در روزهاي سخت و بحران مردم مي ايستند نه اطرافيان | اتاق خبر
کد خبر: 335788
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1395 - 19:03
نماينده مرجعيت عراق:
نماينده آيت الله سيد علي سيستاني، مرجع عالي عراق، امروز در خطبه هاي دوم نماز جمعه كربلا با استناد به نامه اي از حضرت علي (ع) به مالك اشتر، دولتمردان را به دوري گزيدن از باندبازي و فاميل بازي فراخواند و گفت، آنهايي كه در روزهاي سخت و تهديد پايتخت ايستادند،

اتاق خبر - در پي سكوت دستكم دو ماهه مرجعيت عراق از ابراز توصيه هاي سياسي و اجتماعي در خطبه سياسي نماز جمعه كربلا ، اين هفته نيز شيخ مهدي كربلايي به قرائت نامه اي از مولاي متقيان علي(ع) به مالك اشتر حاكم مصر استناد كرد كه به نوعي پيام غيرمستقيم به دولتمردان و سياستمداران عراقي تلقي مي شود.
امام جمعه كربلا در صحن حسيني ، دولتمردان را به راه حق فراخواند و نسبت به ظلم و تضييع حقوق مردم هشدار داد و گفت: اين مردم هستند كه در روزهاي سخت در كنار حكومت مي ايستند و از كيان كشور و مقدسات آن دفاع مي كنند.
كربلايي ، از سياستمداران سوال كرد؛ تاكنون چه كساني از عراق و مقدسات آن دفاع و لباس جهاد به تن كردند؟ و براي تشكيل نظام پاي صندوق هاي راي حاضر شدند و چه كساني در حملات تروريستي كشته شدند؟
وي تاكيد كرد كه نزديكان و اطرافيان در روزهاي ثبات و آرامش امتيازگيري مي كنند و هرچه بيشتر بدهيد، بيشتر مي خواهند و سيري پذير نيستند، حال آنكه مردم چيزي بيش از حقوق خود نمي خواهند و با كمترين ها براي اداره زندگي خود راضي هستند.
امام جمعه كربلا، تاكيد كرد در هنگامه سختي ها و بحران، آنها كه به حكومت چسبيده اند كشور را رها كرده و چمدان هاي خود را مي بندند.
وي خطاب به دولتمردان تاكيد كرد اگر مي خواهيد كشور با ثبات و مستقل باشد بايد حقوق مردم را محترم بشماريد و اگر غير از اين است به راه خود ادامه دهيد.
شيخ مهدي كربلايي تاكيد كرد كه دولتمردان كه از حقوق مردم مي گذرند و ظلم و تبعيض قائل مي شوند، نمي توانند مدعي پيروزي از امام علي (ع) باشند.
نماز جمعه كربلا هر هفته توسط شيخ مهدي كربلايي و يا شيخ احمد الصافي دو نماينده آيت الله سيستاني اقامه مي شود كه تا دو ماه پيش خطبه دوم آن معروف به خطبه سياسي بود كه اين دو نماينده از روي متن دستنويس آيت الله سيستاني آن را قرائت مي كردند؛ توصيه هاي كه عمدتا سياسي و اجتماعي و خطابش حكومت و دستگاه هاي دولتي بود.
آيت الله سيستاني از آغاز مرحله جديد بحران، ارائه توصيه هاي مستقيم را تعطيل كرد كه به اعتقاد ناظران واكنشي به نارضايتي ايشان از سياستمداران بويژه در اجراي اصلاحات بوده است.
بحران سياسي عراق با تحصن بخشي از نمايندگان پارلمان عراق، از حدود 10 روز پيش وارد مرحله تازه اي شده كه به اعتقاد ناظران، به يك بن بست سياسي رسيده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید