جزئیات حادثه نفتی در شمال کشور | اتاق خبر
کد خبر: 335090
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 23:18
یک مقام مسئول با تشریح جزئیات شکستگی یک خط لوله انتقال گازوئیل در شمال کشور اعلام کرد: ورود گازوئیل به رودخانه تجن مهار شده است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر هوشنگ رشیدی  در تشریح جزئیات حادثه شکستگی یک خط لوله انتقال گازوئیل در شمال کشور، گفت: به دنبال بارش های شدید و روان شدن سیلاب و طغیان رودخانه تجن، دیوار رودخانه شسته شده و با ورود سنگ‌های بزرگ به رودخانه، خط لوله انتقال گازوئیل در خط لوله ۱۲ اینچی لاجیم- ساری دچار شکستگی شده است.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال با اعلام اینکه شکستگی خط لوله به دلیل وقوع سیلاب منجر به نشت گازوئیل شده بود، تصریح کرد: با ورود نیروهای عملیاتی و بستن شیرهای کنترل از ورود و نشت گازوئیل به داخل رودخانه تجن جلوگیری شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون نشت گازوئیل به طور کامل مهار شده است، اظهار داشت: با مهار نشت این فرآورده نفتی و ترمیم نقاط آسیب دیده خط لوله از وقوع یک فاجعه بزرگ زیست محیطی در سطح منطقه جلوگیری شده است.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی هم کارکنان فنی و عملیاتی خطوط لوله در منطقه آسیب دیده حضور دارند، بیان کرد: با توجه به عبور خط لوله ۳۲ اینچی انتقال نفت خام در حریم خط لوله انتقال گازوئیل، نیروهای عملیاتی بلافاصله «ولوهای» دو سوی این خط لوله را در منطقه بستند تا امنیت لازم را برای این خط در برابر فشار سیلاب تامین كنند.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال، افزود: در حال حاضر نیز با همكاری مدیریت بحران استان مازندران تدابیر لازم برای به حداقل رساندن تبعات ناشی از نشت مواد نفتی به داخل رودخانه تجن اندیشیده شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه باران هفته جاری در سطح استان مازندران باعث بروز سیل در بخشی از مناطق و رودخانه‌ها شده است، تاکید کرد: سد شهید رجایی که در مسیر چندین رودخانه قرار دارد هم از این قاعده مستثنی نبود زیرا حجم بارش باران به حدی بود که به احتمال زیاد پس از باز شدن دریچه‌های سد، حجم آب رودخانه ناگهان افزایش یافت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر افزایش یک باره حجم آب رودخانه به دنبال باز شدن دریچه های سد شهید رجایی منجر به شستگی شدید حریم رودخانه و در نهایت برخورد سنگ‌های بزرگ به خط لوله انتقال گازوئیل در این منطقه شده است.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید