زلزله زدگان ژاپنی حاضر به بازگشت به منازل خود نیستند | اتاق خبر
کد خبر: 335030
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 19:16
وقوع بیش از 500 پس لرزه طی شش روز
بسیاری از مردم مناطق زلزله زده ژاپن از ترس وقوع مجدد زمین لرزه که تاکنون 44 کشته و صدها زخمی بر جای گذاشته، از رفتن به منازل خود خوددداری کرده و شب ها را در خیابانها سپری می کنند.

اتاق خبر - پس از زمین لرزه های پنجشنبه و شنبه این هفته که به قدرت 6.5 تا 7.3 ریشتر استان «کوماموتو» واقع در جزیره «کیوشو» را لرزاند، مردم این مناطق و سایر نقاط زلزله زده تاکنون به خانه هایشان بازنگشته اند.
ترس از پس لرزه هایی که شمار آنها همچنان رو به فزونی است، یادآور تجربه تلخ سونامی و زمین لرزه سال 2011 میلادی است که جان بیش از 18 هزار نفر را گرفت و همین مسئله باعث شده تا مردم احساس ناامنی کنند.
آمارها نشان می دهد که دستکم 10 هزار نفر از مردم ژاپن هنوز شب ها را در خیابان و بعضا در خودروهای خود سپری می کنند.
این در حالی است که حدود 100 هزار نفر نیز از مناطق زلزله زده در منطقه کوماموتو خارج شده و به مناطق امن و پناهگاه ها رفته اند.
بی خانمان شدن این تعداد نفر در کنار مرگ 44 نفر در این زمین لرزه ها و زخمی شدن بیش از 1500 نفر، از جمله مصائب دیگر برای دولت و مردم این کشور به حساب می آید.
دولت ژاپن اعلام کرده است که یکی از اصلی ترین مشکلات، رساندن مواد اولیه، کمک های غذایی و آب به زلزله زدگان در کمپ هاست.
«ژاپن نیوز» از رسانه های مجازی این کشور گزارش کرده است که این شدیدترین و تلخ ترین حادثه پس از سال 2011 میلادی است.
ناتوانی دولت ژاپن در کمک رسانی به موقع و کافی به این زلزله زدگان باعث شده است تا آمریکا نیز بالگردها و کمک های خود را در اختیار زلزله زدگان قرار دهد و کره جنوبی هم تیم واکنش سریع خود را به جزیره کیوشو اعزام کند.
شهرداری منطقه کیوشو نیز با انتشار بیانیه ای از مردم و مصیبت دیدگان بخاطر تعلل در کمک رسانی و مشکلاتی که برای آنها پدید آمده عذرخواهی کرده است.
بر شمار سربازان ژاپنی نیز که برای کمک به مناطق زلزله زده اعزام شده بودند، پنج هزار نفر دیگر افزوده شد تا تعداد آنها به 25 هزار نفر برسد.
آمار سازمان لرزه نگاری ژاپن نشان می دهد که از روز پنجشنبه گذشته در ژاپن تاکنون به جز دو زمین لرزه مذکور بالغ بر 600 پس لرزه به وقوع پیوسته که بسیاری از آنها بالای 6 ریشتر قدرت داشته است.
همچنین این حادثه طبیعی باعث تعطیلی چند خط هوایی و توقف برخی از قطارها در منطقه و تعطیلی کسب و کار و بسته شدن بسیاری از بخش های اداری، صنعتی، و تجاری شده که این مسئله ضربات سنگینی بر اقتصاد ژاپن در روزهای اخیر وارد آورده است.
این حادثه طبیعی حتی باعث شد تا شاخص سهام بورس تاپیکس توکیو روز گذشته با 3 درصد کاهش و افت ارزش سهام 32 شرکت از 33 شرکت زیرمجموعه این شاخص همراه شود. این در حالی است که شاخص بورس نیکی 225 ژاپن نیز دیروز (دوشنبه) با 3.4 درصد کاهش بسته شد.
زمین لرزه های ژاپن همچنین باعث کاش قابل توجه ارزش سهام شرکت های خودروسازی این کشور بویژه تویوتا شده است.
بر اساس آخرین گزارش ها، تلفات این دو زمین لرزه اصلی و پس لرزه های آن، در مجموع به 44 کشته افزایش یافت و امدادگران همچنان در حال جستجو و کمک به حادثه دیدگان هستند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید