ارائه شش هزار و 600 نفر ساعت آموزش تخصصي ايمني برق در كشور | اتاق خبر
کد خبر: 334816
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 02:24
مدير دفتر ايمني و بحران شركت توانير گفت: شش هزار و 600 نفر ساعت آموزش تخصصي مهارت ها و فنون ايمني برق سال گذشته براي 22هزار نيروي عملياتي سطح كشور ارائه شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، محمد علي بهنود روز دوشنبه در هفتمين همايش منطقه اي ايمني برق كشور درسالن اجتماعات بيت تاريخي حضرت امام (ره) در خمين افزود: اين ميزان آموزش ايمني منجر به كاهش 50 درصدي تلفات نيروي انساني ناشي از سوانح برق در سال گذشته نسبت به سال 93 شده است.
وي بدون ذكر آمار ادامه داد: بيشتر تلفات ناشي از سوانح برق به دليل سقوط از ارتفاع و برق گرفتگي در خطوط 20 كيلو ولت گزارش شده است.
وي اظهاركرد: علت عمده حوادث در توانير نبود آموزش صحيح، وجود نداشتن ابزار كار و تجهيزات ايمني استاندارد، آشنا نبودن افراد با كاربرد تجهيزات ايمني، نداشتن اشراف لازم به محيط كار و استفاده نكردن از تجهيزات ايمني ضروري در هنگام كار است.
وي بر ضرورت رعايت نكات ايمني به دلايل انساني، اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي ، پرداخت و ادامه داد: 95 درصد حوادث محيط كار ناشي از رفتار هاي غير ايمن، سه درصد به شرايط خطرناك و نا ايمن و دو درصد به موارد غيرقابل كنترل و ناشناخته حين انجام كار مربوط مي شود.
وي برگزاري دوره هاي تخصصي آموزشي ايمني و بهداشت حرفه اي را در گسترش فرهنگ ايمني در مقابله با حوادث بسيار تاثير گذاردانست و گفت: بر اين اساس برگزاري دوره هاي آموزشي مقدماتي و تخصصي مستمر در راس كار قرار گرفته و در همه زمينه ها در توليد ،انتقال و توزيع اين آموزش ها ارائه مي شود .
مديركل پزشك قانوني استان مركزي نيز در اين همايش گفت: از سال 90 تا سال 94 برق گرفتگي موجب فوت 32 نفر در استان شده است كه بيشترين تلفات سوانح برق در شهرستان اراك با 10 فوتي بوده است.
وي بيان كرد: از نظر شغلي از اين 32 سوانح منجر به فوت 11 نفر آنها از قشر كارگر بودند و از نظر سني بين 30 تا 40 سالگي اتفاق افتاده است .
مديركل پزشك قانوني استان مركزي با بيان اينكه يكي از راهكارهاي كاهش اين تلفات و سوانح پيشگيري است افزود: با برخورداري از آموزشهاي فني و رعايت اصول ايمني اين سوانح كاهش مي يابد.
مديرعامل شركت توزيع برق استان مركزي هم گفت: امروزه ارزشمندترين بخش هر نهاد و سازمان را نيروي انساني تشكيل مي‌دهد و توجه به اين سرمايه باارزش، يكي از مهمترين وظايف است .
محمد الله داد افزود: فرهنگ ايمني مي‌تواند به عنوان زيربناي فرهنگ سازماني به شمار رود و مديريت ايمني دانش مصونيت و پيشگيري از بروز حوادث و كاهش خسارات جاني و مالي تعريف مي شود.
وي بيان كرد: حادثه، واقعه‌اي برنامه‌ريزي نشده است كه براي افراد بي‌احتياط و فاقد برنامه در محيط كار روي مي دهد بنابر اين مهمترين پيامد مديريت ايمني كاهش خسارات جاني و مالي با استفاده از رويكرد پيشگيري است.
وي گفت: آموزش تخصصي ايمني ويژه پرسنل در سطح استان براي كاهش حوادث در راس برنامه هاي اجرايي قرار دارد و سال گذشته براي نخستين بار از كمربند هارنس براي جلوگيري از سقوط از ارتفاع و افزايش ايمني استفاده شد.
وي بيان كرد: استفاده از كمربند ايمني، دستكش، كلاه ايمني، پوتين عايق و به همراه داشتن جعبه كمك هاي اوليه و برخورداري از آموزشهاي مربوطه در افزايش ضريب ايمني توصيه مي شود.
الله داد در خصوص هفتمين همايش منطقه اي ايمني نيز گفت: اين همايش منطقه اي با حضور 330 نفر از عاملان فني و تخصصي تجهيز، نصب و نگهداري شبكه برق از استانهاي قم ،كرمان، زنجان، تهران، اصفهان، لرستان، همدان و مركزي برگزار شد.
وي هدف از برگزاري اين همايش را ارتقاء فرهنگ ايمني و افزايش هوشياري ايمني در حين كار عوامل فني و كارگري عنوان كرد.
در اين همايش از 52 عامل فني برتر اين استانها با اهداي لوح و جوايزي تجليل شد .
شهرستان خمين در جنوب استان مركزي 110 هزار نفر جمعيت دارد و در فاصله 61 كيلومتري اراك قرار دارد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید