دولت کره‌جنوبی عامل اصلی رفع انسداد حساب بانکی سفارت تهران در سئول | اتاق خبر
کد خبر: 334288
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1395 - 19:18
با توجه به اسناد محرمانه منتشر شده مشخص شد
یک رسانه کره‌یی گزارش داد: رفع انسداد یک حساب بانکی سفارت تهران در سئول که در پی ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در سال 1979 رخ داده بود، با میانجی‌گری دولت کره‌جنوبی انجام شده است.

اتاق خبر - به نوشته روزنامه کره‌تایمز، دولت آمریکا در 19 نوامبر سال 1979، یعنی چند روز پس از تصرف سفارت واشنگتن در تهران، این حساب بانکی را در شعبه سئول بانک آمریکا (BOA) مسدود کرد. سفارت تهران در سئول خیلی فوری پس از این اتفاق شکایت کرد و خواستار بررسی این موضوع شد که آیا بلوکه کردن یک حساب بانکی در کشور سوم قانونی است یا نه.

این اقدام واشنگتن برای مسدود کردن حساب بانک آمریکا بخشی از تحریم‌های این کشور بود اما کره‌جنوبی موظف بود از سفارت‌های خارجی و کارکنان آن در خاک خود محافظت کند. سئول پس از بررسی قوانین داخلی و بین‌المللی به این نتیجه رسید که این تحریم مالی بی‌جا و بدون توجیه بوده است.

کره‌تایمز در ادامه گزارش خود که با استناد به مدارک محرمانه دیپلماتیک به دست آمده است، نوشت: سئول بر این باور بود که با توجه به اصول تمامیت ارضی طبق حقوق بین‌الملل، شعبه بانک آمریکا در کره ملزم بوده است از قوانین داخلی در کره‌جنوبی پیروی کند، به این معنی که بنا بر کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین پول‌هایی که در حساب سفارت در سئول قرار می‌گیرند، نباید شامل تحریم‌های واشنگتن شود.

سئول علاوه بر این، بر این باور بود که از لحاظ قانونی ملزم بوده است اطمینان حاصل کند که سفارت تهران در آرامش فعالیت‌های دیپلماتیک خود را در سئول انجام می‌دهد. بنابراین، دولت کره‌جنوبی با توجه به این بررسی‌هایش از سفارت واشنگتن در سئول خواست تا درباره بلوکه کردن حساب بانکی سفارت ایران توضیح دهد. سفارت آمریکا تنها اعلام کرد که این تحریم‌ها حداقل کاری بوده است که آن‌ها می‌توانستند برای محافظت از منافع مردم آمریکا انجام دهند.

آن‌طور که این اسناد محرمانه نشان می‌دهد، دو روز پس از شکایت تهران در سئول، یعنی در 21 نوامبر، انسداد حساب سفارت ایران در شعبه کره‌یی بانک آمریکا رفع شد. سئول پس از این ماجرا از سفارت واشنگتن خواست تا احتیاط بیش‌تری از خود نشان دهد، چراکه آن چه مهم‌تر از مسدود کردن این حساب بانکی است، این است که بانک آمریکا اموال متعلق به یک هیات خارجی در کره‌جنوبی را حتی بدون اطلاع سئول بلوکه کرده بود.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید