شگفتی در روستای ثبت جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 335656
تاریخ انتشار: 2 اردیبهشت 1395 - 22:19
روستای ثبت جهانی میمند باسابقه ۱۳ هزارساله‌اش همواره مملو از گردشگران داخلی و خارجی است که این روزها از تیرگی آب آشامیدنی این روستای تاریخی شگفت‌زده‌اند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر روستای گردشگری میمند سومین اثر تاریخی استان کرمان است که سال گذشته در لیست بناهای ثبت جهانی یونسکو قرار گرفت و در کنار باغ شاهزاده ماهان و ارگ بم به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی گردشگری در کرمان جای خود را بازکرده است.

این روستا یکی از قدیمی‌ترین روستاهای موجود در جهان محسوب می‌شود که ۱۳ هزار سال قبل به‌وسیله مردم عادی در دل کوه کنده‌شده است و هم‌اکنون نیز تمام بناها و زیرساخت‌های این روستای قدیمی در قلب کوه و صخره‌های موجود در این منطقه بناشده است. جاذبه‌های دیدنی میمند اما تنها معماری این روستا نیست، بلکه نحوه زندگی و حتی گویش مردم محلی نیز در این روستا بر پایه سنت‌ها و آداب و رسوم گذشتگان بناشده است و کمتر زندگی مدرن در این روستا واردشده است.

حضور گردشگران اروپایی و مشکلات آب در میمند

همه این داشته‌ها میمند را به قطب گردشگری کرمان تبدیل کرده است و سالانه هزاران نفر از گردشگران اروپایی از این روستا بازدید می کنند و طبق آخرین اخبار طی روزهای گذشته نیز ۱۱ توریست فرانسوی برای چند روز میهمان این روستای تاریخی بودند وز از داشته‌های این منطقه بازدید کرده‌اند.

اما نکته جالب، شگفتی اهالی روستا و گردشگران از تیره شدن آب این روستا است که عملاً آب‌لوله‌کشی روستا را غیرقابل‌شرب کرده است، امری که مسئولان دلیل آن را فرسودگی لوله‌کشی  مسیر انتقال آب به روستا می‌دانند و گفته می‌شود به دلیل زنگ‌زدگی لوله‌ها، آب روستا تغییر رنگ داده است.

به گفته مردم محلی از چند روز قبل آب‌لوله‌کشی این روستا به‌یک‌باره تیره‌رنگ و غیرقابل‌شرب شده است به‌طوری‌که مردم روستا برای آشامیدن، آب موردنیاز را از چشمه‌های اطراف و همچنین خریداری آب‌معدنی تأمین می‌کنند و روند تیرگی آب نیز که همراه با تغییر شدید طعم است همچنان ادامه دارد.

لوله های زنگ زده و سرقت موتور پمپ در صدر متهمان

نکته جالب‌توجه اینکه مردم محلی رنگ این آب را به آب‌لیمو تشبیه می‌کنند و از مسئولان می‌خواهند در اسرع وقت اقدامات لازم برای حل مشکل موجود را در دستور کار قرار دهند.

در این میان حضور گسترده گردشگران خارجی و داخلی نیز در شرایطی که تامین آب منطقه با چالش مواجه شده است با مشکلاتی همراه شده است و به علامت سوالی در ذهن گردشگران تبدیل‌شده است.

فرماندار شهربابک در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: پس از اطلاع از این موضوع جلسه‌های متعددی برای بررسی کیفیت آب منطقه برگزارشده است و دستگاه‌های مربوطه موظف به گزارش دهی و رفع مشکلات فوق شده‌اند.

طبق بررسی‌های اولیه علت اصلی بروز مشکل آب آشامیدنی کهنگی لوله‌کشی انتقال آب به منطقه است

محمدرضا شریفی افزود: میمند با توجه به حضور گردشگران داخلی و خارجی از موقعیت خاصی برخوردار است و وضعیت آب منطقه در اسرع وقت حل خواهد شد.

فرماندار شهربابک ادامه داد: کدر شدن آب از چند روز قبل روی‌داده است و اداره آب و فاضلاب روستایی، بخشداری و فرمانداری در حال کار بر روی این موضوع هستند.

وی از تأمین آب آشامیدنی موردنیاز گردشگران و مردم میمند خبر داد و ابراز امیدواری کرد وضعیت آب آشامیدنی منطقه نیز به‌زودی حل شود.

بخشدار مرکزی شهربابک نیز در این خصوص به مهر گفت: طبق بررسی‌های اولیه علت اصلی بروز مشکل آب آشامیدنی کهنگی لوله‌کشی انتقال آب به منطقه است.

محمد رجبی افزود: رسوبات ناشی از خوردگی لوله‌ها در آب رهاشده‌اند و موجب تغییر طعم و رنگ آب‌شده است.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل سرقت پمپ آب روستا است.

محمد متقی، فعال بخش گردشگری نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: بعد از ثبت جهانی روستای میمند این روستا عملاً موردتوجه ویژه گردشگران خارجی قرارگرفته است، هرچند درزمینهٔ جذب گردشگران داخلی فعالیت‌های عمده‌ای در کشور صورت نگرفته است اما تورهای خارجی در سفر به هر منطقه در مرحله اول مکان‌هایی را موردتوجه قرار می‌دهند که ثبت جهانی هستند.

بومگردی راه حل مسئولان برای حل مشکل نبود هتل در منطقه است

وی تصریح کرد: میمند به دلیل اینکه فرهنگ و ساختار زندگی نیز همچنان بومی است بسیار موردتوجه گردشگران قرار دارد و برای سفر به این منطقه و زندگی همراه با مردم منطقه در اتاق‌های صخره‌ای روستا هزینه می‌کنند.

به گفته این فعال تورهای گردشگری میمند، هم‌اکنون تنها گزینه اسکان گردشگران در منطقه بوم گردی است و طرحی که در خصوص احداث هتل در منطقه میمند در چند سال گذشته مطرح‌شده است کلاً کنار گذاشته‌شده است.

وی مهم‌ترین عامل در توسعه گردشگری را وجود زیرساخت‌ها در مناطق مختلف دانست و افزود: یکی از مسائلی که در کرمان وجود دارد دوری مسافت مکان‌های گردشگری و حتی آثار ثبت جهانی استان از یکدیگر است و برای رفع مشکل اقامت باید به فکر احداث هتل‌های کوچک و اقتصادی در منطقه باشیم.

نباید مشکلاتی از جمله کدر شدن آب آشامیدنی در یک قطب گردشگری  این مدت طول بکشد بلکه باید زیر ساختهای لازم برای توسعه گردشگری ایجاد شود

به گفته متقی احداث هتل‌هایی با توجه به بوم زیستهای منطقه مثل هتل کپری در جنوب کرمان می‌تواند درزمینهٔ جذب گردشگر بسیار تأثیرگذار باشد و باید در این زمینه جذب سرمایه صورت گیرد.

وی گفت: در حال حاضر اکثر گردشگران با بومگردی و اقامت‌های شبانه در خانه افراد محلی که در دل کوه کنده‌شده است در منطقه اسکان می‌یابند که باوجود جذابیت‌هایی که دارد اما درواقع به دلیل عدم وجود زیرساخت و از روی ناچاری روی می‌دهد.

وی افزود: نباید مشکلاتی از جمله کدر شدن آب آشامیدنی در یک قطب گردشگری این مدت طول بکشد بلکه باید زیر ساختهای لازم برای توسعه گردشگری ایجاد شود.

استان کرمان یکی از استان‌های تاریخی کشور است که با داشتن بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی و سه اثر ثبت جهانی اما درزمینهٔ زیرساخت‌های گردشگری از سایر استان‌های تاریخی کشور عقب‌مانده است.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید