بازرگانان خواستار ایجاد مرکز مبادلات ارز هستند | اتاق خبر
کد خبر: 334264
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1395 - 16:33
یک کارشناس بازار ارز و سرمایه در گفت و گو با اتاق خبر گفت
ایجاد مرکز مبادلات ارزی خواسته جمعی از صادرکنندگان و تجار است و راه اندازی این مرکز به دلیل اینکه اینگونه مراکز در دنیا حضوری فعال دارند؛ این رویه به نفع اقتصاد کشور و بازار ارز است.

یک کارشناس بازار ارز و سرمایه نوسانات نرخ ارز را تا میزان دو درصد را طبیعی دانست.

جمشید عدالتیان کارشناس مسائل ارزی در گفت و گو با اتاق خبر با بیان این نکته که تغییرات و نواسانات نرخ ارز در کشور های پیشرفته در حدود یک هزارم درصد می باشد در مورد راهکار جلوگیری از نوسانات ارزی گفت: در ایران می توان گفت که تا حدودی با ثبات نرخ ارز روبه رو هستیم. با این حال مسئله ای که در بازار ارز ایران دیده می شود دو نرخی بودن ارز در ایران است. در حقیقت اقدامی که دولت باید در مورد ارز انجام دهد ایجاد ثبات در مورد نرخ ارز است.

عدالتیان با مثبت دانستن رویکرد دولت در تشویق  بانک های خارجی به حضور در ایران، ادامه داد: من فکر می کنم برای رسیدن به ثبات ارزی باید این اقدامات انجام شود تا افرادی که از طریق صادرات و تجارت خارجی درآمد ارزی دارند و دولت به عنوان بزرگترین دارنده ارز در کشور با مشکلات مربوط به نوسانات نرخ ارز رو به رو نشوند.

این کارشناس بازار ارز و سرمایه با اشاره به کاهش سود بانکی و روانه شدن سرمایه ها به طرف بازار ارز از این اتفاق به عنوان عاملی برای آغاز نوسان در بازار ارز نام برد. وی در مورد دسترسی نداشتن ایران به معاملات دلاری گفت: سیستم بانکی در جهان در مورد برجام همچنان با شک و تردید نگاه می کند و در این راستا نیز وزیر امور خارجه نیز توضیحاتی را ارائه دادند. با این حال نباید این انتظار را داشت چنین مسائلی به سرعت حل و فصل شود. در این زمینه باید بانک مرکزی فعالیت خود را بیشتر کند و بانک های خارجی را متقاعد به حضور در ایران کند و این اطمینان را به آنها دهد که از سوی آمریکا مشکلی برای آنها به وجود نمی آید.

عدالتیان با تاکید بر این موضوع که فعالیت های بانک مرکزی باید زودتر و بلافاصله بعد از برجام انجام می شد، گفت: در این زمینه باید بخش های خصوصی کشور به کمک بانک مرکزی بیایند. برای مثال تجار و بازرگانان اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشور های دیگر فعالیت خود را بیشتر کنند تا رونق به اقتصاد ایران و از جمله بازار ارز برگردد.

ایم کارشناس بازار ارز و سرمایه در مورد راه اندازی مرکزی مبادلات آتی ارز و تاثیر آن بر مصون ماندن بازار ارز از نوسان و بالا رفتن ارزش پول ملی کشور این اقدام را خواسته بخش بزرگی از صادرکنندگان و تجار دانست.

وی در مورد مشکلاتی که بر سر راه تشکیل این مرکز وجود دارد، گفت: بازار آتی ارز به دلیل مشکلاتی که از نظر منابع ارزی، فنی دارد تاکنون راه اندازی نشده است. با این حال راه اندازی این مرکز به دلیل فعالیت مراکز مشابه در دنیا  به نفع اقتصاد کشور و بازار ارز است.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید