کنگره حزب کمونیست کوبا با انتقادهای گسترده از سیاست‌های اقتصادی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 334946
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 14:01
مقام‌های ارشد دولت کوبا در جریان کنگره حزب کمونیست این کشور به انتقاد از ناکارآمدی اقتصاد این کشور پرداخته و در عین حال نسبت به تقویت بخش خصوصی به عنوان یکی از منابع بالقوه تلاش‌های براندازانه آمریکا در این کشور اظهار بدبینی کردند.

1461050773876_ap2.jpg

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب کمونیست کوبا روز دوشنبه به سومین روز از کنگره سراسری خود که در هر دهه دو بار برگزار می‌شود پایان داد.

در جریان سومین روز این کنگره مقام‌های حزب کمونیست کوبا برای انتخاب کمیته مرکزی این حزب که 114 عضو دارد رای گیری انجام دادند و این کمیته نیز به نوبه خود باید دفتر سیاسی حزب کمونیست کوبا را که 15 عضو دارد و عالی‌ترین نهاد این کشور محسوب می‌شود گزینش کند.

دبیر اول و دبیر دوم دفتر سیاسی حزب کمونیست عالی‌ترین مقام‌های کوبا هستند.

رای گیری روز دوشنبه مثل روند همیشگی کنگره حزب کمونیست کوبا تنها با حضور هزار نماینده، 280 مهمان دستچین شده و روزنامه نگاران دولتی برگزار شد.

این در حالی است که این کنگره تاکنون حالت محرمانه داشته و در گزارش‌های این روزنامه نگاران نیز تقریبا هیچ جزئیاتی درباره سیاست‌های پنج سال آینده دولت کوبا فاش نشده است.

این کنگره هفتمین کنگره حزب کمونیست کوبا محسوب می‌شود و مردم عادی کوبا و حتی برخی از اعضای حزب کمونیست به دلیل حالت بیش از حد محرمانه این کنگره انتقاد کردند.

رسانه‌های دولتی کوبا گزارش دادند که قرار است امروز (سه شنبه) نتایج رای گیری این کنگره اعلام شود.

رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا و دبیر اول حزب کمونیست روز شنبه در حالی هفتمین کنگره این حزب را افتتاح کرد که به ارائه یک ارزیابی ناگوار از وضعیت اصلاحات در این کشور که از زمان به قدرت رسیدن وی در سال 2008 اجرایی شد پرداخت.

کاسترو آنچه را که ذهنیت منسوخ و رفتار مبتنی بر انفعال خواند مقصر کوتاهی در اصلاحاتی که به هدف افزایش تولید در نظر گرفته شده دانست.

همچنین میگوئل دیاز کانل، معاون اول رئیس جمهور کوبا که به عنوان اصلی‌ترین کاندیدای جانشین کاسترو به عنوان رئیس جمهوری بعدی محسوب می‌شود نیز در سخنرانی خود در روز دوشنبه انتقادهای مشابهی را مطرح کرد و به طور رسمی ارزیابی‌های کاسترو را پذیرفت.

وی در این سخنرانی گفت که طرز فکرهای منسوخ شده در کوبا موجب انفعال در اجرای اصلاحات و فقدان اعتماد به آینده شده است.

وی در بخشی از این سخنرانی که در تلویزیون دولتی کوبا انتشار یافت اظهار داشت: علاوه بر دیگر نواقص ما همچنین شاهد نوعی فقدان آمادگی، استانداردها و کنترل بالا و همچنین آینده نگری کم و فقدان ابتکار عمل نزد بخش‌های اقتصادی و اداری مسئول محقق کردن این اهداف هستیم.

با این حال در گزارش‌های مفصل رسانه‌های دولتی درباره کنگره چهار روزه حزب کمونیست کوبا عمدتا بر مساله آرمان‌های سیاسی و لزوم حفظ نظام سوسیالیست کوبا در مقابل تهدید سرمایه‌داری جهانی و نفوذ آمریکا پرداخته شد.

در حالی که یک ماه از سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به شهر هاوانا می‌گذرد رهبران کوبا این سفر وی را عمدتا تلاشی برای جذب مردم عادی کوبا به سمت ترک کردن ارزش‌های سوسیالیستی و رفتن به سوی بازار آزاد و دموکراسی چند حزبی عنوان کردند.

کاسترو روز شنبه گفت: دشمن در حال هدف قرار دادن جوانان، روشنفکران، فقرا و 500 هزار عضو بخش خصوصی جدید کوبا که نسبت به اقناعات آنها آسیب پذیر هستند کرده است.

برونو رودریگرز، وزیر خارجه کوبا نیز سفر اوباما را حمله‌ای به پایه‌های تاریخ، فرهنگ و نمادهای کوبا دانست.

رودریگرز اظهار داشت: اوباما به نحوی قصد مجذوب کردن بخش غیر دولتی را در سفر به کوبا داشته که انگار نماینده شرکت‌های بزرگ نبوده و تنها مدافع ساندویج فروش‌ها و اصناف کوچک در آمریکا است در حالیکه اینطور نیست.

همچنین رنه گونزالس، یک مامور اطلاعاتی سابق دولت کوبا در آمریکا که در جریان تنش‌زدایی اخیر میان دو کشور پرونده‌اش حل و فصل شد نیز در اظهاراتی غیر منتظره خواهان اجرای اصلاحات سیاسی در کوبا شد.

رسانه‌های دولتی کوبا مشخص نکردند که آیا این پیشنهادهای وی در اسناد رسمی رای گیری شده در جریان کنگره حزب کمونیست مطرح شدند یا خیر.

انتظار می‌رود دیاز کانل و رودریگرز که به ترتیب 55 و 58 سال دارند در سمت‌های عالی قدرت در کوبا تا روز سه شنبه منصوب شوند.

کاسترو روز شنبه گفت که پیشنهاد محدودیت سنی 60 سال برای انتخاب اعضای کمیته مرکزی و محدودیت سنی 70 سال برای سمت‌های مهم‌ اما رده پایین‌تر در حزب کمونیست را داده است.

در حال حاضر کاسترو 84 سال دارد و دبیر دوم حزب کمونیست کوبا یعنی خوزه رامون ماچادو ونتورا 85 سال دارد

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید