گلستان برترين توليد كننده كلزا در ايران | اتاق خبر
کد خبر: 334461
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 03:19
مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران گفت: گلستان، خوزستان، اردبيل و خراسان رضوي به ترتيب استان هاي برتر توليد كلزا در ايران هستند و پيش بيني مي شود نيمي از خريد تضميني اين محصول در 4 استان ياد شده انجام شود.

اتاق خبر - به نقل از از شركت بازرگاني دولتي ايران، علي قنبري با بيان اين كه دانه روغني كلزا كالايي استراتژيك محسوب مي شود و وزارت جهادكشاورزي براي افزايش توليد آن برنامه ويژه دارد، افزود: اين شركت برداشت و خريد دانه هاي روغني را در استان هاي خوزستان، فارس، ايلام، كرمان و هرمزگان نيز انجام مي دهد.
وي اظهار داشت: امسال 65 هزار و 500 هكتار از اراضي كشاورزي كشور به كشت دانه روغني كلزا اختصاص يافته است و پيش بيني مي شود 100 هزار تن از اين محصول در كشور خريداري شود.
وي با بيان اينكه دانه روغني كلزا در سراسر ايران كشت مي شود، ابراز داشت: دانه روغني كلزا يك محصول استراتژيك و ماده اوليه توليد روغن خوراكي است و با توجه به برنامه هاي وزارت جهادكشاورزي براي توسعه و ترويج بخش كشاورزي و اهميت توليد دانه هاي روغني در كشور، نگاه ويژه اي به خود اتكايي توليد اين محصول در كشور شده است.
معاون وزير جهادكشاورزي ادامه داد: برداشت كلزا از نخستين روزهاي سال جاري در استان هاي جنوبي و كلزا خيز كشور شروع شده و با گذشت زمان و رسيدن به ماههاي گرم سال سير صعودي گرفته و تا اواسط مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
وي افزود: شركت بازرگاني دولتي ايران با تاكيد وزير جهادكشاورزي متولي خريد تضميني كلزا شده و با انجام خريد تضميني با كيفيت عمليات خريد آن را با رويكرد كيفي گرايي انجام خواهد داد.
مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران، قيمت خريد تضميني كلزا را به ازاي هر كيلوگرم 25 هزار و 300 ريال اعلام كرد و گفت: مراكز خريد اين شركت در استان ها، كلزاي كشاورزان را تحويل گرفته و بانك كشاورزي به عنوان بانك عامل نسبت به پرداخت و واريز بهاي محصول خريداري شده اقدام مي كند.

ایرنا
94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید