حمله انتحاری دیروز كابل در 10 سال گذشته بی سابقه بود | اتاق خبر
کد خبر: 335299
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 11:33
یك روزنامه افغان نوشت: حمله ‌تروریستی دیروز كابل در10سال گذشته بی‌سابقه بوده است وطالبان با طراحی و اجرای این حمله نشان دادند كه با همه مردم افغانستان، دشمنی دارند.

اتاق خبر - روزنامه «8 صبح» در سرمقاله روز چهارشنبه افزود كه انفجار تروریستی در یك محل پر ازدحام، تنها از دست گروهی برمی‌آید كه غیر از خودش با هر زنده‌ای خصومت می‌ورزد و گروهی كه داعیه سیاسی و اجتماعی داشته باشد، مردم عامی را با این وحشت، قتل عام نمی‌كند.
این روزنامه نوشت: قتل عام مردم در خیابان‌های كابل، نشان‌دهنده ‌آن است كه گروه طالبان مرگ همه را می‌‌خواهد . آنان شاید می‌خواهند امارت‌ شان را روی اجساد كشته‌شد‌گان بنا كنند و هیچ كسی را زنده نگذارند.
8 صبح افزود: برای مقابله با حملات تروریستی طالبان، ارگ و سپیدار تنها به محكوم كردن جنایت آنان اكتفا نكنند . مردم انتظار دارند كه دولت، موضع واضح و روشنی در قبال آنان اتخاذ كند.
این روزنامه با اشاره به اینكه بعد ازحملات تروریستی 11 سپتامبر و حمله های تروریستی در اروپا، سران این كشورها به روشنی از دشمن خود نام بردند و تكلیف خود را با آنان روشن كردند، افزود: سران حكومت وحدت ملی، باید به مردم بگویند كه دشمن مردم و دولت افغانستان، طالبان هستند.
8 صبح نوشت: سران حكومت، باید بسیار واضح به مردم بگویند كه تلاش‌های آنان برای مذاكره با طالبان و پیدا كردن یك راه‌حل سیاسی به شكست انجامیده است. مردم حق دارند در مورد علت شكست این تلاش‌ها بدانند.
به نوشته این روزنامه افغان، عمده‌ترین علت شكست این تلاش‌ها، افكارسیاسی ومذهبی طالبان است.وقتی گروهی، خود را امارت و رهبرش را امیرالمومنین بخواند، واضح است كه دروازه مذاكره را بسته است.چرا هیچ كشوراروپایی ازتلاش برای مذاكره با ابوبكر البغدادی سخن نمی‌گوید؟ دلیل واضح است. داعش خودش را خلافت می‌داند و در پی گسترش قلمروی خویش است. مذاكره در مرام این گروه نیست.
8 صبح افزود: طالبان هم مثل داعش هستند. می‌خواهند امیرالمومنین‌شان صاحب قلمرو بیشتر شود. آنان با نظم سیاسی مدرن، جمهوریت و سیاست رقابتی، كه بخش جدایی‌ناپذیر افغانستان كنونی است، مشكل دارند.
به نوشته این روزنامه، صحبت از مذاكره با طالبان وقتی می‌تواند منطق داشته باشد كه این گروه داعیه امارت را كنار بگذارد. این نكات را باید سران حكومت به مردم با وضوح تمام بیان كنند. در پیام حكومت این نكته هم باید گنجانیده شود كه برادر و مخالف سیاسی خطاب كردن طالبان، اشتباه بود. طالبان دشمنان ایدیولوژیك نظام مشروع افغانستان هستند.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید