افشای ارتباط کلینتون‌ها با تعداد زیادی از متهمان اسناد پاناما | اتاق خبر
کد خبر: 334562
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 14:03
در پی افشای اسناد جنجالی موسوم به "اوراق پاناما" مشخص شده که بیل و هیلاری کلینتون با بسیاری از افرادی که از آنها نام برده شده است، ارتباط دارند.

اتاق خبر - به نوشته روزنامه دیلی میل، زمانی که برای اولین بار مساله افشای اسناد پاناما مطرح شد، بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری امسال، هزاران حساب بانکی خارجی را به عنوان "پناهگاه‌های مالیاتی ظالمانه" برای ثروتمندان محکوم کردند.

این در حالی است که به تازگی مشخص شده کلینتون‌ها با بسیاری از افرادی که در این اسناد از آنها نام برده شده، از مدیر مالی کمپین سنای هیلاری تا دوستان نزدیک خانواده کلینتون ارتباط داشته‌اند؛

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه دولت اول اوباما گفته بود: حال مشخص شده که برخی از این اقدامات کاملا مخالف قانون است و هر کسی که در هر جایی قانون را نقض کرده باید مسوول کارهایش شود. اما مساله فاجعه‌بارتر اینجاست که چقدر این اقدامات قانونی بوده است.

«گابریله فیالکوف» (Gabrielle Fialkoff) که در دوران کمپین اول کلینتون برای ورود به سنا مدیر مالی وی بود، یکی از کسانی است که گمان می‌رود از شرکت حقوقی موساک فونسکای مستقر در پاناما برای حساب‌سازی خارجی استفاده کرده باشد. فیلکوف همچنین ارتباطاتی با بیل دوبلاسو، شهردار نیویورک داشته و اکنون مدیر دفتر همکاری استراتژیک در نیویورک است.

علاوه بر این، گروهی موسوم به «چاگوری» (Chagoury Group) که یک توسعه‌دهنده بین‌المللی مستقر در غرب آفریقاست، به بنیاد کلینتون پیشنهاد کمک یک میلیارد دلاری داده بود. براساس گزارش نیویورک پست نام این گروه هم در اوراق پاناما ذکر شده است.

از سوی دیگر نام یک میلیاردر چینی به نام «نگ لپ سنگ» و دو میلیاردر کانادایی به نام‌های «فرانک گیوسترا» و «مارک ریچ» در اسناد پاناما آمده است. میلیاردر چینی مذکور در یک رسوایی جمع‌آوری پول مربوط به دولت بیل کلینتون مشارکت داشته و فرانک گیوسترا نیز 100 میلیون دلار به بنیاد کلینتون کمک مالی کرده بود. همچنین مارک ریچ زمانی که کلینتون رئیس‌جمهوری آمریکا بود، مورد عفو وی قرار گرفت.

آرشیو 40 ساله شرکت موساک فونسکا با کمک صدها روزنامه‌نگار در سراسر جهان فاش شد. این اسناد حدود یک سال پیش به دست یک روزنامه‌نگار آلمانی رسیده بود. اوراق پاناما فاش کرد که بسیاری از سیاستمداران، هنرمندان، برخی از رهبران جهان و برخی از مجرمان از خدمات این شرکت برای انباشت ثروت خود در شرکت‌های خارجی استفاده کردند. با این وجود، موسسان شرکت مذکور تاکید دارند که مرتکب کار اشتباهی نشده‌اند.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید