بیماری تب برفکی در خوزستان به کنترل درآمد | اتاق خبر
کد خبر: 334798
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 01:07
مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان گفت: خوشبختانه با تلاش و برنامه ریزی صورت گرفته، بیماری تب برفکی در این استان به کنترل درآمد.

اتاق خبر:مصطفی کنارکوهی اظهار کرد: بیماری تب برفکی که به دلایل متعدد نظیر حساس بودن دام، عدم داشتن پوشش ایمنی تراکم دامی بالا فصلی، نزولات آسمانی استان و ورود تعداد بالایی از دام های عشایر کوچ رو در استان شایع شده بود با تلاش شبانه روزی کنترل و کانون های بیماری به تعداد اندک و انفرادی تعدیل یافت.

وی افزود: کنترل کامل بیماری با توجه به ماهیت عامل آن که از سرعت انتشار بالایی برخوردار است امری مشکل و مستلزم صرف زمان بیشتری است.

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان بیان کرد: این سازمان با پیش بینی ورود بحران در اوایل سال ۱۳۹۴ و برگزاری جلسات کارشناسی با مسئولین سیاسی، مالی و تشکل های دام پروری استان و دریافت کمک و مساعدت های آنان، توانست در حد قابل قبولی خسارت وارد بر سرمایه دامی استان را کاهش دهد.

وی یادآور شد: البته این امر به معنا نیست که خسارت وارده کم است ولی نسبت به قدرت تخریبی ویروس عامل بیماری و در مقایس با آنچه انتظار می رفت، خسارت وارده در حد قابل قبولی کنترل شد.

کنارکوهی گفت: این موضوع در بررسی های تحلیلی اخیر، تلویحی به آن اشاره شده است و قطعا این مهم بدون پیش بینی به موقع بروز بحران، برنامه ریزی صحیح و حمایت های مالی و سیاسی استانداری و مساعدت های مدیریت بحران استان امکان پذیر نبود.

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان تصریح کرد: در این زمان که بیماری در حال فروکش است جا دارد از تجدید رعب و اضطراب بین دامداران و برخورد احساسی با موضوع اجتناب شود تا این اداره کل فرصت آن را داشته باشد، حداقل بخشی از توان پرسنلی و خدماتی خود را به پیشگیری از سایر بیماری های فصلی قرار دهد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید