کتابخانه ملی زنان افتتاح شد | اتاق خبر
کد خبر: 334725
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 19:02
در مراسم تقدیر از «منیر گرجی» بانوی قرآن پژوه و تنها زن مجلس خبرگان قانون اساسی، کتابخانه ملی زنان با حضور معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افتتاح شد.

اتاق خبر: در این مراسم که با حضور رئیس کتابخانه ملی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از اندیشمندان، صاحب‌نظران برگزار شد، منیر گرجی، بانوی قران پژوه گفت: در ۱۴۰۰ سال پیش قرآن به بشر توصیه کرد که همه باید با احترام و عزت با یکدیگر برخورد کنند. ما در این چند سالی که از ظهور اسلام می‌گذرد با اسلام و با خود چه کرده‌ایم؟

نخستین زن مجلس خبرگان افزود:‌ خداوند در قرآن همواره مردم را خطاب قرار می‌دهد و هرگز نگفته ای زنان و ای مردان و یا ای اهل مکه و مدینه بلکه همواره فرموده «یا ایها الناس» یعنی همه انسان‌ها زن و مرد، شاه و غلام همه بشر هستند. برخی می‌خواهند به اسم اسلام از ارزش زن کم کنند. در حالی که اسلام ۱۴۰۰ سال پیش بیشترین ارزش را برای زن قائل بوده است.

گرجی تاکید کرد: در برخی از تقسیم‌بندی‌ها گروهی می‌خواهند گروه دیگر را از همه چیز محروم کنند در حالی که این حرف و رفتار در شأن اسلام نیست. به چه دلیل ما اجازه داده‌ایم در همه این زمان‌ها این همه تحقیر شویم. ما نمی‌توانیم بگوییم که انسان چه شرافتی دارد اما ارزش انبیاء در نزد خداوند بسیار زیاد است و کسانی که به حرف انبیاء‌ عمل کنند کم از مقام ائمه (ع) ندارند.

همچنین رضا صالحی‌امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه تجلیل از بانو گرجی تجلیل از اخلاق، انسانیت و شرافت است، گفت: همه ما مدیون تلاش‌های ارزنده ایشان هستیم و جا دارد که همیشه و در همه ایام از زنان بزرگ یاد کنیم که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش داشتند.

وی با اشاره به سه نحله فکری که درباره زنان پس از انقلاب اسلامی شکل گرفت، افزود: نخستین نگاه فکری فمینیستی بود که زن را از خانه به کارخانه آورد اما کانون خانواده را متلاشی کرد. نگاه دوم رویکرد تحجری داشت که زن را فقط در پشت درهای بسته تعریف می‌کرد و نقش زن را در جامعه انکار می‌کرد اما نگاه سوم رویکرد اعتدالی عقلانی به زن دارد و نقش آن را در خانه و جامعه تبیین می‌کند و هیچ تمایزی بین زن و مرد قایل نمی‌شود. برای اثبات این رویکرد وجود بانو گرجی کافی است.

صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه «وجود بانو گرجی سرمایه اجتماعی، فرهنگی و انسانی ماست» یادآور شد: ایشان انسان‌های بسیاری را تربیت کردند و ما باید بدانیم که سرمایه فقط در کارخانه و بانک نیست بلکه سرمایه انسانی مهمتر است و بانو گرجی سرمایه انسانی ماست و ایکاش درک و فهم روشنی بود تا متحجران و فمینیست‌ها بدانند که اگر قرار است توسعه به مقصد برسد باید نیمی از مسافران آن زنان باشند چون بدون زن و تفکر زنانه به توسعه نمی‌رسیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش پایانی سخنانش به تجلیل از سایر شخصیت‌هایی مانند پوری سلطانی و حجت‌الاسلام دعایی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بیش از آنکه این افراد به تجلیل از ما نیاز داشته باشند ما به تجلیل از آنها نیاز داریم چون اگر قرار است به قله‌های انسانیت برسیم باید مسیر این افراد را دنبال کنیم. اگر امروز درخت فضیلت در جامعه زنان سبز است به دلیل ریشه‌هایی چون بانو منیره گرجی است.

در پایان این مراسم از کتابخانه ملی زنان توسط شهین دخت مولاوردی و جمعی از فعالان در حوزه زنان افتتاح شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید