دبیرکل ناتو: حوادث اخیر دریای بالتیک در شورای ناتو- روسیه مطرح می شود | اتاق خبر
کد خبر: 335091
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 23:23
«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو، اعلام کرد: حوادث «خطرناک» مربوط به ارتش های روسیه و آمریکا در دریای بالتیک، در نشست فردا (چهارشنبه) شورای ناتو – روسیه به بحث گذاشته می شود.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری فرانسه از لوکزامبورگ، استولتنبرگ امروز (سه شنبه) اعلام کرد: حوادث هفته گذشته در دریای بالتیک و رفتار خطرناک و غیر حرفه ای هواپیماهای روسیه در نزدیکی ناو و هواپیمای آمریکایی، لزوم باز بودن مسیر روابط نظامی را نشان داد.
پیشتر مقامات آمریکایی ادعا کرده بودند دو فروند جنگنده سوخو متعلق به روسیه بر فراز ناو آمریکایی در دریای بالتیک به طور خطرناک پرواز و برای این ناو ایجاد مزاحمت کرده اند.
ارتش روسیه اتهامات وارد شده از سوی مقامات آمریکایی را رد کرده است.
دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) همچنین، تبادل دیدگاه ها، شفافیت، رایزنی برای پیش بینی مسائل، گفت و گو در مورد اوکراین و اجرای توافق «مینسک» را از اهداف اصلی شورای ناتو – روسیه برشمرد.
استولتنبرگ افزود: سفیران ناتو امیدوارند ساز و کار کاهش خطر مربوط به فعالیت های نظامی همانند آنچه در روزهای گذشته در دریای بالتیک رخ داد، تقویت شود.
وی عنوان کرد: انتظار دارم روسیه دیدگاه خود در این باره را ارائه دهد. ما از گفت و گو هراسی نداریم و در شرایط دشوار و تنش های شدید بیشتر به مذاکره پایبند هستیم.
دبیرکل ناتو همچنین در پاسخ به انتقادهای مسکو که ناتو را به تقویت نظامی «غیر قابل توجیه» در کشورهای منطقه بالتیک متهم می کند، گفت: ناتو به دنبال جنگ سرد و یا رقابت تسلیحاتی دیگری نیست.
فردا نمایندگان 28 کشور عضو ناتو و روسیه برای نخستین بار از ژوئن (خرداد/ تیر) 2014 میلادی، در بروکسل و برای برگزاری شورای ناتو- روسیه که فعالیت آن از زمان بحران اوکراین به حال تعلیق درآمده بود، گرد هم می آیند.
به گزارش ایرنا، روسیه در ماه مارس (اسفند) 2014 میلادی پس از آن که مردم شبه جزیره کریمه در یک همه پرسی رای به جدایی از اوکراین دادند، این منطقه را به خاک خود ضمیمه کرد. غرب این اقدام را به رسمیت نمی شناسد و به خاطر آنچه نقش مخرب در ناآرامی های اوکراین عنوان می کند، تحریم هایی را علیه روسیه به اجرا گذاشته است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید