بنزین همه جایگاه های سوخت شیراز یورو 4 است | اتاق خبر
کد خبر: 335021
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 18:40
مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان فارس گفت: بنزین در حال عرضه در همه جایگاه های سوخت شهر شیراز از نوع یورو 4 است و این اقدام بر اساس مصوبه هیات دولت مبنی بر تامین بنزین یورو 4 در کلانشهرها از جمله شیراز صورت گرفته است.

اتاق خبر - علیرضا امین، سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک روزانه به طور متوسط یک میلیون و 800 هزار لیتر بنزین یورو 4 در همه جایگاه های عرضه بنزین در شهر شیراز عرضه می شود و عرضه این نوع بنزین از اوایل آبان 94 محدود به جایگاه خاصی در این شهر نبوده است.
وی درباره مزیت های بنزین یورو 4 نسبت به بنزین معمولی گفت: میزان بنزَن به عنوان عاملی سرطان زا در بنزین معمولی حدود چهار تا پنج درصد است اما این آلاینده در بنزین یورو 4 به کمتر از یک درصد کاهش یافته است.
مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه فارس ادامه داد: میزان سولفور و گوگرد در بنزین معمولی تا حدود یک هزار ppm (واحد در میلیون) نیز قابل قبول است اما این رقم در بنزین یورو 4 حدود 50 ppm است.
گوگرد موجود در سوخت یکی از مهمترین عوامل انتشار ذرات معلق در هواست که کاهش میزان آن در سوخت خودروها در کاهش آلودگی هوا و ارتقای سلامت شهروندان تاثیر مثبتی به همراه دارد.
امین، با بیان این که بنزین یورو 4 رنگ سبز کم رنگ دارد، گفت: عدد مربوط به شاخص احتراق و اُکتان در بنزین معمولی 87 است که این شاخص در بنزین یورو 4 ارتقا یافته و به حدود 90 رسیده است.
وی اظهار کرد: با وجود آن که بنزین یورو 4 هم اینک در پالایشگاه شیراز تولید نمی شود اما محدودیتی در تامین این نوع فرآورده نفتی مورد نیاز شهر شیراز نداریم و با وجود افزایش میزان توزیع بنزین در ایام تعطیلات نوروز 95 همه جایگاه های عرضه سوخت این شهر، بنزین یورو 4 عرصه می کردند.

** رکورد مصرف بنزین فارس در 29 اسفند 94
مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان فارس گفت: از روز بیست و ششم اسفند 94 تا چهاردهم فروردین 95، افزون بر 94 میلیون لیتر بنزین در این استان توزیع شد.
امین، میزان متوسط توزیع بنزین در 248 جایگاه سوخت فعال در استان فارس را روزانه چهار میلیون و 500 هزار لیتر بیان کرد و افزود: در روز بیست و نهم اسفند 94، آمار توزیع بنزین در این استان به اوج رسید و هفت میلیون و 200 هزار لیتر بنزین توزیع شد.
به گفته این مقام مسئول، فرآورده های نفتی مورد نیاز استان فارس به وسیله یک هزار و 150 تانکر حمل سوخت از پالایشگاه های شیراز، آبادان، ماهشهر، بوشهر، بندرعباس، سیرجان و یزد به جایگاه های سوخت حمل می شود.

** افزایش مصرف بنزین، کاهش مصرف گازوییل و نفت سفید
مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان فارس اظهار کرد: مصرف کل بنزین در استان فارس در سال 94 افزون بر یک میلیارد و 657 میلیون لیتر بود که نسبت به سال 93، حدود سه درصد افزایش مصرف این فرآورده را نشان می دهد.
وی گفت: با این وجود، میزان مصرف نفت سفید، نفت گاز (گازوییل) و نفت کوره در این استان در سال 94 نسبت به سال 93کاهش داشت.
امین بیان داشت: مصرف نفت سفید در سال 94 حدود 170 میلیون لیتر بود که به دنبال اقدامات صورت گرفته در زمینه گازکشی به روستاها، کاهش 21 درصدی مصرف این فرآورده نفتی را نسبت به سال 93 در استان فارس شاهد بودیم.
وی ادامه داد: مصرف نفت گاز (گازوییل) مورد نیاز بخش های کشاورزی و صنعت صرف نظر از نفت گاز مصرفی در نیروگاه ها در استان فارس یک میلیارد و 623 میلیون لیتر در سال 94 بود که نسبت به سال 93 کاهش 14 درصدی را نشان می دهد.
مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان فارس اظهار کرد: کاهش قاچاق نفت گاز به دنبال یکسان شدن قیمت ها و اقدام های صورت گرفته در جلوگیری از قاچاق سوخت از عوامل اصلی کاهش آمار مصرف این فرآورده نفتی نسبت به سال 93 محسوب می شود.
امین ادامه داد: همچنین در استان فارس در سال 94 حدود 102 میلیون لیتر نفت کوره برای مصرف در کوره های آجرپزی، کارخانه های سیمان، صنایع تبدیلی گوجه فرنگی و ... توزیع شد که با توجه به قطع نشدن گاز مورد نیاز صنایع تبدیلی و برخی کارخانه های سیمان در فصل زمستان 94، میزان مصرف این فرآورده نسبت به سال 93 کاهش داشت.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید