ظریف: پیگیری جدی برجام از سوی آمریکا ضرورت دارد | اتاق خبر
کد خبر: 334907
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 12:18
وزیر امور خارجه ایران گفت: برجام به دنبال تغییر مصوبات کنگره نبود بلکه برجام به دنبال مداخله نکردن آمریکا در ارتباطات ایران با سایر کشورها بود.

اتاق خبر: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست توسعه پایدار و مراسم امضای تعهدات کنوانسیون تغییرات آب و هوا به نیویورک سفر کرده است، افزود: این سفر فرصتی است تا با حضور در مجامع فکری و مصاحبه ها از اقداماتی که گروههای معاند ایران برای فضا سازی و ادامه فضای ایران هراسی قبل از برجام طراحی و اجرایی کردند، پیشگیری کنیم. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این نکته که مدت هاست برای موضوع پیگیری اجرای برجام (از روز اجرایی شدن برجام تاکنون) ملاقات حضوری با وزیر امور خارجه آمریکا صورت نگرفته است و فرصتی برای این اقدام نداشتیم، تاکید کرد: لازم بود با توجه به ضرورت پیگیری اجرای جدی برجام توسط امریکا، یک دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا صورت گیرد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور تصریح کرد: هماهنگ شده است تا آقای جان کری برای این ملاقات به نیویورک بیاید و این ملاقات صورت خواهد گرفت.

ظریف برنامه های خود در نیویورک را فشرده و ترکیبی همراه با حضور در اجلاس ملل متحد و ملاقات های دو جانبه با مقامات برخی کشورها و حضور در محافل علمی و رسانه ای آمریکا و همین طور پیگیری بحث برجام دانست. 

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که محور اصلی گفتگو با کری چیست و آیا همان نقل قول شما در اشپیگل است که گفتید ما تنها از آمریکا یک چیز می خواهیم و آن اینکه مانع مراودات ما با اروپا نشود، گفت: ما دنبال این نبودیم که با آمریکا ارتباط اقتصادی داشته باشیم ضمن اینکه ما منعی هم برای ارتباط سالم اقتصادی با آمریکا نداریم ولی آمریکایی ها مشکلاتی در مصوبات کنگره شان دارند.

ظریف تصریح کرد: برجام به دنبال تغییر آن مصوبات نبود بلکه برجام به دنبال مداخله نکردن امریکا در ارتباطات ایران با سایر کشورها بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در تشریح راههای پیگیری برجام گفت: بنده در نیویورک پیگیر شدم و همکارم آقای دکتر سیف در واشنگتن مذاکرات داشتند و پیگیری هایی هم که از طریق ای میل و سایر ارتباطات و همچنین کمیسیون مشترک در وین و روز جمعه بود، همه اینها با هدف جلوگیری از مداخله آمریکا بود.

وی درباره هدف خود از این پیگیری ها افزود: باید جلوگیری کنیم از مقرراتی که قبلا آمریکایی ها داشتند که بخواهد مانع از این شوند که سایر موسسات پولی و مالی در اروپا و آسیا با جمهوری اسلامی ارتباطات بانکی و مالی داشته باشند. 

ظریف گفت: این تلاش ها و اقدامات برای این است که در طول سال های گذشته آمریکایی ها یک مجموعه ای مقررات و موانع ایجاد کردند که به علت برجام از نظر قانونی رفع شده حالا لازم است همه موسساتی که از این مقررات در گذشته خسارت دیده اند اطمینان حاصل کنند که در آینده خسارت نخواهند دید.

ظریف در پایان گفت: یک قسمت این کار قانون استکهلم از نظر ما انجام شده و یک قسمت دیگر کار اطمینان بخشی به موسسات مختلف است که با ایران ارتباط دارند که این یک مقدار بیشتری طول می کشد. ایران تعهدات خود را در اجلاس آب و هوا اعلام و هیات دولت نیز تصویب کرده و اجازه امضا داده است و در جلسه اهداف 2030 هم بحث های مربوط به برنامه های کشورها و توقعات آنها از جامعه بین المللی مطرح می شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید