سیاست در عراق؛ آشفته بازاری که بذرش را آمریکا کاشت | اتاق خبر
کد خبر: 334961
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 14:50
بحران سیاسی چند ماهی است که با شدت و قدرت بیشتر به عراق بازگشته و این بار علاوه بر دولت و نخست‌وزیر پارلمان را نیز دربرگرفته است؛ نمایندگان پارلمان و جریان‌های سیاسی از دولت ناراضی‌اند

اتاق خبر - دولت پارلمان را دلیل شکست خود می‌داند و مردم نیز که جز فساد و فقر چیزی عایدشان نمی‌شود از همه شاکی‌ هستند و هر جمعه تظاهرات می‌کنند.

در چنین شرایطی که هیچ جریان سیاسی حاضر به کوتاه آمدن از خواسته‌های خود نیست و آن طرف‌تر در جبهه‌های جنگ روزانه صدها جوان در نبرد با داعش کشته می‌شوند، دخالت‌های خارجی نیز وضعیت را پیچیده‌تر کرده است. عراقی‌ها همه این‌ها را به خوبی می‌دانند و می‌بینند که هرچه به پیش می‌روند سرمایه‌های جانی و مالی کشورشان بیشتر هدر می‌شود اما ظاهرا تا شرایط اینگونه باشد کاری از دست هیچ کس ساخته نیست.

محمدعلی الحکیم، مدیر خبرگزاری النخیل در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره اوضاع فعلی کشورش و کشمکش‌های سیاسی به وجود آمده در عراق می‌گوید و ریشه همه این آشوب‌ها را نقشه و طرح آمریکا می‌داند که از زمان اشغال عراق آن را مرحله به مرحله اجرا کرده است. او می‌گوید: در عراق همه جور طوایف و مذاهب حضور دارند و باید گفت که پل برمر، اولین حاکم غیر نظامی آمریکا که وارد عراق شد با استفاده از همین موضوع زهر خود را در کشور ریخت و حکومتش را بر اساس طوایف و مذاهب برپا کرد و این وضعیت که اکنون به بحرانی بزرگ و لاینحل تبدیل شده هم چنان در عراق پابرجاست.

وی ادامه می‌دهد: با این گونه تقسیم‌بندی هر مذهب و جریان سیاسی اداره چند وزارتخانه را بر عهده گرفته است اما این پست‌ها بر اساس شایستگی‌ نیست. تنها راه حل برای نجات عراق تغییر قانون اساسی و تغییر نظام انتخاباتی در کشور و تغییر قوه قضائیه به ریاست مدحت المحمود است. این سه عنصر باید تغییر کنند چرا که در حکومت دست دارند. نظام حکومتی عراق اشتباه است؛ برای نمونه در پارلمان همه جناح‌ها از سنی‌ها، کردها و شیعیان گرفته تا فراکسیون‌های اقلیت با شیوه کار دولت مخالفند اما همین‌ جریان‌ها خود نیز در دولت شرکت دارند و در کابینه از عملکرد خود دفاع می‌کنند.

حکیم افزود: ما به دنبال تغییر قانون اساسی و تغییر قانون انتخابات هستیم به گونه‌ای که انتخاباتی همانند ایران در عراق برگزار شود و چند نفر کاندیدا شوند و مردم از بین این افراد به فرد اصلح رأی دهند و شخص منتخب حکومت تکنوکرات تشکیل دهد؛ حکومتی که در آن شخص منتخب وزیران خود را تعیین کند و مجبور به اجرای دیکته‌های جریان‌های سیاسی نباشد و بعد از یکی دو سال پاسخگوی عملکرد وزیرانش باشد.

وی درباره داعش و علل پیدایش آن در عراق نیز بیان کرد: فکر نکنید که داعش ساخته دیروز و امروز است بلکه با کمک داعشیون سیاسی در پارلمان و حکومت عراق و کمک برخی کشورهای همجوار از قبیل عربستان، قطر و ترکیه داعش ساخته شد و این قابل انکار نیست.

مدیر خبرگزاری النخیل اجرای نظام فدرالی در کشورش را طرحی در راستای اجرای طرح‌ها و نقشه‌های آمریکا در این کشور عنوان کرد و افزود: ما مشکلی با تشکیل نظام فدرال در عراق نداریم اما هدف آمریکا از آمدن به عراق ایجاد داعش و کمک به آن؛ تقسیم منطقه و عراق است. نظام فدرالی با شیوه کنونی به تقسیم کشور می‌انجامد. هدف آمریکا تقسیم عراق به سه کشور "سنیستان، شیعستان و کردستان" است و این یعنی تقسیم منطقه.

وی با اشاره به تمایلات استقلال طلبی کردها به ویژه مسعود بارزانی گفت: ما مشکلی با جدا شدن کردستان نداریم و اکنون هم تنها مشترکات ما با آنها پول است. این منطقه به عنوان بخشی از خاک عراق 17 درصد از بودجه کشور را می‌گیرد اما در مقابل ورود اسرائیلی‌ها، قطری‌ها و عربستانی به کردستان آسانتر از ورود من عراقی با پاسپورت عراقی به خاک کردستان است. با این شرایط ما مشکلی با جدا شدن آنها نداریم و اولین کشوری خواهیم بود که سفارتخانه آنها را در بغداد دایر می‌کنیم، این خود کردها هستند که می‌دانند جدا شدن از عراق به نفعشان نیست. می‌دانند که در میان چهار کشور که دل خوشی از این اقدام ندارند محاصره خواهند شد.

وی در رابطه با حکمرانی بارزانی و نزدیک شدن وی به ترکیه نیز گفت: ائتلاف کردستان با ترکیه و دیگر کشورها تنها در شرایطی امکان پذیر است که آنها در مقابل شیعیان و حکومت مرکزی بایستند. دیکتاتوری مسعود بارزانی از دیکتاتوری صدام بیشتر است. برخی در عراق معتقدند داعشی‌ها با کمک مسعود بارزانی وارد عراق شدند و سقوط موصل را ناشی از همراهی بارزانی، اسامه النجیفی و اثیل النجیفی استاندار نینوا می‌دانند.

مدیر خبرگزاری النخیل ادامه داد: کردها پست‌های مهمی چون ریاست جمهوری، معاون اول نخست وزیر و سه وزارتخانه را برعهده دارند و در تمامی پست‌های حکومتی و نظامی حضور دارند.

حکیم درباره پیش‌بینی خود از وضعیت حال حاضر پارلمان عراق گفت: اکثریت نمایندگان پارلمان عراق در حال حاضر جزو اعتصاب کنندگان هستند و بعد از دیداری که با نماینده مرجعیت عراق داشتند اعلام کردند که حتی اگر یکی از آنها در اعتصاب باقی بماند پیگیری اصلاحات و خروج از حکومت طایفه‌ای و مذهبی را رها نمی‌کند. ما از زمان سقوط صدام هیچ وزیری در عراق نداشته‌ایم که در تخصص و متناسب با رشته تحصیلی خود سرپرستی وزارتخانه مربوطه را به دست گرفته باشد؛ باید عراق دولتی تکنوکرات داشته باشد. مشکلی فعلی اعمال فشار برخی کشورها و سفارتخانه‌ها علیه نمایندگان اعتصاب کننده است تا اهداف‌شان در عراق حفظ شود.

وی درخصوص نقش مرجعیت در پایان دادن به تنش‌های موجود نیز گفت: معتقدم مرجعیت سوپاپ اطمینان برای عراق و ملت آن به شمار می‌رود و نظر آنها نزد همه گروه‌ها و مذاهب قابل احترام است. آنها همواره امید عراق در حفظ یکپارچگی و وحدت ملت هستند. در کشور ما تقریبا همه به این امر اعتقاد دارند که مرجعیت خط قرمز است و حل مشکلات بزرگ توسط مرجعیت ممکن می‌شود 

حکیم درباره نقش کشورهای همجوار از قبیل عربستان و کشورهای غربی در بروز تنشهای ایجاد شده، گفت: متاسفانه عربستان نقش مثبتی در عراق نداشته است و دیدگاه مردم عراق نسبت به این کشور منفی است. ملت عراق با ملت عربستان هیچ مشکلی ندارد اما دولت عربستان از هیچ محبوبیتی نزد مردم عراق برخوردار نیست؛ ملت عراق از حمایت مالی عربستان از تروریست‌ها آگاه‌اند.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید