دنياي اقتصاد و سه چالش لايه سوم برجام | اتاق خبر
کد خبر: 335343
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 13:27
روزنامه دنياي اقتصاد در شماره چهارشنبه يكم ارديبهشت در توضيح تيتر يك، به سه لايه قابل تصور براي برجام اشاره كرد و نوشت: لايه اول به فاز سياسي بازمي‌گردد كه به تنظيم توافق ميان ايران و غرب منجر شد.

اتاق خبر - اين روزنامه با درج عنوان پاسخ روحاني به منتقدان برجام، آورد: اولين سفر استاني رئيس‌جمهوري در سال 95، روز گذشته با سفرش به زادگاهش كليد خورد. حسن روحاني در جمع مردم سمنان در ورزشگاه تختي اين شهر با دفاع از دستاوردها و «گشايش‌هاي برجام» در طول سه ماه اخير و انتقاد شديد از «هجمه‌هاي غيراخلاقي» برخي رسانه‌ها گفت: «برخي سوال مي‌كنند و مي‌گويند كه برجام براي ما چه كرده، اين در حالي است كه برجام يك افتخار سياسي و حقوقي براي تاريخ ملت ايران ثبت كرده است.» به گزارش «ايرنا» او ادامه داد: «كار خود را در حالي آغاز كرديم كه تورم، ركود، بيكاري و عدم‌آرامش در بازار، زندگي مردم و آينده كشور و اقتصاد را در ذهن مردم با ترديدهاي فراوان مواجه كرده بود.»
روزنامه دنياي اقتصاد با انتشار عنوان دو چهره متفاوت فروردين بورس، نوشت: بورس تهران گرچه معاملات روزهاي ابتدايي فروردين را با شتاب قابل‌توجهي در جهت مثبت آغاز كرده بود و حتي توانست كانال 81 هزار واحدي را فتح كند، اما در هفته پاياني به‌دنبال افزايش فشار فروش نوسان‌گيران و برخي نگراني‌ها در زمينه رفع تحريم‌هاي بين‌المللي، مسير اصلاحي در پيش گرفت. برآيند اين اوج و فرودها منجر به ثبت زيان 2.2 درصدي بورس در فروردين‌ماه شد و شاخص كل در ارتفاع 78 هزار و 431 واحدي به كار خود پايان داد.
اين روزنامه با انتخاب عنوان تقابل آمريكا با سعودي‌ها؟، آورد: گزارش كنگره آمريكا در مورد نقش دولت‌هاي خارجي در حادثه 11 سپتامبر، مقامات سعودي را دچار هراس كرده است. به گزارش سي.ان.ان، عادل الجبير وزير خارجه عربستان طي يك ماه اخير مدام به واشنگتن سفر كرده و تهديد مي‌كند كه در صورت تصويب لايحه 11سپتامبر، 750 ميليارد دلار از دارايي‌هاي سعودي را از آمريكا خارج خواهد كرد. كاخ سفيد روز دوشنبه به‌طور ضمني به عربستان هشدار داد كه بي‌ثبات ساختن نظام مالي بين المللي به نفع رياض نيست. «دنياي اقتصاد» در دو گزارش به بررسي تحولات سياسي جديد ميان رابطه آمريكا و سعودي‌ها و تهديد اقتصادي آمريكا از سوي عربستان پرداخته است.
روزنامه دنياي اقتصاد با تحليل عنوان خطر انحراف متراژ در ساخت‌وساز، نوشت: پشتيباني وام 130 ميليوني از عرضه آپارتمان‌هايي كه فقط 17 درصد در بين «تقاضاي موثر» خريدار دارد پيشنهاد معاونت مسكن براي اصلاح ضوابط تسهيلات بابت تشويق به كوچك‌سازي وام‌هاي جديد ساخت مسكن با تحريك سازنده‌ها به احداث آپارتمان‌هاي بالاي 120 مترمربع در تهران و شهرهاي بزرگ، باعث رونق ساخت‌وسازهاي بزرگ متراژ مي‌شود. با احتساب ميانگين هزينه احداث بناي مسكوني، سقف تسهيلات ساخت در كل شهرها به‌طور متوسط، از عرضه آپارتمان‌هاي با مساحت 142 مترمربع پشتيباني كامل مي‌كند؛ درحالي‌كه، متوسط قدرت فعلي وام‌هاي خريد معادل 40 مترمربع است. به همين دليل اصلاح ضوابط تسهيلات با هدف تشويق ساخت واحدهاي كوچك پيشنهاد شده است.
اين روزنامه در ستون سرمقاله عنوان «دروازه هاي فساد اقتصادي» را به قلم محمود صدري منتشر كرد.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید