تاثیر سن و جنسیت بر میزان روابط اجتماعی انسان‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 334742
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 20:09
به نظر می‌رسد که میزان روابط اجتماعی انسان‌ها بستگی دارد به اینکه در چه سن و سالی باشند.

اتاق خبر: اما تنها سن تعیین‌کننده نیست، بلکه جنسیت هم نقش مهمی در این میان ایفا می‌کند. نتیجه تحقیقات دانشمندان در این زمینه حیرت‌آور است.

طبق پژوهش گروهی از دانشمندان اروپایی بیشترین میزان روابط اجتماعی را مردان 25 ساله دارند. نتایج پژوهش این دانشمندان در نشریه Royal Society Open Science منتشر شده است.

دانشمندان اطلاعات مربوط به تماس‌های تلفنی سه میلیون و 200 هزار کاربر ناشناس یک شرکت تلفن اروپایی را در طول یک سال بررسی کردند. البته در این بررسی تنها اطلاعات راجع به سن و جنسیت کاربران برای دانشمندان معلوم بوده است.

آنها به این نتیجه رسیدند افرادی که حدود 25 سال دارند دارای بیشترین آمار رابطه اجتماعی هستند. پس از 25 سالگی شمار کسانی که افراد با آنها رابطه دارند کاهش پیدا می‌کند و در حدود 40 سالگی ثابت می‌ماند تا اینکه در حدود 60 سالگی بار دیگر کم می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، طبق مطالعه این دانشمندان اما تنها سن نیست که بر میزان روابط اجتماعی تاثیر می‌گذارد، بلکه جنسیت هم در این زمینه نقش دارد. یک نتیجه شگفتی‌بر‌انگیز در این مطالعه این بوده که مردان، بیشترین میزان روابط اجتماعی را در سنین بین 20 و 30 سالگی دارند. از حدود 39 سالگی این زنان هستند که روابط اجتماعی زیادی دارند.

افرادی که روابط تلفنی‌شان مورد بررسی بوده، در مجموع با حدود 15 نفر در ماه به طور مرتب تماس تلفنی داشته‌اند. از نظر محققان این همان تعدادی است که یک فرد ممکن است به طور معمول در طول یک ماه از جمع دوستان یا خویشاوندانش ببیند.

اما باید گفت که این پژوهش به طور محدود انجام گرفته و در نتیجه نتایج آن هم مطلق نیست. در این پژوهش تنها مکالمه‌های تلفنی بررسی شده‌اند. اس‌ام‌اس، پیام‌دهی با اپلیکیشن‌های مختلف و همچنین ارتباط اجتماعی رودررو در نظر گرفته نشده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید