سفیران سلامت مدارس زنجان تجلیل شدند | اتاق خبر
کد خبر: 335038
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 19:43
سفیران سلامت و دانش آموزان فعال حوزه سلامت در سطح مدارس استان زنجان به مناسبت هفته سلامت تجلیل شدند.

اتاق خبر - رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان روز سه شنبه در مراسم تجلیل از سفیران سلامت این استان به مناسب هفته سلامت به عملکرد این اداره در سال تحصیلی 94 – 95 اشاره کرد و گفت: آموزش در خصوص بیماری های واگیر و غیرواگیر، آموزش بهداشت دهان و دندان و انجام فلوراید تراپی' وارنیش ' در مدارس ابتدایی از برنامه های اجرایی در سطح مدارس استان بوده است.
ایرج مقدمی، ایجاد پایگاه تغذیه سالم در سطح مدارس، اجرای برنامه های پیشگیری از پدیکلوریس ' شپش سر' برنامه های ارتقای سلامت نوجوانی، طرح ملی دادرس و ایجاد تشکل های دانش آموزی را از دیگر برنامه های اجرا شده توسط اداره سلامت و تندرستی برشمرد.
وی افزود: 160 هزار دانش آموز در سطح مدارس استان زنجان در دوره های تحصیلی ابتدائی، متوسطه اول و دوم از آموزش های بهداشتی و سلامت بهره مند شده اند.
رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: در مدارسی که دارای مربیان بهداشتی بوده اند این آموزش ها توسط این نیروهای پرتلاش انجام شده و در مناطقی که از این نیروها بهره مند نبودند آموزش ها با توزیع بروشورها و پوسترهای آموزشی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این استان محقق شده است.
مقدمی تعداد دانش آموزان ابتدایی دختر و پسر تحت پوشش از فلورایدتراپی را 86 هزار نفر عنوان کرد و افزود: 90 هزار نفر از دانش آموزان این مقطع تحصیلی نیز از آموزش های بهداشت دهان و دندان برخوردار شده اند.
وی یادآورشد: بر اساس آمار ارائه شده هر دانش آموز ابتدایی دارای پنج تا شش دندان پوسیده است که این وضعیت مطلوب نیست.
رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: درزمان حاضر 13 هزار سفیر سلامت در سطح مدارس استان زنجان فعال هستند که و هر کلاس درسی دارای سه سفیر است.
مقدمی با بیان اینکه 76 مدرسه در این استان مجری سفیران سلامت هستند، خاطرنشان کرد: 130 هزار نفر از دانش آموزان استان تحت پوشش برنامه های سفیران سلامت قرار دارند.
وی تاکید کرد: مدیران مدارس تا مهر امسال فرصت دارند تا نسبت به بهسازی فضای بوفه، دریافت کارت بهداشت و استفاده از روپوش در پایگاه های سلامت آموزشگاه ها اقدام کنند.
رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان به اجرای برنامه مبارزه با شپش سر در سطح مدارس اشاره کرد و گفت: این استان رتبه اول در کنترل پدیکلوریس' شپش سر' را دارد و این برنامه در مناطق 14 گانه اجرا می شود.
مقدمی یادآورشد: سال گذشته میزان شیوع پدیکلوریس در مدارس دخترانه پنج برابر مدارس پسرانه بود.
در پایان این مراسم از 18 دانش آموز برگزیده سفیران سلامت از نواحی 14 گانه و دو نفر از مجریان سفیران سلامت در این نواحی تجلیل شد.
20 نفر از دانش آموزانی که در زمستان سال گذشته در مسابقه نقاشی و داستان نویسی با موضوع شیوع بیماری آنفلوانزا شرکت کرده و برگزیده شدند، دانش آموزانی که به مسابقه جهانی دیابت آثار فرستاده اند و 10 نفر از دانش آموزانی که در برنامه پایگاه تغذیه سالم به تهران معرفی شده اند تجلیل شدند.
قبل از شروع برنامه تجلیل از سفیران سلامت استان زنجان، بسته های سلامت حاوی مسواک، خمیردندان و حوله به همه حاضران در این مراسم اهدا شد.
ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید