هيلاري و ايران | اتاق خبر
کد خبر: 335307
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 12:10
روزنامه شرق در صفحه ديپلماسي گزارشي را درباره مواضع هيلاري كلينتون نسبت به ايران از گذشته تا كنون و آينده روابط ايران و آمريكا در صورت به قدرت رسيدن وي به چاپ رساند.

اتاق خبر - در اين گزارش كه در شماره چهارشنبه يكم ارديبهشت 1395 هجري خورشيدي منتشر شد، مي خوانيم: اواخر ماه مارس ٢٠١٦؛ يعني ابتداي سال ١٣٩٥ سياست‌سازان در حزب دموكرات آمريكا نفس راحتي كشيدند. نتيجه نظرسنجي‌ها از اين تاريخ به بعد عموما از پيشتازي هيلاري كلينتون بر دونالد ترامپ حكايت دارند و نشان مي‌دهند در صورت راهيابي هيلاري كلينتون، نامزد پيشتاز دموكرات‌ها و دونالد ترامپ، نامزد شاخص جمهوري‌خواهان، به مرحله نهايي انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا، نامزد حزب دموكرات پيروز ميدان خواهد بود.

برخي معتقدند رسانه‌هاي آمريكايي سال‌هاست تلاش مي‌كنند ذهن مردم اين كشور را براي انتخاب هيلاري كلينتون به‌عنوان رياست‌جمهوري آمريكا آماده كنند. اين قبيل تحليل‌ها معمولا پخش سريال‌هاي پربيننده و فيلم‌هاي سينمايي هاليوودي با نمايش يك زن به‌عنوان رئيس‌جمهور آمريكا را نشان‌دهنده اين سياست‌گذاري مي‌دانند.
هيلاري رودهام كلينتون، جزء زنان قدرتمند جهان است، زندگي شخصي او با سياست آميخته است؛ از همان زماني كه در سال ١٩٦٩ در رشته علوم سياسي وارد دانشگاه ييل شد تا سال ١٩٧٤ كه در اوج رسوايي واتر گيت كه به‌عنوان دستيار كميته قضائي كاخ سفيد كه در باره ريچارد نيكسون تحقيق مي‌كرد مشغول كار شد. هيلاري از سال ١٩٩٣ تا ٢٠٠١ بانوي اول ايالات متحده آمريكا بود.
يكي از حساس‌ترين مقاطع زندگي هيلاري، سال ١٩٩٨ است؛ هنگامي كه رسوايي لوينسكي اتفاق افتاد، در آن زمان فاش شد كه بيل كلينتون، همسر هيلاري و رئيس‌جمهور وقت آمريكا، با مونيكا لوينسكي يكي از كارآموزان كاخ سفيد ارتباط داشته است، به اين ترتيب هيلاري و زندگي خانوادگي او زير ذره‌بين رسانه‌ها قرار گرفت، او در اولين واكنش خود شايعات را اتهاماتي ناشي از يك «توطئه گسترده دست راستي» دانست كه توسط دشمنان بيل سازمان‌دهي شده است؛ اما پس از اينكه شواهدي روشن از اين ماجرا منتشر شد، هيلاري بيانيه‌اي علني منتشر و بر تعهد خود به ازدواجشان تأكيد كرد. او در خاطرات سال 2003 خود دليل اين تصميمش را «وجود عشقي كه دهه‌ها پايدار مانده بود» دانست و افزود: «هيچ‌كس مرا بهتر از بيل نمي‌فهمد و بهتر از او نمي‌تواند مرا بخنداند. حتي پس از همه اين سال‌ها او هنوز جذاب‌ترين، نيروبخش‌ترين و سرزنده‌ترين شخصي است كه ديده‌ام».
هيلاري كلينتون در سال 2000 به‌عنوان نخستين سناتور زن از ايالت نيويورك به سنا رفت. اگرچه بعد از حوادث ١١ سپتامبر او به جنگ افغانستان و قطع‌نامه عراق رأي مثبت داد؛ اما با سياست‌هاي دولت بوش مخالفت‌هاي زيادي كرد. او در رقابت براي كسب نامزدي حزب دموكرات در انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا در سال 2008 شركت كرد و رقابت نزديكي با باراك اوباما داشت؛ اما در نهايت نامزدي حزب دموكرات را به اوباما باخت.
او از ژانويه 2009 تا فوريه 2013 به‌عنوان وزير امور خارجه در دولت اوباما كار كرد؛ در مقطعي حساس كه مصادف با بهار عربي بود. هيلاري پس از ترك وزارت امور خارجه، پنجمين كتاب خود را نوشت و از آوريل ٢٠١٥ اعلام كرد براي نامزدي حزب دموكرات در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016 شركت خواهد كرد. اكنون مهم‌ترين رقيب هيلاري در رقابت‌هاي درون حزبي دموكرات‌ها سندرز است.


**وحشت از شواليه پير دموكرات
سندرز، سناتور ٧٠ساله، با موهاي پريشان و غرغرهاي هميشگي‌اش از نابرابري‌هاي اجتماعي، در مدتي كوتاه به شخصيتي شاخص در حزب دموكرات و رقيب جدي هيلاري كلينتون تبديل شده است. سندرز چند قدمي بيشتر با هيلاري فاصله ندارد و درست پشت‌سر او ايستاده است و امكان تكرار داستان ناخوشايند سال ٢٠٠٨ ميلادي براي هيلاري وجود دارد؛ در آن زمان هيلاري تا لحظه آخر در صدر نظرسنجي‌ها بود، اما در دقيقه ٩٠ مغلوب باراك اوباما، رئيس‌جمهوري فعلي ايالات متحده شد. گفته مي‌شود آراي سندرز آراي خالص است؛ آراي خالص يعني اينكه، اين آرا ناشي از فعاليت كمپين‌هاي ضدهيلاري كلينتون نيست. در واقع طرفداران و حاميان سندرز او را خيلي دوست دارند، اين علاقه حتي در بين جوانان هم ديده مي‌شود، تا جايي كه به سندرز لقب «شواليه پير دموكرات» داده‌اند. ريزش آراي هيلاري كلينتون در برخي از ايالت‌ها در واقع تكرار داستاني از گذشته است. برخي مي‌گويند سال ٢٠٠٨ موبه‌مو در حال تكرارشدن براي هيلاري كلينتون است. كريس سيزيلا در واشنگتن‌پست مي‌نويسد: دموكرات‌ها هيلاري كلينتون را دوست دارند؛ اما مشكل اين است كه آنها عاشق او نيستند.


**هيلاري و سياست خارجي
استفان والت، استاد روابط بين‌الملل دانشگاه هاروارد پيروزي ترامپ در انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا را يك افول بسيار بزرگ مي‌داند و مي‌گويد رياست‌جمهوري ترامپ مي‌تواند تجربه ايتاليا در دوره موسوليني و برلوسكوني را براي مردم آمريكا تكرار كند. او تحليل كاملي از سياست خارجي هيلاري دارد؛ «ديدگاه‌هاي هيلاري كلينتون درباره سياست خارجي ممكن است به فراخور موقعيت تغيير كند. او علاوه بر اينكه هشت سال بانوي اول ايالات متحده بوده است، سابقه يك دوره تصديگري وزارت خارجه و دو دوره عضويت در سناي آمريكا را دارد. تيم سياست خارجي او متشكل از افراد تحصيل‌كرده و باتجربه در اين زمينه است. سياست خارجي هيلاري كلينتون در بسياري از جنبه‌ها به سياست خارجي اوباما شبيه خواهد بود؛ اما ابعاد نظاميگري آن بيشتر مي‌شود.
كلينتون در مقام سناتور، همواره از استفاده از نيروي نظامي حمايت مي‌كرد – براي مثال مي‌توان از حمايت او از جنگ عراق ياد كرد - در مقام وزير خارجه نيز او از حمله به ليبي و حضور نيروهاي آمريكا در افغانستان حمايت كرد. تجاوز روسيه به اوكراين و غافلگيري آمريكا در زمان وزارت او صورت گرفت و اگر آمريكا به توصيه‌هاي او براي ورود به جنگ سوريه ترتيب اثر داده بود، درحال‌حاضر آمريكا عميقا در جنگ سوريه فرو رفته بود. اما دركل مي‌توان گفت انتخاب او تحول راديكالي را در سياست خارجي آمريكا به همراه نخواهد داشت. نگراني و دغدغه اصلي اين است كه كلينتون و مشاوران آن عميقا به استراتژي هژموني ليبرال پايبند هستند. اين استراتژي از زمان پايان جنگ سرد توسط آمريكا دنبال شده است. اين استراتژي رهبري آمريكا را بلامنازع مي‌داند و به منافع ساير كشورها توجه نمي‌كند».


**ماجراي ركسانا صابري
در اوايل سال ١٣٨٨ و در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري در ايران موضوع يك زنداني پاي هيلاري را به سياست داخلي ايران كشاند. بازداشت ركسانا صابري خبرنگار ايراني- آمريكايي با واكنش وزير امور خارجه آمريكا روبه‌رو شد. هيلاري كلينتون چندين بار خواهان آزادي ركسانا صابري شد و بار‌ها اعلام كرد نسبت به سلامتي ركسانا صابري نگران است. صابري پس از آزادي به همراه پدر و مادرش به ملاقات وزير امور خارجه آمريكا رفت و هيلاري ضمن خوشامدگويي به او گفت: «ما از بازگشت سالم ركسانا به كشور و حضور پدر و مادر او در جمع خود بسيار شادمانيم. اين موضوعي بسيار نگران‌كننده براي كشور ما، براي دولت اوباما و براي شخص من نه‌تنها به‌عنوان وزير امور خارجه، بلكه به‌عنوان يك مادر، به شمار مي‌رفت. قلب من هر روز با ركسانا و پدر و مادر او بود. ما از اينكه او اكنون آزاد است و توانسته به اين كشور بازگردد، احساس حق‌شناسي مي‌كنيم».
روز ٢١ ارديبهشت ١٣٨٨ عبدالصمد خرمشاهي، وكيل‌مدافع ركسانا صابري، خبر آزادي او را به رسانه‌ها اعلام كرد و گفت نامه احمدي‌نژاد تأثير بسزايي در آزادي صابري داشت و بعد از اين نامه بود كه دادگاه با دقت نظر بسياري به بررسي پرونده صابري پرداخت كه درنهايت منجر به آزادي او شد. دادگاه تجديدنظر در ايران سرانجام رأي دادگاه بدوي را نقض و صابري را به دو سال حبس محكوم كرد كه اين مجازات پنج سال تعليق شده است.


**موضع كلينتون در قبال توافق هسته‌اي ايران
آخرين و سخت‌ترين قطع‌نامه شوراي امنيت درباره ايران در دوره تصدي هيلاري كلينتون بر وزارت خارجه آمريكا صادر شد. قطع‌نامه ١٩٢٩ در ژوئن ٢٠١٠ سخت‌ترين تحريم‌هاي اقتصادي را متوجه ايران و هيلاري از اين قطع‌نامه حمايت كرد.
اما دو روايت كاملا متفاوت از موضع كلينتون در قبال توافق ايران وجود دارد؛ روايت اول هنگامي مطرح شد كه حيم سابان، ‌ميلياردر و حامي مالي ديرينه كلينتون، با شبكه يك رژيم اسرائيل مصاحبه مي‌كرد. از سابان پرسيده شد موضع كلينتون در قبال چارچوب توافق با ايران كه به‌تازگي به دست آمده، چيست؟ سابان مدعي شد كه «موضع او را مي‌دانم و نمي‌توانم درباره آن صحبت كنم». وقتي خبرنگار در اين زمينه اصرار كرد، سابان در پاسخ گفت: «تمام چيزهايي كه كلينتون به آنها فكر مي‌كند و همه كارهايي كه او انجام مي‌دهد، هميشه براي اسرائيل خوب است. نيازي نيست دراين‌باره نگران باشيم». همين اظهارات موجب شد برخي از تحليلگران به اين نتيجه برسند كه «كلينتون مخالف توافق است»، اما برداشت‌هايي از اين‌دست برخلاف بيانيه كلينتون پس از توافق هسته‌اي و استقبال از توافق كه آن را «گامي مهم» ناميد، وجود دارد. كلينتون درباره توافق با ايران گفته «مشكلات هميشه در جزئيات است. اما ديپلماسي اين شايستگي را دارد تا شانسي براي رسيدن به موفقيت داشته باشد».
كلينتون تاكنون بارها مواضعي سخت در برابر ايران اتخاذ كرده است. او در سخنراني كنگره در ارديبهشت 1388 با ادعاي تلاش براي توقف برنامه هسته‌اي صلح‌آميز ايران، اتهاماتي را متوجه ايران كرد. او ادعاهاي خود درباره تحريك‌آميزبودن دستيابي ايران به فناوري صلح‌آميز هسته‌اي را تكرار كرد. همچنين وزير امورخارجه آمريكا در اكتبر 2009 در سفر به لندن و پس از ديدار با مسئولان اين كشور اعلام كرد «جامعه بين‌الملل تا ابد به انتظار ايران نخواهد نشست، ايران بايد پايبندي به تعهداتش را عملي كند».
دفتر هيلاري كلينتون در 14 سپتامبر 2012 در بيانيه‌اي مواضع وزارت امور خارجه آمريكا درباره برنامه هسته‌اي ايران را اعلام كرد. در اين بيانيه آمده است: «ايالات‌متحده مصمم است مانع دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي شود و براي نيل به اين هدف، سياست دوگانه‌اي را دنبال كرده است. ايران بايد در همه مسائل باقي‌مانده به‌طور‌كامل و بلافاصله با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همكاري كند. ما از تصميم جامعه بين‌المللي مبني‌بر روشن‌كردن اينكه ايران ملزم است به تعهدات بين‌المللي خود عمل كند، تعهداتش را به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي رعايت كند و صلح‌آميزبودن اهداف خود را به اثبات برساند، استقبال مي‌كنيم. جامعه بين‌المللي همچنين مصمم است درآمدهاي نفتي ايران را به ميزان قابل توجهي كاهش دهد...».
روايت دوم را تحليلگران و رسانه‌هايي نقل مي‌كنند كه معتقدند هيلاري يكي از كساني است كه براي توافق با ايران تلاش زيادي كرده است. خبرگزاري آسوشيتدپرس سال گذشته با انتشار گزارشي تحليلي به نقش «هيلاري كلينتون»، در موفقيت نهايي مذاكرات هسته‌اي ايران و ١+٥ اشاره كرد و موضوع مذاكرات هسته‌اي و موفقيت ديپلماسي ايران و آمريكا را برگ برنده هيلاري در مقابل جمهوري‌خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري پيشِ‌رو دانست. آسوشيتدپرس نوشت: «هيلاري در زماني كه سكان سياست خارجي آمريكا را در دست داشت، درباره موضوع برنامه هسته‌اي ايران نقش كليدي را در كابينه اوباما ايفا مي‌كرد. كلينتون بود كه مشاور نزديك خود «جك سوليوان» را براي شركت در مذاكرات مخفيانه با نمايندگان ايران به مأموريت اعزام كرد».
جان كري، وزير امور خارجه آمريكا، درباره هيلاري گفته است: براي او در انتخابات رياست‌جمهوري، ‌آرزوي موفقيت مي‌كنم؛ كلينتون متحدان را بازسازي و به مذاكرات آتش‌بس در غزه كمك و تماس‌هاي اوليه را با ايران برقرار كرد.
هيلاري بلافاصله پس از آنكه ايران و گروه ١+٥ اعلام كردند توانسته‌اند به يك تفاهم سياسي مشترك بر سر برنامه هسته‌اي ايران و چگونگي لغو تحريم‌هاي بين‌المللي اين كشور دست يابند، با انتشار بيانيه‌اي قويا از اين تفاهم‌نامه حمايت كرد. در اين بيانيه آمده بود: «من قويا از اين تفاهم به‌عنوان گامي كه موجب افزايش امنيت در آمريكا و جامعه بين‌المللي مي‌شود، حمايت مي‌كنم. تفاهمي كه ايران و قدرت‌هاي جهاني توانستند به آن دست پيدا كنند، گامي است بسيار مهم در جهت حصول توافق جامع كه موجب جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي و تقويت امنيت آمريكا، اسرائيل و منطقه مي‌شود».البته هيلاري كلينتون در اتخاذ مواضع متناقض سابقه‌دار است؛ او مهرماه سال گذشته در اولين برنامه مناظره نامزدهاي حزب دموكرات در انتخابات رياست‌جمهوري در «لاس‌وگاس»، مقامات ايران را دشمن اصلي خود خطاب كرد.
به گزارش سي‌ان‌ان، كلينتون در نوبت سخنراني خود در پاسخ به اين سؤال كه شما در جايگاه رئيس‌جمهور چه كساني را دشمن خود مي‌دانيد، جواب داد: علاوه بر انجمن ملي سلاح، شركت‌هاي بيمه، شركت‌هاي توليد دارو، (مقامات) ايراني و احتمالا جمهوري‌خواهان، دشمن من محسوب مي‌شوند.
ادامه تهديد
او در آذرماه نيز ايران را تهديد كرد كه در صورت سرباززدن از توافق هسته‌اي (برجام) گزينه نظامي آمريكا روي ميز مي‌آيد. محل اين سخنراني، مؤسسه بروكينگر بود؛ هيلاري ابتدا گفت او هم مانند دولتمردان آمريكا موافق است كه «ايران نبايد به بمب اتمي دست پيدا كند» و افزود: «توافق هسته‌اي توافق كاملي نيست ولي اگر آن را تهاجمي اجرا كنيم، از دستيابي ايران به بمب جلوگيري مي‌كند». او ادامه داد: «ايران ميزان جديت ما را مي‌آزمايد و اين كار را با اقدامات تحريك‌آميز خود شروع كرده است».هيلاري مدعي شد: «هر جاي خاورميانه كه نزاع و درگيري است، رد پاي ايران را مي‌بينيم؛ حتي سپاه پاسداران (انقلاب اسلامي) با تسليح حزب‌الله سعي مي‌كند از بلندي‌هاي جولان، اسرائيل را تهديد كند. ايران بداند كه آمريكا قاطعانه تصميم مي‌گيرد و اگر توافق هسته‌اي شكست بخورد يا ايران آن را نقض كند، گزينه نظامي روي ميز مي‌آيد».
در مناظره تلويزيوني كه در اواخر بهمن در شهر ميلواكي در ايالت ويسكانسين برگزار شد، هيلاري گفت: «نبايد اجازه دهيم نيروهاي ايراني با پيروزي در سوريه در مرزهاي اسرائيل مستقر شوند». او راهبرد خود را درباره سوريه تشريح كرد و گفت: هدف ما برقراري آتش‌بس و بعد حل‌وفصل سياسي از طريق گردآوردن گروه‌هاي مختلف درگير در سوريه بوده اما اين كار بسيار دشوار و پيچيده است چراكه علاوه بر روسيه، ايران نيز يك نقش‌آفرين بزرگ محسوب مي‌شود و تركيه و عربستان و ديگران نيز هستند كه از نظر خودشان منافع مهمي در سوريه دارند. هيلاري در مورد آزمايش موشكي سپاه هم در اسفند ماه، واكنش تندي نشان داد و گفت به‌شدت نگران آزمايش‌هاي موشكي اخير ايران است. او افزود: ايران بايد به دليل اين اقدامات، تحريم شود و جامعه جهاني بايد به ايران نشان دهد كه تهديدات اين كشور عليه اسرائيل تحمل نخواهد شد.


**آمريكا دشمن ايران نيست
هيلاري كلينتون در اوايل فروردين امسال در كنفرانس سالانه آيپك، درباره روابط آمريكا و رژيم اسرائيل در دوره زمام‌داري احتمالي خود سخن گفت. او گفت: «من و (باراك) اوباما (رئيس‌جمهور آمريكا) هميشه در مورد همه‌چيز اتفاق نظر نداشتيم ولي هميشه در مورد تعهد تزلزل‌ناپذير براي حفظ امنيت وطن‌ملت يهود، نظري يكسان داشتيم؛ در اين راه بود كه گنبد آهنين براي اسرائيل و سخت‌ترين تحريم‌هاي تاريخ عليه ايران ايجاد شد». كلينتون از «كانديداهايي كه فكر مي‌كنند مي‌توان امنيت خاورميانه را به ديكتاتورها سپرد» انتقاد كرد و گفت: «اين اشتباهي خطرناك است كه فكر كنيم آمريكا در خاورميانه منافع حياتي ندارد».
هيلاري در اين كنفرانس سه تهديد رفتار تهاجمي ايران، موج روبه‌خيزش افراطي‌گرايي و تلاش براي مشروعيت‌زدايي از اسرائيل را تهديد‌هاي پيش‌روي ايالات‌متحده و رژيم اسرائيل دانست. هيلاري كلينتون به توافق هسته‌اي ايران و ١+٥ هم اشاره كرد و گفت: در نتيجه برجام، اسرائيل امن‌تر شده «ولي تكرار مي‌كنم، رويكرد فعلي ما در برابر ايران، اعتماد و راستي‌آزمايي است؛ حال آنكه رويكرد ما بايد بي‌اعتمادي و راستي‌آزمايي باشد».هيلاري كلينتون در انتهاي سخنانش گفت كه آمريكا دشمن مردم ايران نيست بلكه حامي آنها براي ايجاد تغييرات مثبت در اين كشور است.
**زناني كه به كلينتون رأي ندهند به جهنم خواهند رفت
در انتخابات رياست‌جمهوري سال ٢٠١٦ در آمريكا به دليل حضور هيلاري، رد پاي تبليغات معطوف به جنسيت پررنگ است. حاميان او در حزب دموكرات زنان را تشويق و ترغيب به رأي‌دادن براي انتخاب نخستين رئيس‌جمهور زن در آمريكا مي‌كنند. در بهمن‌ سال گذشته، مادلين آلبرايت، وزير امور خارجه دولت بيل كلينتون، در سخناني در حمايت از كلينتون در جمع حاميانش در شهر كنكورد ايالت نيوهمپشاير، از زنان خواست به هيلاري به‌عنوان نخستين بانوي رئيس‌جمهور رأي دهند. او انقلاب را از اين زاويه معنا كرد كه نخستين بانوي سياسي آمريكا به كاخ سفيد راه يابد.
آلبرايت گفت: مردم از انقلاب صحبت مي‌كنند. چه انقلابي مي‌تواند مهم‌تر از انتخاب نخستين زن به‌عنوان رئيس‌جمهوري آمريكا باشد. زنان جوان آمريكا، شما بايد كمك كنيد اين انقلاب صورت بگيرد. او در ادامه حتي براي هيجاني‌كردن موضوع، پا را كمي فراتر گذاشت و براي شوردادن به سخنان خود با تأكيد به زنان براي حمايت و رأي به كلينتون، گفت: در جهنم جايي ويژه براي زناني است كه به كلينتون رأي ندهند. هيلاري كلينتون نيز در مصاحبه‌اي با برنامه هفتگي شبكه خبري ان‌بي‌سي آمريكا در حمايت از اظهارات آلبرايت درباره به‌جهنم‌رفتن زناني كه به كلينتون رأي ندهند، گفت: آلبرايت تجربه دهه‌ها زندگي سياسي و اجتماعي را دارد كه از نظر من بسيار ارزشمند و قابل‌احترام است. من او را تحسين مي‌كنم و فكر مي‌كنم مي‌خواسته به زنان يادآوري و تأكيد كند كه مبارزه براي حقوقشان پايان نيافته است و زنان بايد تا زمان رسيدن به مطالبات و خواست‌هاي خود به اين مبارزه ادامه دهند.
اين سخنان آلبرايت جنجالي شد و كمپين سندرز، كمپين رقيب را به استفاده از ادبيات و نگاه جنسيتي براي رأي‌جمع‌كردن از زنان متهم كرد.
*منبع: روزنامه شرق

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید