جنگ سوریه و نقش سیا | اتاق خبر
کد خبر: 335087
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 23:13
دو دستگی عرب ها در باره پرونده سوریه بدترین اختلافی است که در طول تاریخ آنها روی داده است، احساسات ضد و نقیض که بعضی سیاسی ، برخی اخلاقی و بیشترازهمه مذهبی واندکی هم مربوط به دموکراسی واقعی و آزادی ها، حول و حوش این پرونده را احاطه کرده است.

اتاق خبر - « سامی کلیب» روزنامه نگار برجسته لبنانی در مقاله ای تحت عنوان « ملت در سوریه کجا قرار دارد؟» که در روزنامه السفیر منتشر شده ، آورده است: برخی ها، بعضی از رفتارها را به بهانه وضعیت جنگی توجیه می کنند و دشمنان نظام سوریه با وجود همه اقدامات نظام سوریه برای مردم خود می گویند باید از فرصت به دست آمده برای ساقط کردن آن استفاده کرد.
کلیب نوشت که در ابتدای بحران سوریه برخی از معترضن اهل توطئه چینی نبودند اما بسیاری که به بحران دامن زدند اصلا اعتقادی به دموکراسی و آزادی نداشتند و چیز زیادی هم از آن نمی دانستند، برخی از آنها کینه ای از نظام سوریه به دل داشتنند و برخی نیز تحت تاثیر افکار اسلام گرایان مشکوک رشد کرده بودند، برخی از آنها هم مهره های پنهان سفارتخانه ها بودند و برخی اندیشه های تند مذهبی در سر داشتند و بعضی هم از اراذل و اوباش و جنایتکاران عدالت گریز بودند.
وی افزود: با اینکه شخصا اعتقادی به گزارش های غربی درباره کشورهای خودمان ندارم و آنها را کاملا برنامه ریزی و هدف گذاری شده برای بالا و پایین بردن جایگاه کشورها می دانم، اما به خاطر دارم که سازمان شفافیت جهانی در سال 2010 سوریه را در رده 127 ام از بین 180 کشور جهان و از حیث فساد در رتبه پانزدهم میان کشورهای عربی قرار داد.
این روزنامه نگار لبنانی خاطرنشان کرد: این درحالی بود که روزنامه لوموند فرانسه پیش بینی کرده بود سوریه در 10 سال آینده جزو کشورهای توسعه یافته در میان کشورهای پیرامونی خود قرار خواهد گرفت.
شاید برای همین بود که نتوانستند ثبات در سوریه را تحمل کنند به ویژه اینکه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه توانسته بود بسیاری از آرزوهای مردمش را تحقق بخشد هرچند یک قشر از تجار و مفسدان هم در میان نظام نفوذ کرده بودند.
«میشل ریمبو» سفیرسابق فرانسه در کتاب خود با نام tempete sur le grand moyen-orient (توفان در خاورمیانه بزرگ) که ترجمه عربی آن در آینده نزدیک منتشر خواهد شد، از اطلاعات مهمی پرده برمی دارد از جمله اینکه «در ژانویه 2014 سناتور «ماریو مورو» وزیر دفاع سابق ایتالیا تعریف کرده که در سال 2009 به کردستان عراق رفته و از یک مجتمع ساختمانی در حال ساخت بازدید کرده است».
«سناتور از پیمانکار می پرسد که هدف از بنای این همه ساختمان چیست؟ و این پاسخ را می شنود، اینها برای آوارگان جنگ سوریه است.»
کلیب تاکید کرد: این اتفاق مربوط به حداقل دو سال پیش از شروع جنگ در سوریه است و نشان می دهد که نقشه این جنگ قبل از آنچه که انقلاب های بهارعربی خوانده می شوند، طراحی و اجرا شده است.
ماجرا مهم شد؟ بسیار خوب...
ریمبو در این کتاب به مطلبی خطرناک تر اشاره می کند، برنامه ریزی برای به اصطلاح انقلاب سوریه با کمک «برنامه دموکراسی در سوریه» (Syria Democracy Program) انجام شده که از حمایت های مالی یکی از سازمان های غیردولتی مرتبط با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برخوردار است.
برنامه ریزی برای تجاوز امپریالیستی آمریکا علیه سوریه در تابستان سال 2001 به اتمام رسیده است.
شایان ذکر است ایده ورود «شورای ملی معارضان سوری» به میدان مذاکره با غرب به عنوان اولین گروه از معارضان را « دنیس راس» یکی از نومحافظه کاران آمریکا که یکی از مشاوران «باراک اوباما» بود و بعدها مشاور ویژه «هیلاری کلینتون» شد، طراحی و اجرا کرد.
سامی کلیب در ادامه مقاله خود با اشاره به برخی مشکلات و معضلات در سوریه و مناطق تحت سیطره نظام این کشور ، تاکید کرده است: جایی برای مقایسه نیست، اصلا نمی توان این مشکلات را با مشکلات و مصیبت های مردم سوریه در مناطق تحت سیطره تروریست ها ، تکفیری ها و امیران جنگ ها مقایسه کرد.
آنجا انسان ها ارزشی ندارند مگر به اندازه ای که نماینده «خلیفه» (سرکرده گروه تروریستی تکفیری) تصمیم بگیرد و تصمیم های او هم ربطی به انسانیت ، عصر حاضر و حتی تاریخ ندارد.
دیگر جایی برای حرف زدن در این زمینه ها باقی نمانده و تصاویر ذبح و قتل و لگدمال کردن و بریدن دست و سر و شلاق زدن و... خود گویای همه اینهاست، فساد رفتاری تفاوت زیادی با فساد عقل ها و قلب ها ندارد.
همچنین ظالمانه است اگر در گیرودار جنگ توقع «حکومت فاضله» را از نظام سوریه داشته باشیم، حتی در کشورهایی که تا حدودی دارای ثبات هستند می توان فسادهای بزرگتری سراغ گرفت (لبنان به عنوان بهترین نمونه). سوریه همین که تا الان دوام آورده و درمقابل بدترین و سیاه ترین جنگ های قرن و جهان زانو نزده و پایداری کرده است، برایش کفایت می کند.
کلیب خاطرنشان کرد:
«کمیته مبارزه با فساد» که سال گذشته توسط دولت سوریه تشکیل شد طرح های بسیار مهمی را ارائه کرده است البته مهم این است که به مرحله اجرا برسد.
یکی از این طرح های پیشنهادی این است: تشویق شهروندان برای همکاری با مسئولان مربوطه برای گزارش و کشف پرونده های فساد و ایجاد انگیزه بین مردم برای همکاری در شناسائی مقامات فاسد.
این روزنامه نگار لبنانی خاطرنشان کرد: جنگ با توقف شلیک توپخانه ها پایان نمی یابد، بلکه زمانی خاتمه می یابد که آثار ویرانگر آن از دل و جان مردم سوریه پاک شود و این به طور قطع نیازمند آن است که مردم سوریه نسبت به آینده امید واقعی پیدا کنند.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید