در پی تهدید عربستان، دولت آمریکا عقب‌نشینی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 333864
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1395 - 15:26
واشنگتن‌پست:
در پی تهدید سعودی‌ها به فروش ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در آمریکا، دولت اوباما با عقب‌نشینی در حال لابی‌گری با کنگره است.

اتاق خبر - در پی تهدید سعودی‌ها به فروش ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در آمریکا، دولت اوباما با عقب‌نشینی در حال لابی‌گری با کنگره برای ممانعت از تصویب قانونی است که براساس آن عربستان را می‌توان به خاطر نقش‌آفرینی در حملات ۱۱ سپتامبر مسئول شناخت.

به گزارش واشنگتن‌پست، عربستان سعودی به دولت اوباما و اعضای کنگره اعلام کرده است که اگر کنگره قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن این امکان مهیا شود که دولت سعودی در دادگاه‌های آمریکا به خاطر هرگونه نقش‌آفرینی در حملات 11 سپتمابر مسئول شناخته شود، پادشاهی سعودی دارایی‌های خود در آمریکا را که ارزشی بالغ بر صدها میلیارد دلار دارد به فروش خواهد گذاشت.

به گفته مقامات دولتی آمریکا و افراد نزدیک به اعضای کنگره (از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه)، دولت اوباما در حال لابی‌گری برای ممانعت از تصویب این لایحه است و سعودی‌های طی هفته‌های اخیر موضوع مذاکرات فشرده‌ای بین قانونگذاران آمریکایی و مقامات دولتی از وزارت خارجه و پنتاگون بوده‌اند. مقامات دولت آمریکا به سناتورها درباره پیامدهای دیپلماتیک و اقتصادی ناشی از تصویب این قانون هشدار داده‌اند.

به نوشته واشنگتن‌پست، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی طی سفر ماه گذشته خود به واشنگتن این پیام ریاض را به صورت خصوصی منتقل کرده است و به قانون‌گذاران آمریکایی گفت که عربستان سعودی مجبور به فروش بالغ بر 750 میلیارد دلار از ذخایر خود و دیگر دارایی‌هایش در ایالات متحده می‌شود، پیش از آنکه در معرض خطر ضبط از سوی دادگاه‌های آمریکایی قرار گیرند.

تعداد زیادی از کارشناسان اقتصادی در مورد اینکه عربستان واقعا به این تهدید خود جامعه بپوشاند به دیده شک و تردید می‌نگرند و عنوان می‌کنند که فروش تمامی این دارایی‌ها از نظر اجرایی کار دشواری است، و می‌تواند به اقتصاد معیوب آن‌ها پایان می‌بخشد. اما این تهدید خود یک نشانه دیگر از افزایش تنش‌ها بین عربستان سعودی و ایالات متحده است.

دولت آمریکا ادعا می‌کند که تصویب این قانون می‌تواند آمریکایی‌ها را در خارج از کشور در معرض خطر قرار دهد و در حال لابی‌گری علیه این لایحه است.

تسنیم

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید