افزود: تهران - سری بگاون می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله خدمات فنی مهندسی، انرژی و پتروشیمی و حل و فصل مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مانند مبارزه با تفکرات افراطی همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.
رییس‌ جمهور ارتباط بخش‌های خصوصی و کارآفرینان دو کشور را در توسعه مناسبات حائز اهمیت دانست و افزود: گسترش روابط ایران و برونئی می‌تواند نقش مؤثری در نزدیکتر شدن روابط ایران با اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا ( آ.س.آن) داشته باشد.
روحانی با تأکید بر این که باید برای معرفی اسلام واقعی به جامعه جهانی به ویژه نسل جوان دنیای اسلام اقدامات فرهنگی مشترک داشته باشیم تا بتوانیم اسلام برادری، رحمت و دوستی را گسترش دهیم؛ گفت: امروز عده‌ای که هیچ ارتباطی با اسلام، قرآن و سنت پیامبر (ص) ندارند چهره خشنی از اسلام ارائه می‌کنند که نباید اجازه دهیم آنها در این مسیر موفق شوند.
سیدسلطان حسن البولکیا پادشاه برونئی نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رییس‌جمهوری کشورمان گفت: تمدن، فرهنگ و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیبای ایران همواره مورد توجه مردم برونئی بوده است.
پادشاه برونئی با اشاره به زمینه‌های گوناگون توسعه همکاری‌ها میان دو کشور خواستار گسترش روابط و مناسبات همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد.
پادشاه برونئی با اشاره به این که امروز افراطی‌گری و تروریسم به عنوان چالشی مشترک برای همه کشورهای اسلامی مطرح است، گفت: باید در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری همکاری‌های خود را ارتقا دهیم تا چهره واقعی اسلام به جهان شناسانده شود.
توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای آفریقایی برای ایران حائز اهمیت است
رییس‌ جمهوری اسلامی ایران در دیدار «ماکی سال» رییس جمهوری سنگال نیز با اشاره به روابط دوستانه و خوب ایران و سنگال بر تلاش دو کشور برای استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت به وجود آمده پس از برجام در راستای تأمین منافع مشترک و جهان اسلام تأکید کرد.
روحانی خاطرنشان کرد: توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای آفریقایی برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است و در این راستا آماده گسترش روابط در بخش‌های مختلف اقتصادی، علمی، فرهنگی، پزشکی و بهداشتی با سنگال هستیم.
رییس‌ جمهوری همچنین بر همکاری و رایزنی تهران - داکار در موضوعات بین‌المللی از جمله امنیت منطقه و شمال آفریقا تأکید کرد.
روحانی تقویت وحدت اسلامی را از وظایف مهم سازمان همکاری اسلامی در شرایط کنونی دانست و ادامه داد: امروز دشمنان مسلمانان در صدد ایجاد توطئه‌ای بزرگ هستند که به واسطه آن از یک سو اختلاف و تفرقه را در جهان اسلام گسترش داده و از سویی دیگر گروه‌های تروریستی مدعی اسلام را مورد استفاده ابزاری قرار دهند.
رییس‌ جمهوری گسترش تروریسم و خشونت در دنیای اسلام را تأسف بار دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر مبارزه با تروریسم به کشورهای درخواست کننده کمک کرده است و این در حالی است که باید برای شکست تروریست‌ها برخوردی جدی و همگانی داشته باشیم.
«ماکی سال» رییس جمهوری سنگال نیز در این دیدار ضمن ابراز علاقمندی بر توسعه روابط مستحکم با جمهوری اسلامی ایران، خواستار حضور هیأت‌های اقتصادی کشورمان در سنگال، برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات میان دو کشور شد. رییس‌ جمهوری سنگال، جمهوری اسلامی ایران را کشوری قدرتمند با تمدن و فرهنگی بزرگ دانست و با تقدیر از مواضع و سخنان رییس جمهوری در سیزدهمین اجلاس سازمان همکاری اسلامی گفت: گروه‌های ترویستی هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و ما با افتخار آماده همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و خشونت هستیم.

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید