نماینده چین در امور سوریه، به ایران، عربستان و روسیه سفر می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 335054
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 20:56
با هدف تلاش برای حل بحران؛
وزارت امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه)‌ اعلام کرد، فرستاده ویژه پکن درخصوص سوریه قصد دارد به سوریه، عربستان، ایران و روسیه سفر کند تا مذاکراتی را درباره حل‌وفصل صلح‌آمیز این بحران صورت دهد.

120511024440-chinese-flag-story-top.jpg

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری رویترز، این جدیدترین تلاش‌های دیپلماتیک چین در منطقه در راستای حل‌وفصل درگیری در سوریه است.

چین که برای تامین نفت خود عمدتا به منطقه خاورمیانه متکی است این رویکرد را داشته که دیپلماسی خاورمیانه را به دیگر اعضای دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه و روسیه بسپارد. با این حال دولت پکن به تازگی تلاش‌هایش برای نقش آفرینی بیشتر در حل‌وفصل بحران سوریه را افزایش داده و در همین راستا اخیرا میزبان وزیر امور خارجه سوریه و چهره‌های وابسته به مخالفان سوری بود.

هوا چونایینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، شیه شیائویان، که سابق بر این سفیر چین در ایران بوده و ماه گذشته میلادی به عنوان فرستاده ویژه این کشور برای برای سوریه منصوب شد، در حال حاضر در شهر ژنو به منظور شرکت در مذاکرات صلح سوریه به سر می‌برد.

وی خاطر نشان کرد، شیائویان به مجرد خاتمه کارش در شهر ژنو به سوریه، عربستان و ایران سفر خواهد کرد.

هوا چونایینگ تصریح کرد: شیه شیائویان قصد دارد با طرفهای مربوطه به تبادل نظر جامعی درباره تلاش برای دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه بپردازد.

وی به جزئیات بیشتری درباره این سفرهای وی اشاره نکرد.

این فرستاده ویژه چین ماه گذشته میلادی نقش روسیه در جنگ در سوریه را تحسین کرده و گفت، جامعه بین المللی باید به منظور شکست تروریسم در منطقه بیشتر تلاش کند.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید