مدیریت منابع آبی یکی از مهمترین مسئولیت های دولت و وزارت نیرو است | اتاق خبر
کد خبر: 334577
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 14:52
معاون اول رئیس جمهور گفت: مدیریت منابع آبی کشور یکی از مهمترین مسئولیت های دولت و وزارت نیرو بوده و مصرف صحیح منابع آبی در مقطع فعلی از مهمترین مسائل است.

اتاق خبر: اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز دوشنبه در مراسم افتتاح سد «تنگ حمام» شهرستان سرپلذهاب استان کرمانشاه، اظهار داشت: وظیفه مسئولان کشور این است که با قبول مسئولیتشان گرهی را از کار مردم باز کرده و و کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران را به اثبات برسانند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: کارآمدی از نظر مردم این است که مسئولین عملکرد موفقی در حل مشکلات داشته باشند.

جهانگیری در ادامه گفت: سال ۹۵ برای دولت دوره خاصی است که باید فعالیت های مضاعفی در جمهوری اسلامی ایران متناسب با شعار سال اتفاق بییفتد.

وی با اشاره به نیاز آبی کشور مسئله آب را از مسائل مهم کشور دانست و تصریح کرد: نیازمند انجام کارهای جدید در این زمینه هستیم و با توجه اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد مسئله آب مهمترین تنگنا و محدودیت توسعه ایران محسوب می شود.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: میزان برداشت آب های زیرزمینی بیش از ظرفیت آبی کشور است و باید محدویت هایی برای آن اعمال شود.

باید بیشترین بهره را از منابع آبی ببریم

جهانگیری ادامه داد: هم اکنون بسیاری از دشت ها دچار خشکسالی شده و در حوزه کشاورزی هم بخشی از اراضی خشک شده اند و بسیاری از استان های کشور دچار دچار تنش آبی شدند که برای تامین آب مورد نیاز آنها محدودیت هایی پیش رو است که این محدودیت ها باید با مدیریت صحیح بهره بردای از آب برطرف شود.

وی با بیان اینکه با توجه به خشکسالی های رخ داده نیاز آبی کشور به سدها بیش از گذشته است، گفت: امیدواریم با مدیریت صحیح منابع آبی بتوانیم بیشترین بهره را از این منابع ببریم و مدیریت منابع آبی کشور یکی از مهمترین مسئولیت های دولت و وزارت نیرو بوده و مصرف صحیح منابع آبی در مقطع فعلی مهمترین موضوع جمهوری اسلامی است.

جهانگیری تاکید کرد: ما باید بهترین بهره برداری را از منابع آبی داشته باشیم و از هر مترمکعب آب بیشترین استفاده صورت بگیرد.

تامین امنیت غذایی مردم از اولویت های فعالیت دولت است

معاون اول رئیس جمهور یکی از مهمترین دغدغه های مردم را که در اولویت فعالیت های دولت قرار دارد تامین امنیت غذایی ملت ایران عنوان کرد که جهانگیری به مردم اطمینان داد از این نظر مشکلی در کشور وجود ندارد.

وی افزود: حتما لازم نیست منابع غذایی در داخل کشور تولید شود و در ای راستا آیین نامه ای را برای کشت «فراسرزمینی» تصویب کرده ایم که کارشناسان ما در کشورهای همسایه زمین بگیرند و کشت کنند و محصولات آن برای مصرف کشور وارد شود که این موضوع با هدف تامین امنیت غذایی مردم اتفاق افتاده و بسیار مهم است.

جهانگیری ادامه داد: البته این موضوع اهمتیم مصرف صحیح آب را کاهش نداده بلکه مصرف آب باید در بخش های مختلف اعم از کشاورزی، با استفاده از روش هایی چون آبیاری مدرن، کشت گلخانه ای و ... به صورت صحیح صورت گرفته که صرفه جویی قابل توجهی اتفاق بیفتد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مدیریت آب در بخش کشاورزی بسیار مهم بوده و در صنعت هم دارای اهمیت است و زمانی این ارزش را درک می کنیم که بدانیم استان کرمان برای صنایعش از حاشیه خلیج فارس آب آورده و باقیمت هر متر مکعب ۱۰ هزار تومان آن را شیرین می کند تا به مصرف صنایع برساند.

آبرسانی به ۷ هزار روستای کشور در سال گذشته

جهانگیری ادامه داد: البته این به معنای آن نیست که وزارت نیرو کارش را انجام نمی دهد بلکه در سال های اخیر حتی به روستاهایی که دچار تنش آبی بودند آبرسانی شده و سال گذشته ۷ هزار روستا با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان آبرسانی شده اند وامسال هم اگر نیاز باشد اعتبارت بیش از این خواهد شد.

وی گفت: از دیگر اقدامات وزارت نیرو سدسازی است که علاوه بر ذخیره منابع آبی در بارندگی و سیل اخیر سد دز توانست نقطه اطمینان بخشی باشد که هزینه های سیل را به حداقل برساند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: البته این نیز به معنای آن نیست که همه سدها بی نقص بودند و برخی از آنها در جاهایی که نباید احداث شده اند و برخی نیاز به اصلاح دارند که توسط کارشناسان وزارت نیرو در حال بازنگری است.

جهانگیری اشاره ای نیز به در دست بهره برداری بودن ۱۴ طرح سدسازی در کشور و تامین آب ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی داشت و گفت: یکی از مناطقی که باید به جد برای تامین آب آن برنامه ریزی کنیم غرب کشور است که طرح گرمسیری در آن در حال اجرا است و سدهایی طی امسال و سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

کشاورزی محور توسعه استان های غربی خواهد بود

وی ابراز امیدواری کرد با احداث طرح های فوق و بهره برداری از آنها استان های غربی چون کرمانشاه و ایلام از عدم توسعه خارج شوند و با افتتاح آنها کشاورزی محور توسعه این استان ها خواهد بود که در ذیل آن نیز با ایجاد صنایع تکمیلی و ... منطقه به توسعه چند جانبه یا همه جانبه برسد.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: علاوه بر ۸ میلیاد دلار بودجه سالانه از رهبری هم دستور گرفتیم که از محل صندوق توسعه ملی در استان های غربی هزینه کنیم.

جهانگیری گفت: سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان بودجه وزارت نیرو به این طرح ها اختصاص پیدا کرده و امسال هم بین ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای وزارت نیرو و جهاد کشاورزی است که اگر بتوانند جذب کنند کارگاه های اجرایی بزرگ در سه استان ایلام کرمانشاه و کردستان در سال ۹۵ خواهیم داشت.

وی ابراز امیدواری کرد منطقه گیلانغرب که شهدای بسیاری را تقدیم کشور کرده روز به روز توسعه یابد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید از شهدا برای پشرفت کشور کمک بگیریم و دست به دامن آنها شویم و نباید در دعواهای سیاسی کشورمان آنها را خرج کنیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید