حكم اعدام براي فردي كه اسرار نظامي مي‌فروخت | اتاق خبر
کد خبر: 335347
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 13:31
چين اعلام كرد، فردي را كه اقدام به فروش اسرار و اسناد محرمانه دولتي و نظامي به نمايندگي هاي كشورهاي خارجي مي كرد، شناسايي و به اعدام محكوم كرده است.

اتاق خبر - ظاهرا اين فرد از سال 1997 تا 2004 ميلادي، زماني كه در يك مركز تحقيقاتي در استان «سي چوان» در جنوب غرب چين فعاليت داشت، دست به چنين كاري مي زده است.
اقدام «هوانگ يو» 42 ساله به فروش اين اسناد زماني آغاز شد كه در محيط كار خود با كارفرمايانش دچار مشكل شده و آنان از شيوه كار وي ابراز نارضايتي مي كردند.
او سپس از طريق اينترنت با يكي از نمايندگي خارجي كه نامي از آن برده نشده ارتباط برقرار كرد و اسناد محرمانه اي را كه از محل كار خود به آنها دست پيدا كرده بود، به اين نمايندگي مي فروخت.
مدتي بعد ظاهرا در نيمه اول سال گذشته ميلادي او در يك هتل با جاسوس يك كشور آسياي جنوب شرقي ملاقات كرد و بخشي ديگر از اسناد را در اختيار او قرار داد.
در جريان اين ملاقات، او بخشي از اسناد مربوط به مسائل نظامي چين را به جاسوس مذكور كه تابعيت وي اعلام نشده است به مبلغ 10 هزار دلار فروخت و مقرر شد از اين پس ماهانه براي ارائه اينگونه مدارك مبلغ 5 هزار دلار دريافت كند.
آنطور كه روزنامه «چاينا ديلي» چين نوشته است او در سال 2011 زماني كه نزديك به 150 هزار سند محرمانه دولتي و نظامي را به نمايندگي هاي خارجي فروخت، بازداشت شد.
گزارش حاكي است كه در اين ميان 90 مدرك وجود داشته كه بسيار محرمانه بوده و او در مدت فعاليت براي نمايندگي هاي خارجي 700 هزار دلار درآمد كسب كرده است.
همچنين گزارش شده كه چند نفر ديگر نيز با او در اين كار دست داشته اند از جمله همسر و برادر همسرش كه به ترتيب به حبس هاي پنج و سه سال براي آنان در نظر گرفته شده است.
در راستاي مبارزه با فعاليت هاي جاسوسي در اين كشور، چين سال 2012 ميلادي فردي به نام «تانگ» را كه اعلام شد اسناد نظامي محرمانه را به سازمان هاي خارجي مي فروخته است به 15 سال زندان محكوم كرد.
در سال 2009 ميلادي فردي ديگر به نام «شن» كه گفته مي شد يك بازرگان است، به جرم فروش اسناد مربوط به برنامه هسته اي چين به 17 سال حبس محكوم شد.
چين براي اطلاع و افزايش آگاهي مردم نسبت به مسائلي از اين دست از سال گذشته، 15 آوريل (27 فروردين) را روز آموزش امنيت ملي نامگذاري كرده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید