ضرورت گسترش سمن‌های استان البرز | اتاق خبر
کد خبر: 334968
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 15:08
مدیرکل امور اجتماعی استانداری البرز با تأکید بر ضرورت توسعه سازمان‌های مردم نهاد در استان به ظرفیت این سازمان‌ها در برطرف کردن مشکلات جامعه اشاره کرد

اتاق خبر - وی گفت: سازمان‌های مردم نهاد به خوبی می‌توانند مشارکت مردم را در برطرف کردن مشکلات جامعه جذب کنند.

 1423481485167_96750.jpg«حمیدرضا عسگری» گفت: سازمان مردم نهاد، در کلی‌ترین معنایش، به سازمانی اشاره می‌کند که به‌طور مستقیم با ساختار دولت ارتباط ندارد و بخشی از آن محسوب نمی‌شود، اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه میان تک تک مردم و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفا می‌کند.

 

وی افزود: سازمان‌های مردم نهاد برای رسیدن به اهداف گوناگونی فعالیت می‌کنند و معمولاً در جهت پیشبرد اهداف اجتماعی اعضا در حرکت هستند، این فعالیت‌ها می‌تواند شامل بهبود وضعیت محیط‌زیست، افزایش سطح رفاه اقشار محروم و آسیب‌پذیر یا مطرح کردن یک برنامه مشترک و دسته‌جمعی و ... باشد.

 

عسگری در ادامه به کارکرد و مقررات تشکیل سمن‌ها در ایران اشاره و تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد در ایران، با تأکید برسه اصل فعالیت داوطلبانه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی بودن سازمان شکل می‌گیرند. بودجه سازمان‌های مردم نهاد باید از طریق کمک و هدایای مردمی، وقف، کمک‌های مالی از سازمان‌های دولتی و غیردولتی، کمک‌های مالی از سازمان‌های بین‌المللی با رعایت مقررات مربوطه، وجوه حاصل از فعالیت‌های سازمان و انجام پروژه در چارچوب اهداف و اساسنامه سازمان و حق عضویت در سازمان تأمین شود.

 

مدیرکل امور اجتماعی البرز با بیان این‌که هر سمن هدف خاصی را دنبال می‌کند، گفت: بدیهی است هر مؤسسه یا بنیاد غیردولتی با توجه به نیاز اعضای خود، موضوع فعالیت مشخصی را پی می‌گیرد، موضوعاتی مانند دین، آموزش، بهداشت، محیط زیست، اشتغال، فرهنگ، هنر، جوانان، کودکان، زنان، سالمندان و یا موضوعات تخصصی و علمی.

 

عسگری در ادامه بر ضرورت گسترش سازمان‌های مردم نهاد در البرز به‌علت وجود آسیب‌های اجتماعی فزآینده در استان تأکید کرد و افزود: مسلماً گسترش سمن‌ها در استان می‌تواند با جلب مشارکت مردم سهمی اساسی در برطرف کردن نابسامانی‌های اجتماعی، زیست‌محیطی، درمانی، آموزشی و ... استان ایفا کند.

 

وی با تأکید بر این‌که بخشی مسئولیت‌های اجتماعی را باید به سازمان‌های مردم نهاد سپرد و دولت نیز در این زمینه نظارت‌های لازم داشته باشد، گفت: بسیاری از سمن‌ها کارکرد و وظایف اجتماعی دارند که می‌توان با سیاستگذاری بخشی از امور را به این نهادهای مردمی سپرد.

 

عسگری با اشاره به رشد شمار سازمان‌های مردم نهاد در استان البرز از سال 92 به بعد گفت: شمار سمن‌های استان از سال 92 به بعد با 150 درصد رشد همراه بوده است و این موضوع نوید این را می‌دهد که شاهد مشارکت بیشتر مردم در برطرف کردن مشکلات اجتماعی، زیست‌محیطی، درمانی، آموزشی و ... استان باشیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید